Sectorul CIVES
 
 

Miron Cosma- A venit vremea si pentru adevar

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Miron Cosma- A venit vremea si pentru adevar

Mesajde Ioan Rosca » Lun Dec 03, 2007 5:18 am

Oricite resentimente au acumulat bucurestenii umiliti si brutalizati in iunie 1990, a venit momentul pentru putina luciditate, ca sa ajungem si la adevar.

Treziti-.va din transa si observati diversiunea orchestrata de media. Miron Cozma NU a fost judecat si condamnat pentru mineriada din 1990, cea care a salvat regimul criminal Roman-Iliescu ! Ci pentru ca a darimat guvernarea Roman, ilegitima, care a distrus economic Romania. Pentru asta nu trebuia sa faca nici o zi de puscarie- ci sa primeasca o medalie.

Citi dintre noi nu am vrut ca minerii sa reuseasca sa ne scape de Roman si de Iliescu- in septembrie 1991? Eu am si declarat-o atunci in presa, desolidarizindu-ma de colegii mei din Alianta Civica.

Tradindu-si simpatizantii, CDR - asociat in 1996 cu aripa Roman (pretins anticomunista) s-a apucat sa se rafuie cu dusmanii lui Roman- in loc sa faca dreptate- pentru mineriadele din 1990.

Alaturi de Cozma, la procesul aplaudat bezmetic, a fost condamnat la 8 ani si Silviu Popescu, fost colonel CADA, pentru ca i-a instigat pe mineri sa-i darime pe Tovarasi. Refugiat in Austria este cautat si azi ca un criminal, alaturi de Haysam si Bivolaru...) de catre Romania (pe care a vrut-o libera...)

Ioan Rosca, fost grevist al foamei in Piata Universitatii
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Vectorii de opinie

Mesajde Ioan Rosca » Lun Dec 03, 2007 5:55 pm

Am pus mesajul de mai sus , in forumurile ziarelor (editia 3 decembrie). care comentau iesirea lui Cosma. Reactia este expresiva: unii nu au publicat textul, altii au facut-o doar la insistente, altii au facut-o initial, dar l-au dat apoi jos.
Interesant. inseamna ca am nimerit ceva de care le e frica.

Nu vrea nimeni ca societatea sa discute tradarea fsnistilor de catre liderii lor si tradarea noastra de catre liderii nostri? Romanii au avut de a "ales" intre forte care. in numele anticomunismului- au lucrat in interesul comunistilor. Politicienii s-au reconciliat de mult, la ciolane. E atit de grav daca incercam si noi, victimele lor , sa ne ascultam si intelegem?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde alin » Lun Dec 03, 2007 7:27 pm

prapastia intre lideri si cei care se inroleaza pentru o cauza este de multe ori foarte mare si face parte din ecuatie.
de obicei se cheama politica si face multe victime in randul idealistilor, carnea de tun a liderilor.

minerii n-au fost idealisti, au fost doar carne de tun produsa de comunisti in cantitati industriale pe tot cuprinsul tarii.

cei din Pta U care au mizat pe intoarcerea minerilor impotriva puterii au gresit, desigur din disperare si lipsa de alte mijloace de a imagina iesirea din dezastrul de dupa iunie 90.
cat despre politicienii 'istorici', acestia nici nu merita comentati.
Coposu se gandea sa-l puna pe Iliescu pe lista PNT in ian 90..



am aflat desprea astea 15 ani mai tarziu, dar in apr-mai 90 am simtit ca nimic in RO nu este intamplator, totul se intampla pentru era voie.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Re: Vectorii de opinie

Mesajde Marius » Mie Dec 05, 2007 2:44 pm

Ioan Rosca scrie:Am pus mesajul de mai sus , in forumurile ziarelor (editia 3 decembrie). care comentau iesirea lui Cosma. Reactia este expresiva: unii nu au publicat textul, altii au facut-o doar la insistente, altii au facut-o initial, dar l-au dat apoi jos.
Interesant. inseamna ca am nimerit ceva de care le e frica.
Ioan Rosca


Ar fi interesant să ne spuneţi concret la care ziare aţi vrut să publicaţi mesajul, şi cum s-au încadrat reacţiile acestor ziare în categoriile menţionate de dv.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Forumurile ziarelor

Mesajde Ioan Rosca » Mie Dec 05, 2007 3:30 pm

Exemple:

