Sectorul CIVES
 
 

Cazul Bugan- oare ce stim despre realitate?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Cazul Bugan- oare ce stim despre realitate?

Mesajde Ioan Rosca » Mar Noi 27, 2007 8:10 pm

In legatura cu soarta celor care au avut curajul sa se impotiveasca fatis regimului, recomand si analiza cazului Bugan:
http://www.procesulcomunismului.com/mar ... lt.asp.htm
Chiar azi am pus citeva documente primite de la domnul Bugan, printre care unul in legatura cu ultima sa arestare in 1983, din care citez:

" PENTRU CE AM FOST ARESTAT ANCHETAT TORTURAT
SI CONDAMNAT DE TRIBUNALUL MILITAR BUCURESTI
Sentinta nr; 324 din 01 / 08 / 1983 . Dosar nr; 272
O actiune, pe cat ,de riscanta, pe atat de curajoasa:
Manifestatia Publica din 10 Martie 1983.
Din Piata Libertatii spre Piata Universitatii ,ora 12; 30 dupa ce parcusesem distanta din Piata Libertatii spre Intercontinental, cu portretul indoliat a lui Nicolae Ceausescu, si cu pancardele fixate pe autoturismul meu Dacia 1300, 2- GL –666 .
Scurt Istoric Informativ. Dupa mezul noptii am plecat din Tecuci spre Bucuresti , si am ajuns in jurul orei trei dimineata in parcarea la Hanu lui Manuc , (aici a avut loc pregatirea). Asi dori sa mentionez: in momentul cand ma pregateam sa instalez pancardele au aparut 2 militieni , in acel moment am simulat ca fac o pana de cauciuc , pe masina mea se aflau mai multe panglici negre legate de la portbagaj la bara din fata a masinii .
Cand am fost intrebat de ce stationez acolo, eu am motivat ca am venit din province sa ridic un mort de la spitalul Mina Minovici si sa-l transport acasa; cand au auzit de mort au intors spatele si au plecat ; dupa plecarea lor , intru’un minut au fost fixate pancardele si am iesit prin pasajul a 2 – blocuri in Bulevardul 1848 si m-am indreptat spre sensul giratoriu din Piata Libertatii in directia Intercontinental; din acel moment circulatia a stopat ,oamenii citeau lozincele ingroziti nimeni nu indraznise pana atuci sa faca asa ceva impotriva dictaturii comuniste , inclusiv din tarile comuniste vecine , iar romanii au facut-o !!!

Pe prima pancarda din fata masinii se putea citii :
CEREM JUDECAREA FAMILIEI CEAUSESCU PENTRU DEZASTRU ECONOMIC AL TARII JAF , CRIME SI UZURPARE

Sub tabloul indoliat al dictatorului era scris:
CALAULE, NU TE VREM CONDUCATOR

Pe pancarda din spatele masini era scris ;
ARMATA . MILITIA . JUSTITIA . CE APARATI ???
DREPTURILE SI LIBERTATILE OMULUI SAU DINASTIA FAMILIEI CEAUSESCU !

In timpul manifestatiei, conduceam masina cu mana dreapta , iar cu stanga aruncam manifeste , redectate de mine , si semnate.
In Piata Universitatii fiind stopul pe rosu a trebuit sa opresc,in vazul a mii de Oameni. Militienii s-au napustit asupra mea ,si au inceput sa traga pancardele de pe masina. Am fost luat pe sus si aruncat in masina lor; transportat la circa de militie din spatele spitalului Coltea. []"
(continuare la http://www.procesulcomunismului.com/mar ... a_1983.htm)

Gindindu-ma si la cazul -necunoscut de public- acelui sofer care a incercat sa-l impuste pe Ceausescu si a fost inchis din nou -pentru asta- intre 1990 si 1999 (!!!) ma macina o intrebare.
Vad bine ca apar uneori, din umbra creata de media, eroi (victime) despre care nu stim nimic- in timp ce morfolim pina la saturatie meritele unor vedete "opozante" - care de fapt nu au facut mare lucru. Nu inseamna ca ne formam convingerile pe premise false?
Oare imaginea pe care o avem fiecare despre realitatea socio-politica colectiva, formata din experiente personale limitate si informatii filtrate de media- reflecta corect realitatea pe care credem ca o sintetizam?
Nu cumva sintem, de exemplu, mult mai multi, cei revoltati, decit reuseste media sistemului sa ne faca sa credem, pentru a ne descuraja de la actiune? Nu cumva , macar partial, scepticismul nostru insingurant e rezultatul unei intoxicari?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde alin » Mie Noi 28, 2007 10:57 pm

despre Ion Bugan am gasit mentionat pe scurt actiunea sa intr-un material prezentat de Dennis Deletant la Scoala de vara de la Sighet.
google va poate ajuta sa-l reperati.

contine info si despre alti opozanti mai putin sau foarte putin cunoscuti din motive de expunere media, nicidecum al sacrificiului lor.

intr-adevar cunoastem foarte putin despre ce s-a intamplat in jurul nostru, uneori la cativa pasi de noi.
locuiam in Buc. in anii 70-80 si nu imi amintesc de episodul Bugan.

camuflarea realitatii a functionat perfect si inca functioneaza.

felul in care aflam, cu atata intarziere , despre turnatori, securisti, atentate la RFL, etc, iti lasa chiar impresia ca ni se da cu lingurita, in doze mici, sub o ingrijire atenta.

scepticismul de care amintiti nu este numai lipsa de informatie.
in definitiv mii de romani, au suferit direct din cauza securistilor, maltratati, arestati avand informatie personala.

foarte putini, sau deloc, au actionat persoane sau institutii, inclusiv statul romanin justitie pentru a cere dreptate si pedepsirea vinovatilor.
daca au facut-o nu stim nimic, nu se publica nimic.
sursa scepticismului este mai intai convingerea ca nimic nu s-a schimbat, ca nu se poate face dreptatea, ca nu exista stat de drept, lipsa sperantei in schimbare.

exact ca in 1988-89.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Nica Leon » Lun Dec 03, 2007 6:22 pm

Aflasem atunci despre faptele dlui Bugan.
Ce nu am înţeles atunci şi nu pot înţelege nici acum, este cui spera să se adreseze şi cine să i-a atitudine?
Regret că a păţit ceea ce a păţit, dar pe lumea asta domnia şi prostia costă.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009