Sectorul CIVES
 
 

Despre o revoluţie mistică anticomunistă înăuntrul Bisericii

Forum dedicat pledoariilor pentru Procesul Comunismului si gasirii strategiilor optime pentru materializarea lui

Despre o revoluţie mistică anticomunistă înăuntrul Bisericii

Mesajde Ciprian Hangan » Joi Ian 11, 2007 1:17 pm

Când m-am referit în subiectul anterior la o revoluţie creştin-democrată anticomunistă în spaţiul Bisericii, am spus că ea trebuie făcută cu mijloace specific creştine. Aceste mijloace pot fi în primul rând spovedania şi apoi celelalte Taine ale Bisericii. La Scaunul Spovedaniei, pentru un anticomunist începător, Dumnezeu poate face cel mai eficient Proces al Comunismului cu concursul penitentului, pe care nimeni şi nimic nu-l va putea şterge sau uzurpa vreodată, deşi îl va stigmatiza aşa cum şi pe Dumnezeu îl stigmatizează. Ori un proces al Comunismului care să fie Judecat şi osândit de Dumnezeu este cel mai eficient lucru. Potrivit canoanelor Sfântului Vasile cel Mare 71, 74 şi 89, şi canonului 7 al Sinodului local de la Laodiceea : '' Cel ce cunoaşte păcatele cuiva şi nu le va mărturisi ( episcopului şi duhovnicului ) , se va pedepsi şi el cu acelaşi canon cu care se pedepseşte cel ce a făcut păcatul... ''. Şi potrivit Pravilei lui Matei Basarab, glava 375 : '' Cel ce ştie pe cineva făcând păcate şi va putea să-l oprească şi nu l-a oprit, nici n-a spus episcopului sau duhovnicului, acela să se canonisească la fel cu cel ce face păcatul. ''. Dar, atenţie !, Biserica despre care s-a spus că nici porţile Iadului nu o vor birui deţine şi Taina fărădelegilor descrisă atât în Vechiul Testament, cât şi în Noul Testament, mai ales în Apocalipsa Sfântului Apostol Ioan. Şi dacă şi catolicii, şi protestanţii şi neoprotestanţii şi evreii din cultul mozaic - care ţin curat legea lui Moise - şi musulmanii se împărtăşesc cu Sfântul Duh atât cât mărturisesc curat şi corect Legea revelată a lui Dumnezeu pe care au primit-o, cu cât mai mult ortodocşii pe stil vechi, sau cei liberali, socialişti şi chiar comunişti !!!?
Ciprian Hangan
Ciprian Hangan
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 12, 2006 9:00 am
Localitate: Nu înţeleg ce este

Re: Despre o revoluţie mistică anticomunistă înăuntrul Biser

Mesajde Ciprian Hangan » Joi Ian 11, 2007 1:28 pm

[quote="Ciprian Hangan"]Când m-am referit în subiectul anterior la o revoluţie creştin-democrată anticomunistă în spaţiul Bisericii, am spus că ea trebuie făcută cu mijloace specific creştine. Aceste mijloace pot fi în primul rând spovedania şi apoi celelalte Taine ale Bisericii. La Scaunul Spovedaniei, pentru un anticomunist începător, Dumnezeu poate face cel mai eficient Proces al Comunismului cu concursul penitentului, pe care nimeni şi nimic nu-l va putea şterge sau uzurpa vreodată, deşi îl va stigmatiza aşa cum şi pe Dumnezeu îl stigmatizează. Ori un proces al Comunismului care să fie Judecat şi osândit de Dumnezeu este cel mai eficient lucru. Potrivit canoanelor Sfântului Vasile cel Mare 71, 74 şi 89, şi canonului 7 al Sinodului local de la Laodiceea : '' Cel ce cunoaşte păcatele cuiva şi nu le va mărturisi ( episcopului şi duhovnicului ) , se va pedepsi şi el cu acelaşi canon cu care se pedepseşte cel ce a făcut păcatul... ''. Şi potrivit Pravilei lui Matei Basarab, glava 375 : '' Cel ce ştie pe cineva făcând păcate şi va putea să-l oprească şi nu l-a oprit, nici n-a spus episcopului sau duhovnicului, acela să se canonisească la fel cu cel ce face păcatul. ''. Dar, atenţie !, Biserica despre care s-a spus că nici porţile Iadului nu o vor birui deţine şi Taina fărădelegilor descrisă atât în Vechiul Testament, cât şi în Noul Testament, mai ales în Apocalipsa Sfântului Apostol Ioan. Şi dacă şi catolicii, şi protestanţii şi neoprotestanţii şi evreii din cultul mozaic - care ţin curat legea lui Moise - şi musulmanii se împărtăşesc cu Sfântul Duh atât cât mărturisesc curat şi corect Legea revelată a lui Dumnezeu pe care au primit-o, cu cât mai mult ortodocşii pe stil vechi, sau cei liberali, socialişti şi chiar comunişti !!!?[/quote]Am omis să completez că tot Procesul Comunismului autentic ( după părerea mea: nu al lui Vladimir Tismăneanu care nu este un evreu sadea - cu moştenire genetică de la Avraam şi Isaac - ci un khazar sau aşkenaz trecut prin strămoşii lui la religia mozaică pe la 740 d.Chr., prin cumpărarea lor ca slugi ; deci poate fi cel mult un evreu prin har ) poate fi folosit cu succes la Taina spovedaniei, fiecare după cum îi este dat potrivit cu starea şi priceperea lui.
Ciprian Hangan
Ciprian Hangan
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 12, 2006 9:00 am
Localitate: Nu înţeleg ce este


Înapoi la Pledoarii si strategii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009