Sectorul CIVES
 
 

File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Mesajde Ioan Rosca » Dum Dec 30, 2007 9:27 pm

Crima ce mai mare a lui Silviu Popescu e ca a incercat sa-i determine pe mineri sa-l dea jos si pe Iliescu.
"Capitanul a adaugat ca a fost surprins cind, in Piata Victoriei, a vazut grupuri de civili care-i instigau pe ortaci la violenta si le puneau sa-l omoare pentru ca este "securist". "Am incercat sa le spun minerilor ca nu are rost sa se faca macel pentru niste ziduri, cladirea Guvernului fiind goala, pentru ca toti demnitarii au plecat", a spus Dorel Enache. El a spus ca a stat de vorba cu lt. col. MAPN Silviu Popescu pe care l-a intrebat de ce instiga la violenta. "Popescu a spus ca fortele aflate la putere nu merita sa conduca tara, pentru ca fac parte din cei care, in decembrie 1989, au condus lovitura de stat".


SOLIDARITATE: scrisoare deschisă a AVMR 90-91 către Ministrul de Interne, Vasile Blaga
ASOCIAŢIA VICTIMELOR MINERIADELOR
1990-1991 DIN ROMÂNIA
Str.Batişte nr.11,sect.2,Bucureşti,România,tel/fax:2.11.03.74
06.04.2005


Asociaţia noastrã salută rezultatele spectaculoase pe care le-a obţinut Poliţia Română prin intermediul Chestorului Şef Dan Valentin Fătuloiu, prin prinderea „teroristului internaţional” Grieg Bivolaru. Prinderea acestuia, fie ea chiar realizată de către autorităţile Suedeze, ne face să dormim liniştiţi, ştiind că bravii ofiţeri de poliţie români „veghează” la liniştea şi sănătatea morală a populaţiei.

Vă rugăm să îl rugaţi pe bravul Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu, Şeful Inspectoratului General al Poliţiei Române să îl prindă şi pe autenticul terorist SILVIU POPESCU (judecat şi găsit vinovat, având mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pe 5 ani !!!) nu de alta, dar MIRON COSMA plânge de singurătate în luxoasa lui celulă de la Rahova, unde „se simte mai liber decât noi, cei de afară”.

Ne întrebăm totuşi când are de gând bravul şi neobositul Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu să îl dea în urmărire generală prin Interpol şi pe teroristul SILVIU POPESCU !?

Noi, umilii contribuabili la „eforturile de război” cu aceşti terorişti, am formulat de mai mulţi ani plângere penală depusă la Parchetul General şi la Ministerul Administraţiei şi Internelor împotriva neobositului şi talentatului Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu, pentru favorizarea teroristului SILVIU POPESCU.

“Teroristul internaţional” Grieg Bivolaru a cerut azil politic în Suedia. Teroristul Mineriadelor, SILVIU POPESCU, a cerut azil politic în Austria. Pe noi în ce ţară ne sfătuiţi să cerem azil politic, Domnule Ministru !? Nu de alta dar, menţinerea în funcţie a Chestorului Şef Dan Valentin Fătuloiu este un atac la adresa democraţiei.

Preşedinte,
Viorel Ene

16-11-2005
Fostul lider sindical Romeo Beja a fost dat în urmărire internaţională

Fostul lider sindical Romeo Beja, condamnat la cinci ani închisoare în dosarul "Mineriadei de la Costeşti", a fost dat în urmărire internaţională imediat după pronunţarea sentinţei. Purtătorul de cuvînt al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), Cătălin Popescu, a făcut ieri această precizare ca răspuns la acuzele preşedintelui Asociaţiei Victimelor Mineriadelor din România (AVMR), Viorel Ene, potrivit căruia "chestorul Dan-Valentin Fătuloiu, şeful IGPR, ar trebui demis, deoarece instituţia pe care o conduce refuză să-l dea în urmărire internaţională pe Romeo Beja".

Cu privire la fostul membru al Comitetului de Acţiune pentru Democratizarea Armatei, colonel Silviu Popescu, condamnat, în 1997, la cinci ani de închisoare în dosarul mineriadei din 1991, oficialul IGPR a menţionat că Serviciul Interpol din Austria a comunicat autorităţilor române că "statul austriac refuză extrădarea lui Silviu Popescu întrucît acesta a fost condamnat pentru infracţiuni politice".

http://www.google.com/search?hl=en&q=%2 ... l+ene+AVMR
Oficial, fostul lider sindical Romeo Beja si fostul ofiter CADA Silviu Popescu nu au fost localizati inca. Totusi, Asociatia Victimelor Mineriadelor sustine ca ar fi reusit sa-i depisteze pe Romeo Beja si pe Silviu Popescu in Austria, fapt confirmat si de surse din Interpol.

Locotenent-colonelul Silviu Popescu, fost ofiter CADA, a fost condamnat la opt ani de inchisoare pentru ajutorul dat lui Miron Cozma in mineriada din toamna lui 1991. Asociatia Victimelor Mineriadelor sustine ca l-ar fi descoperit in Austria, insa in evidentele Interpolului fi-

gureaza drept nelocalizat. Spre deosebire de Romeo Beja, care a inceput mult mai tirziu procedurile de obtinere a statutului de refugiat, Popescu se pare ca a obtinut deja azilul politic.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 02, 2008 10:04 am

Ioan Rosca scrie:Crima ce mai mare a lui Silviu Popescu e ca a incercat sa-i determine pe mineri sa-l dea jos si pe Iliescu.
"Capitanul a adaugat ca a fost surprins cind, in Piata Victoriei, a vazut grupuri de civili care-i instigau pe ortaci la violenta si le puneau sa-l omoare pentru ca este "securist". "Am incercat sa le spun minerilor ca nu are rost sa se faca macel pentru niste ziduri, cladirea Guvernului fiind goala, pentru ca toti demnitarii au plecat", a spus Dorel Enache. El a spus ca a stat de vorba cu lt. col. MAPN Silviu Popescu pe care l-a intrebat de ce instiga la violenta. "Popescu a spus ca fortele aflate la putere nu merita sa conduca tara, pentru ca fac parte din cei care, in decembrie 1989, au condus lovitura de stat".


