Sectorul CIVES
 
 

1 din 4 romani, doarme...!

Dedicat discutiilor despre "Informarea si emanciparea cetatenilor" si lansarii unor proiecte de tip stand de prezentare, sinteza problematica sau forum

1 din 4 romani, doarme...!

Mesajde Vizitator » Sâm Ian 08, 2005 6:35 pm

Ce face unul din patru romani dupa 15 ani de capitalism partial color? Doarme. Doarme pe unde apuca si mai ales la serviciu.

N-a trebuit sa-l acuze nimeni, ca a recunoscut si singur, intr-un sondaj efectuat pe Internet. Inca nu s-a aflat daca tarasenia este urmarea capitalismului de cumetrie, sau a faptului ca romanii, mai ales cei din Brasov si Timisoara, au somnoroasa in genele mostenite din mosi stramosi, dar nu-i bai. Spre comparatie, un sondaj facut la italieni a aratat ca un sfert din ei fac sex la serviciu, nu le soilesc cu capul pe birou. Oameni activi, domnule, se tin de treaba, nu ca noi. Uite-asa te trezesti colonizat cand ti-e lumea viselor mai draga. Ma rog...

Noroc cu bucurestenii, care se incapataneaza sa scada procentele sforaiturilor la slujba, dar degeaba sunt ei decisi sa edifice capitalismul, ca-i trag alesii cu algoritmul inapoi. Au baietii astia un somn dulce si-o toropeala-n ei de te ia cascatul numai ce-i vezi pe sticla.

E, dar gata cu trasul la aghioase pe banii contribuabilului. Cat o fi "matrozul" la carma, nu mai pun ei geana pe geana. Un om pentru nelinistea lor au vrut, un om pentru nelinistea lor au gasit.

Eu unul, recunosc deschis, atat ce m-am lamurit de toti politicienii, incat nu m-am dus la vot, ca nu cumva sa nedreptatesc pe careva.

Si bine-am facut, caci iata, nici nu mai conteaza ce vrei, pe cine-ai votat si ce vederi politice ai, de vreme ce mai apoi alesul tau schimba barca de trei ori pe zi, se alipeste, se contopeste, apoi se razgandeste si se dezlipeste, astfel incat ajungi sa crezi ca tara si Parlamentul sunt un fel de pizza pestrita, cu tocatura de tot felul si sos picant, din care fiecare ia cat poate. Intr-un tarziu, vom privi la ei, la acesti politicieni debusolati, buhaiti si murdari la gura si ne vom aduce aminte ce oameni si ce vremuri mai erau prin partile noastre.

Oficial, tranzitia s-a terminat, s-a dat desteptarea, care va sa zica. Ramane de vazut cine lipseste la apelul de dimineata, caci la apelul de seara nu ma-ndoiesc ca se vor prezenta multi ca sa fie inaltati in rang.

Cat despre tine, contemporan al meu, intareste-te, caci, de ti-a fost greu pana acum, de-acum incolo tot asa are sa-ti fie. Sa traiesti in Romania nu-i lucru usor, dar nu-i nici plictisitor.
Vizitator
 

Înapoi la Discutii generale, probleme semnalate, incubator de proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
<<< Piata Universitatii 2009