Sectorul CIVES
 
 

Cei ce-au stat deoparte

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Cei ce-au stat deoparte

Mesajde gidromania » Joi Feb 17, 2005 1:27 am

In zilele de 13-15 iunie 1990, dar si in saptamania urmatoare, un impresionant aparat de represiune - politie, armata, parasutisti, trupe MI (cu tancuri, taburi, arme automate), securisti, fesenisti, mineri - fusese pus in functiune de regimul Iliescu pentru reprimarea oricarei incercari de eliberare a Romaniei; scapat cu greu din marea incercare din 12 ianuarie, Iliescu a aplicat lectia istoriei, pe care o stia din '45: bata, ranga si ciomagul; gura opozitiei nu poate fi inchisa decat cu tarana, in gropile comune de la Straulesti!

In acele zile de teroare stalinista, cand participantii si simpatizantii Pietei Universitatii - care inca nu umplusera spitalele, puscariile si morga - erau vanati pe strada, in casa sau la serviciu, predati politiei de catre vecini, colegi sau "oameni de bine", arestati, fara mandat, de bratul armat al partidului, pregatit de KGB, in acele zile de teroare, putini au fost cei care si-au mai pastrat demnitatea.

In numarul 23, anul I, din 22 iunie 1990, in revista "22", GDS da publicitatii urmatorul:
"Protest
De cateva zile, Grupul Pentru Dialog Social este obiectul unei campanii dezlantuite de diverse mijloace de informare si de Televiziunea Romana. Acuzatia principala este de a fi unul dintre autorii morali ai violentelor comise in zilele de 13-15 iunie in Bucuresti. Protestam cu fermitate impotriva acestei calomnii. Grupul Pentru Dialog Social s-a referit in doua documente la evenimentele din Piata Universitatii. Primul document invita partile implicate in conflict sa inceapa dialogul, cel de-al doilea apela la organizatorii manifestatiei ca dupa alegeri sa caute alte forme de lupta pasnica pentru a-si exprima optiunile politice. De mai multe saptamini, nici un membru al Grupului nu a mai aparut in Piata Universitatii, cu exceptia celor care au intreprins o incercare disperata de a convinge pe grevistii foamei sa renunte la actiunea lor.
Grupul Pentru Dialog Social, in fata situatiei in care cetateni dezinformati sint asmutiti impotriva altor cetateni , protesteaza contra exceselor nejustificabile care urmaresc practic desfiintarea structurilor societatii civile nou create dupa Revolutia din decembrie 1989. Grupul Pentru Dialog Social doreste sa poata crede ca, atunci cind va inceta climatul de isterie datorat in mare masura unor grave inabilitati politice si administrative ale autoritatilor, in societatea romaneasca se va reinstala toleranta necesara unui dialog deschis si pasnic.

In numele GDS, semneaza:
Thomas Kleininger, Calin Anastasiu, Magda Carneci, Andrei Cornea, Radu Bercea, Sorin Vieru, Ana Sincai, Anca Oroveanu, Doru Radoaca, Dan Arsenie, Sorin Antohi, Dan Oprescu.
15 iunie 1990."

... precum Pilat din Pont! ... a fost ultima oara cand am cumparat si citit revista "22".

Elena Andronache, GID
gidromania
 
Mesaje: 76
Membru din: Vin Dec 31, 2004 5:32 am
Localitate: Bucuresti

Au stat deoparte

Mesajde gidromania » Dum Mar 13, 2005 4:29 pm

14-15 iunie 1990. O hoarda de 20.000 de fiare dezlantuite - mineri, securisti, fesenisti - devasteaza Bucurestiul. Romanii - de la cei inca nenascuti pana la batranii de 90 de ani - sunt batuti, impuscati si omorati cu salbaticie de alti romani.

O singura forta, pe pamant, putea opri atunci macelul: Biserica Ortodoxa Romana! Asteptam sa zaresc, in oceanul de fiare negre ce acoperea totul, silueta alba a Prea Fericitului Patriarh al Romaniei, cu crucea in mana, intr-o procesiune cu tot Sfantul Sinod, purtand Moastele Sf. Dimitrie, si venind sa-si apere turma! Dar n-au venit, asa cum n-au venit la revolutie in fata tancurilor, asa n-au venit in fata buldozerelor ce daramau bisericile! Martiriul a fost tot al celor multi.

