Sectorul CIVES
 
 

Leon Nica unde stă ascuns poporul român

Indoieli privind fezabilitatea AER. Critici privind modul in care evolueaza AER. Opinii libere (exprimate fără înscriere, autentificare, date).

Leon Nica unde stă ascuns poporul român

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:35 pm

Leon Nica
Mulţumesc pentru aprobare. Am convingerea că şi în această ţară se vor putea face şi multe lucruri bune, dar numai atunci cînd vom fi în stare să aflăm unde stă ascuns poporul român!
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ion Emilian Istrate

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:35 pm

Ioan Emilian Istrate Leon Nica, unii dintre noi am descoperit asta demult: poporul român se află în NOI, UNII dintre NOI!
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Leon Nica

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:36 pm

Leon Nica Care noi? Din "noi" fac parte şi cei peste 3,85 milioane de mîncători de căcat la p.c.r., cei peste 12 milioane de pupincurişti traşi în f.u.s. apoi înscrişi în f.d.u.s., milioanele de u.a.s.c.r., cei peste de 85% care, după ce v-am dăruit libertatea şi dreptul de a face cuvenitul salt, din haznaua în care se bălăceau tăcuţi românii, direct în rîndul oamenilor-cetăţeni sau numai cei ce de 22 de ani votează, cu îndîrjire, numai cu călăii acestui neam tembel, doar pentru a avea apoi privilegiul de a se văicări şi de a îşi plînge de milă, în voie?!

Dacă asta înseamnă noi, eu nu am făcut, nu fac şi nu voi face niciodată parte dintre aceşti noi.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ioan Emilian Istrate

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:37 pm

Ioan Emilian Istrate Fiecare dintre noi, Leon Nica, este liber să facă parte din acel grup care îl reprezintă. Este evident că NOI suntem diferiţi de "ei"...
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ioan Rosca

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:37 pm

Ioan Rosca Nu este contradictoriu ce scrieti. Domnul Istrate vorbeste de unii, domnul Leon de ceilalti. Din pacate majoritatea e in categoria a doua. Nu numai din cauza conditiei umane ci si datorita zecilor de ani de degradare, pentru care unii sint vinovati incomensurabil. Este importanta si luciditatea daca vrem sa estimam sansele unei iesiri din bezna, de aceea eu il ascult cu interes pe domnul Leon si am creat subgrupul scepticilor gindindu-ma si la el. Culmea e ca, exact ca in cazul lui Goma , furia si purovocarile domnului Leon provin dintr-o uriasa dezamagire, adica paradoxal, indica asteptari infirmate. Dar sa nu incepem cu concluziile, sa lasam loc unei adevarate cercetari.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Leon Nica

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:38 pm

Leon Nica Da, este liber mulţumită mie, pentru că v-am dăruit libertate, lui Ştefan Odobleja şi dlui. Roşca care a creat acest grup.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Leon Nica Ioan Emilian Istrate

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:39 pm

Ioan Emilian Istrate ‎Leon Nica, unii dinre NOI ne-am câştigat libertatea, alţii au primit-o "cadou" şi n-au ştiut ce să facă cu ea, dar nu mă refer la cineva din acest grup.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Leon Nica

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:39 pm

Leon Nica M-aţi făcut curios! Puteţi da cîteva exemple cu cei ce şi-au cîştigat libertatea, pentru că, recunosc, am lacune la acest capitol. Mulţumesc.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ioan Rosca

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:40 pm

Ioan Rosca Sa incercam sa convergem. Probabil domnul Nica contesta ca s-ar fi eliberat cineva pina azi. Asa e? Asta da, e o problema de fond, care poate fi tratata contradictoriu. Doar va rog sa nu discutam acum despre meritele sau vinile cuiva, numai ca sa nu diluam tema.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ioan Emilian Istrate

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:41 pm

Ioan Emilian Istrate Puteţi şterge comentariile, Ioan Rosca nu mă deranjează... Leon Nica, sunteţi cel care aţi afirmat: "v-am dăruit libertate" şi n-am înţeles prea bine: nouă tuturor, sau unora anume dintre noi? Mie, în nici un caz! Mi-am câştigat-o alături de cei care au avut curajul să înfrunte dictatura.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Leon Nica Ioan Rosca

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:42 pm

Ioan Rosca Domnule Nica. Domnul Istrate este participant la revolutie, nu ca mine, si poate, nici da dv. Dar acesta este un subiect personal care ne rataceste de la ce vreau sa fac aici.
In schimb, pe fond, vad ca si domnul Istrate a sesizat o posibila contradictie intre a afirma "v-am daruit libertatea" si " nimeni nu s-a eliberat". Impresia mea e ca domnul Leon rezolva chestiunea asa: el (si altii) au creat oportunitatea si nu e de vina ca nu a fost folosita. Ma insel? Pusa problema asa devine majora, ce ne facem cu cei care au dat , fara ca sa fie primit? Cum le ostoim resentimentul si sila?
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re:

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:43 pm

Leon Nica Dl Roşca a scris: "Probabil domnul Nica contesta ca s-ar fi eliberat cineva pina azi. Asa e?"
Cum adică să contest ceea ce eu am făcut efectiv! Am dăruit, fără să întreb şi fără să cer voie, libertate celor 22.000.000 de locuitori ai României şi multor altora, ce erau plecaţi din ţară. Chiar şi dvs. aţi plecat în Canada şi aţi venit ori de cîte ori aţi dorit, fără să mai aveţi nevoie de apobarea prealabilă a securităţii şi a partidului. Să mai amintesc de proprietate şi de multe altele, dăruite de acţivitatea şi acţiunea mea anticomunistă? Sînt mult prea multe cărţi şi scrieri care probează aceste afirmaţii, pentru a dovedi eu ceea ce au confirmat deja atît de mulţi.
Cei ce nu au vrut să beneficieze de darurile mele sînt direct vinovaţi, pentru că ei, prin votul lor, fără să asculte de poveţele şi îndemnurile mele, au votat numai după capul lor prost sau după îndemnurile duşmanilor ţării, aciuaţi şi prin mass-media şi au făcut astfel să triumfe contrarevoluţia.
Să se fi uitat cumva nefasta dată de 20 mai 1990?!
Dacă atunci românii ar fi dovedit puţin bun simţ şi oarece recunoştintă astăzi nu am mai fi vorbit despre ... problema de fond.
Vina aparţine însă numai votanţilor, din ultimii 22 de ani, care au tras numai acolo unde s-au simţit ei bine, adică numai la haznaua comunistă, în care s-au născut, au crescut şi s-au complăcut, fără să crîcnească, pînă la mine, care nu am agreat niciodată nimicnicia, colaboraţionismul şi complicitatea oamenilor de tip nou, locuitori ai r.s.R.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ioan Rosca

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 21, 2012 11:44 pm

Ioan Rosca [] Dar daca vreti , cu calm, putem extrage , asa cum
v-am mai propus , miezul dur al intimpinarii dv.: Este poporul roman capabil de a se mai opri din cadere? Exista masa
critica pentru un razboi de eliberare?
Puneti o problema cruciala, care merita atacata , chiar in continuarea
acestui fir de dialog. Dar nu ca sa cintarim cit de mult a contribuit unul sau altul- ceea ce este total irelevant tocmai pentru chestiunea pe care ati ridicat-o aici , privind starea populatiei ce ar urma sa fie dezrobita..
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm


Înapoi la 9. Pentru critici , sceptici şi opinii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009