- La Romania Libera mesajul meu a aparut initial, a stat citeva ore linga alte 14-15 mesaje, apoi a disparut. La acest ziar, de multi ani nu pot publica nici macar un singur rind, in care sa semnalez publicului dosarele de la procuratura, rugind martorii sa ne ajute. Nici discutia fata in fata cu dl Bacanu nu a servit la nimic. Dimpotriva. Dupa ce dl Turturica a ajuns la Romania Libera, in ianuarie 2007, nu a a mai fost nici el dispus sa continue discutiile pe care le avusesem cu el la televiziune. Probabil ca a aflat ca sint "provocator periculos" - pe lista neagra a "elitei civice" care-mi saboteaza actiunile (Bacanu, Blandiana , mai nou Ticu Dumitrescu, etc) .
- La Ziua, mesajul depus la 3 dimineata nu aparuse nici pina la 12. Am mai depus atunci o data, cu urmatorul final: Daca si acum ma cenzurati, voi face cunoscut acest lucru opiniei publice. Si de data asta, mesajul a aparut.
- La Evenimentul Zilei , unde sint neavenit, a trebuit sa revin, incepind de la 3 dimineata, de multe ori , pentru ca, spre sfirsitul zilei, la coada listei, sa-mi apara mesajul
- La alte ziare- cu ar fi Jurnalul National, nu a fost acceptat oricit am insistat
A patruns normal la Adevarul, Cotidianul, Gardianul.

Pentru mine e clar ca nu se doreste clarificarea situatiei mineriadelor, intretinindu-se confuziile care fac ca noi, victimile adevarate ale Contrarevolutiei si Tranzitiei, sa ne dusmanim. In timp ce profitorii s-au "reconciliat" de mult.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde alin » Mie Dec 05, 2007 4:23 pm

incercati la hotnews.ro, blogurile lui Comanescu, Doc..

poate reusiti sa obtineti spatiu pentru un blog cu o tematica legata de publicare dea documente, discutii, dezvaluiri..

e decembrie si cam toata media vrea sa faca 'planul' la rememorari si sa raportze depasiri de plan
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Nica Leon » Lun Dec 10, 2007 5:32 pm

Domnule Ro;ca, de ce vă faceţi probleme că vă cenzurează ăia de i-au ajutat pe criminalii-comunişti să distrugă ţara. Pe mine mă cenzurează de zeci de ani, iar mai nou îi văd cum vor să ne dea lecţii de democraţie de la televizor, de ţi se face silă nu alta.
În privinţa lui Cozma îmi amintesc că v-am povestit cum am ajuns eu să depun mărturie în procesul mineriadei din 1991, cum a reacţionat Cozma, care şi-a făcut-o cu mîna lui şi cum a acţionat fostul miliţian Dinu, ajuns judecător, dar şi cum am fost cenzurat total de presa care umplea pînă la refuz sala de judecată.
Aşa că apelul dvs., deşi just, nu cred că va avea prea mare succes.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Miron Cosma- A venit vremea si pentru adevar

Mesajde Ene Viorel » Dum Dec 30, 2007 2:18 pm

Ioan Rosca scrie:Oricite resentimente au acumulat bucurestenii umiliti si brutalizati in iunie 1990, a venit momentul pentru putina luciditate, ca sa ajungem si la adevar.

Treziti-.va din transa si observati diversiunea orchestrata de media. Miron Cozma NU a fost judecat si condamnat pentru mineriada din 1990, cea care a salvat regimul criminal Roman-Iliescu ! Ci pentru ca a darimat guvernarea Roman, ilegitima, care a distrus economic Romania. Pentru asta nu trebuia sa faca nici o zi de puscarie- ci sa primeasca o medalie.

Citi dintre noi nu am vrut ca minerii sa reuseasca sa ne scape de Roman si de Iliescu- in septembrie 1991? Eu am si declarat-o atunci in presa, desolidarizindu-ma de colegii mei din Alianta Civica.

Tradindu-si simpatizantii, CDR - asociat in 1996 cu aripa Roman (pretins anticomunista) s-a apucat sa se rafuie cu dusmanii lui Roman- in loc sa faca dreptate- pentru mineriadele din 1990.