Inca o data, romanii au fost lasati singuri in fata istoriei. Conducatorii i-au tradat, securitatea i-a exterminat, armata i-a impuscat, biserica a stat deoparte, elitele ii privesc de sus. Sarman popor roman!
Elena Andronache
gidromania
 
Mesaje: 76
Membru din: Vin Dec 31, 2004 5:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Au stat deoparte

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Mar 29, 2005 3:45 pm

gidromania scrie:14-15 iunie 1990. O hoarda de 20.000 de fiare dezlantuite - mineri, securisti, fesenisti - devasteaza Bucurestiul. Romanii - de la cei inca nenascuti pana la batranii de 90 de ani - sunt batuti, impuscati si omorati cu salbaticie de alti romani.

O singura forta, pe pamant, putea opri atunci macelul: Biserica Ortodoxa Romana! Asteptam sa zaresc, in oceanul de fiare negre ce acoperea totul, silueta alba a Prea Fericitului Patriarh al Romaniei, cu crucea in mana, intr-o procesiune cu tot Sfantul Sinod, purtand Moastele Sf. Dimitrie, si venind sa-si apere turma! Dar n-au venit, asa cum n-au venit la revolutie in fata tancurilor, asa n-au venit in fata buldozerelor ce daramau bisericile! Martiriul a fost tot al celor multi.

Inca o data, romanii au fost lasati singuri in fata istoriei. Conducatorii i-au tradat, securitatea i-a exterminat, armata i-a impuscat, biserica a stat deoparte, elitele ii privesc de sus. Sarman popor roman!
Elena Andronache


Ei da, si, Stoenescu are tupeul sa spuna; ca IPS Teoctist s-a întâlnit cu Papa în dec 89, care i-a spus ca va cadea regimul! In nopatea de 21 dec 89. la orele 21-22,in P-ta Univ, pe locul verde de la Coltea, un poet crestin faca o slujba lânga o pata de sânge. Soldati nu l-au recunoscut siîntrebat;

-Sunteti preot?
- da si nu, a raspuns poetul!

Este vorba de poetul Ioan Alexandru, care cu crucea în mâna va face inconjurl Bucurestiului ca si Josua in jurul zidurilor Jerihonului ca sa eleibereze Dumnezeu Tara! sa nu mai vorbim ca toate bisericile au fost închise.

13-15 iunie 90, le-amtrait si eu pe pielea mea, vizat de mineri,am expus în topicul meu Nov 87-iun 90, când voi da nas în nas cu fostul secretar pcr Puscas , inbiroul caruia fusesera în Noimebrie striviti cei ce fusesra prinsi împartind manifeste în Petrosani.

Nu stiu daca am putea acuza biserica de toate relele, nu cred ca Teoctist este vinovatul principal a probelmei. Eu personal mai degraba as acuza GDS, intelctualitatea, pentru ca aceasta nu si-a facut datoria cum trebuia, nicidupa dec 89. Au creat cluburi elitiste, au speculat abil inclusiv P-ta Univ pe cadavrele carora s-a ridicat, facut cunoscuti, pentru ca azi, sa fie bine mersi, ba mai mult sutinând pe Iliescu. Câti din acesti intelctuali au constientizat necesitatea ca PNT-cd sa fie intarit? Au dat buzna fie la Iliescu, fie Roman sau facut as zisa A.C, care mai mult a încurcat decât sa ajutute, desigur folosind abil sperantele românilor, impunând un impostor Emil C-tinescu, de la care putem spune ca am primti lovitura de gratie. Asadar nu Biserica trebuie acuazta , de ea avem nevoie si inca mare nevoie! Intr-o societate desacralizata biserica are un cuvânt redus, as ca vinovatul este în alta parte, vorba lui Paul Goma, mare dreptate are si, as cum am vazut s-a confirmat tot ce Goma a spus-scris!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009