Alaturi de Cozma, la procesul aplaudat bezmetic, a fost condamnat la 8 ani si Silviu Popescu, fost colonel CADA, pentru ca i-a instigat pe mineri sa-i darime pe Tovarasi. Refugiat in Austria este cautat si azi ca un criminal, alaturi de Haysam si Bivolaru...) de catre Romania (pe care a vrut-o libera...)

Ioan Rosca, fost grevist al foamei in Piata Universitatii


Teroristul Cozma Miron este liber si nepedepsit pentru represiunea din iunie 1990.L-a chemarea tov.Iliescu acest individ impreuna cu ortacii si fesenistii au terorizat capitala.
Rezultat : peste 160 morti, peste 700 raniti, etc.
Probe in dosar sunt din anul 1998 .Probe ce dovedesc cardasia dintre Ilici si luceafar.Ele au fost publicate,unele recent in cartea document a domnului Alin Rus,, Mineriadele''.Voinea le-a avut din 1998 dar a ,,preferat'' ca Miron sa fie MARTOR....

Viorel Ene, fost participant in Piata Universitatii, victima a represiunii din iunie 1990.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Miron Cosma- A venit vremea si pentru adevar

Mesajde Ioan Rosca » Dum Dec 30, 2007 9:48 pm

Ene Viorel scrie:
Ioan Rosca scrie:Oricite resentimente au acumulat bucurestenii umiliti si brutalizati in iunie 1990, a venit momentul pentru putina luciditate, ca sa ajungem si la adevar.

Treziti-.va din transa si observati diversiunea orchestrata de media. Miron Cozma NU a fost judecat si condamnat pentru mineriada din 1990, cea care a salvat regimul criminal Roman-Iliescu ! Ci pentru ca a darimat guvernarea Roman, ilegitima, care a distrus economic Romania. Pentru asta nu trebuia sa faca nici o zi de puscarie- ci sa primeasca o medalie.

Citi dintre noi nu am vrut ca minerii sa reuseasca sa ne scape de Roman si de Iliescu- in septembrie 1991? Eu am si declarat-o atunci in presa, desolidarizindu-ma de colegii mei din Alianta Civica.

Tradindu-si simpatizantii, CDR - asociat in 1996 cu aripa Roman (pretins anticomunista) s-a apucat sa se rafuie cu dusmanii lui Roman- in loc sa faca dreptate- pentru mineriadele din 1990.

Alaturi de Cozma, la procesul aplaudat bezmetic, a fost condamnat la 8 ani si Silviu Popescu, fost colonel CADA, pentru ca i-a instigat pe mineri sa-i darime pe Tovarasi. Refugiat in Austria este cautat si azi ca un criminal, alaturi de Haysam si Bivolaru...) de catre Romania (pe care a vrut-o libera...)

Ioan Rosca, fost grevist al foamei in Piata Universitatii


Teroristul Cozma Miron este liber si nepedepsit pentru represiunea din iunie 1990.L-a chemarea tov.Iliescu acest individ impreuna cu ortacii si fesenistii au terorizat capitala.
Rezultat : peste 160 morti, peste 700 raniti, etc.
Probe in dosar sunt din anul 1998 .Probe ce dovedesc cardasia dintre Ilici si luceafar.Ele au fost publicate,unele recent in cartea document a domnului Alin Rus,, Mineriadele''.Voinea le-a avut din 1998 dar a ,,preferat'' ca Miron sa fie MARTOR....

Viorel Ene, fost participant in Piata Universitatii, victima a represiunii din iunie 1990.


De cite ori sa va explic utilitatea folosirii lui Cozma ca martor? Va faceti ca nu intelegeti argumentele, sau ca le uitati? Ati tot urlat isteric ca iese Cozma din puscarie, de cite ori se punea problema folosiii marturiei sale impotriva lui Iliescu si Roman. Acum e afara martorul buclucas. Luptati intens sa-i inchideti gura... Macar pina i se smulge dosarul lui Voinea, dupa care nu vor mai fi probleme. Poate fi folosit Cosma de acar Paun, este ideal pentru ca nu i se poate spori pedeapsa, datorita concurentei de infractiuni, cum v-am mai explicat. Veti avea un Cozma condamnat, fara a mai avea ce executa si pe Iliescu si Romani- liberi. Asta doriti, nu-i asa? Dincolo de gargara....

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Miron Cosma- A venit vremea si pentru adevar

Mesajde Ene Viorel » Lun Dec 31, 2007 1:25 pm

Ioan Rosca scrie:
Ene Viorel scrie:
Ioan Rosca scrie:Oricite resentimente au acumulat bucurestenii umiliti si brutalizati in iunie 1990, a venit momentul pentru putina luciditate, ca sa ajungem si la adevar.

Treziti-.va din transa si observati diversiunea orchestrata de media. Miron Cozma NU a fost judecat si condamnat pentru mineriada din 1990, cea care a salvat regimul criminal Roman-Iliescu ! Ci pentru ca a darimat guvernarea Roman, ilegitima, care a distrus economic Romania. Pentru asta nu trebuia sa faca nici o zi de puscarie- ci sa primeasca o medalie.

Citi dintre noi nu am vrut ca minerii sa reuseasca sa ne scape de Roman si de Iliescu- in septembrie 1991? Eu am si declarat-o atunci in presa, desolidarizindu-ma de colegii mei din Alianta Civica.

Tradindu-si simpatizantii, CDR - asociat in 1996 cu aripa Roman (pretins anticomunista) s-a apucat sa se rafuie cu dusmanii lui Roman- in loc sa faca dreptate- pentru mineriadele din 1990.

Alaturi de Cozma, la procesul aplaudat bezmetic, a fost condamnat la 8 ani si Silviu Popescu, fost colonel CADA, pentru ca i-a instigat pe mineri sa-i darime pe Tovarasi. Refugiat in Austria este cautat si azi ca un criminal, alaturi de Haysam si Bivolaru...) de catre Romania (pe care a vrut-o libera...)

Ioan Rosca, fost grevist al foamei in Piata Universitatii


Teroristul Cozma Miron este liber si nepedepsit pentru represiunea din iunie 1990.L-a chemarea tov.Iliescu acest individ impreuna cu ortacii si fesenistii au terorizat capitala.
Rezultat : peste 160 morti, peste 700 raniti, etc.
Probe in dosar sunt din anul 1998 .Probe ce dovedesc cardasia dintre Ilici si luceafar.Ele au fost publicate,unele recent in cartea document a domnului Alin Rus,, Mineriadele''.Voinea le-a avut din 1998 dar a ,,preferat'' ca Miron sa fie MARTOR....

Viorel Ene, fost participant in Piata Universitatii, victima a represiunii din iunie 1990.


De cite ori sa va explic utilitatea folosirii lui Cozma ca martor? Va faceti ca nu intelegeti argumentele, sau ca le uitati? Ati tot urlat isteric ca iese Cozma din puscarie, de cite ori se punea problema folosiii marturiei sale impotriva lui Iliescu si Roman. Acum e afara martorul buclucas. Luptati intens sa-i inchideti gura... Macar pina i se smulge dosarul lui Voinea, dupa care nu vor mai fi probleme. Poate fi folosit Cosma de acar Paun, este ideal pentru ca nu i se poate spori pedeapsa, datorita concurentei de infractiuni, cum v-am mai explicat. Veti avea un Cozma condamnat, fara a mai avea ce executa si pe Iliescu si Romani- liberi. Asta doriti, nu-i asa? Dincolo de gargara....

Ioan Rosca


Domnule Rosca nu inteleg ce interes aveti ca teroristul Mirin Cozma sa nu raspunda de atrocitatile produse in 14-16 iunie alaturi de tov.Ion Iliescu,Petre Roman ,Gelu Voican Voiculescu, Virgil Magureanu, Doru Viorel Ursu si toti ceilalti.Sunt probe impotriva tuturor.
Toate declaratiile date de Miron Cozma in ultimii ani sub condurerea lui Voinea(avocatii nostri au notat toate declaratiile) spun ca el a venit intamplator si crede ca mineri au veni singuri.
Aveti mari lacune in dosarele Mineriadei iunie 1990.Este normal de acest dosar ati aflat reletiv recent si nici nu sunteti victima -parte vatamata ca noi.
Ca vreti pedepsirea celor vinovati va credem dar va sfatuim sa deschideti un dosar despre aflarea adevarului asa cum considerati dumneavoastra.
Va reamintesc ca acest dosar nu ar fi existat daca asociatia noastra nu ar fi depus plangere penala. Restul este poezie.
Viorel Ene-presedinte A.V.M.R.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
<<< Piata Universitatii 2009