SOLIDARITATE: scrisoare deschisă a AVMR 90-91 către Ministrul de Interne, Vasile Blaga
ASOCIAŢIA VICTIMELOR MINERIADELOR
1990-1991 DIN ROMÂNIA
Str.Batişte nr.11,sect.2,Bucureşti,România,tel/fax:2.11.03.74
06.04.2005


Asociaţia noastrã salută rezultatele spectaculoase pe care le-a obţinut Poliţia Română prin intermediul Chestorului Şef Dan Valentin Fătuloiu, prin prinderea „teroristului internaţional” Grieg Bivolaru. Prinderea acestuia, fie ea chiar realizată de către autorităţile Suedeze, ne face să dormim liniştiţi, ştiind că bravii ofiţeri de poliţie români „veghează” la liniştea şi sănătatea morală a populaţiei.

Vă rugăm să îl rugaţi pe bravul Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu, Şeful Inspectoratului General al Poliţiei Române să îl prindă şi pe autenticul terorist SILVIU POPESCU (judecat şi găsit vinovat, având mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pe 5 ani !!!) nu de alta, dar MIRON COSMA plânge de singurătate în luxoasa lui celulă de la Rahova, unde „se simte mai liber decât noi, cei de afară”.

Ne întrebăm totuşi când are de gând bravul şi neobositul Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu să îl dea în urmărire generală prin Interpol şi pe teroristul SILVIU POPESCU !?

Noi, umilii contribuabili la „eforturile de război” cu aceşti terorişti, am formulat de mai mulţi ani plângere penală depusă la Parchetul General şi la Ministerul Administraţiei şi Internelor împotriva neobositului şi talentatului Chestor Şef Dan Valentin Fătuloiu, pentru favorizarea teroristului SILVIU POPESCU.

“Teroristul internaţional” Grieg Bivolaru a cerut azil politic în Suedia. Teroristul Mineriadelor, SILVIU POPESCU, a cerut azil politic în Austria. Pe noi în ce ţară ne sfătuiţi să cerem azil politic, Domnule Ministru !? Nu de alta dar, menţinerea în funcţie a Chestorului Şef Dan Valentin Fătuloiu este un atac la adresa democraţiei.

Preşedinte,
Viorel Ene

16-11-2005
Fostul lider sindical Romeo Beja a fost dat în urmărire internaţională

Fostul lider sindical Romeo Beja, condamnat la cinci ani închisoare în dosarul "Mineriadei de la Costeşti", a fost dat în urmărire internaţională imediat după pronunţarea sentinţei. Purtătorul de cuvînt al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), Cătălin Popescu, a făcut ieri această precizare ca răspuns la acuzele preşedintelui Asociaţiei Victimelor Mineriadelor din România (AVMR), Viorel Ene, potrivit căruia "chestorul Dan-Valentin Fătuloiu, şeful IGPR, ar trebui demis, deoarece instituţia pe care o conduce refuză să-l dea în urmărire internaţională pe Romeo Beja".

Cu privire la fostul membru al Comitetului de Acţiune pentru Democratizarea Armatei, colonel Silviu Popescu, condamnat, în 1997, la cinci ani de închisoare în dosarul mineriadei din 1991, oficialul IGPR a menţionat că Serviciul Interpol din Austria a comunicat autorităţilor române că "statul austriac refuză extrădarea lui Silviu Popescu întrucît acesta a fost condamnat pentru infracţiuni politice".

http://www.google.com/search?hl=en&q=%2 ... l+ene+AVMR
Oficial, fostul lider sindical Romeo Beja si fostul ofiter CADA Silviu Popescu nu au fost localizati inca. Totusi, Asociatia Victimelor Mineriadelor sustine ca ar fi reusit sa-i depisteze pe Romeo Beja si pe Silviu Popescu in Austria, fapt confirmat si de surse din Interpol.

Locotenent-colonelul Silviu Popescu, fost ofiter CADA, a fost condamnat la opt ani de inchisoare pentru ajutorul dat lui Miron Cozma in mineriada din toamna lui 1991. Asociatia Victimelor Mineriadelor sustine ca l-ar fi descoperit in Austria, insa in evidentele Interpolului fi-

gureaza drept nelocalizat. Spre deosebire de Romeo Beja, care a inceput mult mai tirziu procedurile de obtinere a statutului de refugiat, Popescu se pare ca a obtinut deja azilul politic.


Domule Rosca
Sunt alaturi de dumneavoastra si va inteleg suferinta prin care treceti.
Activitatea prelungita in plan civic va afectat grav sanatatea psihica fapt pentru care ne stricati aerul cu respiratia dumneavoastra otravitoare.
Nu stiim cine va foloseste si care sunt avantajele dumneavoastra dar ca bun cetatean va recomand unitatile psihiatrice de specialitate ale Ministerului Sanatatii care va pot trata suferintele de mai sus.
Va uram insanatosire grabnica domnule Rosca si multe salutari patronilor dumneavoastra?
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Un prim ajutor

Mesajde Ioan Rosca » Mie Ian 02, 2008 10:55 am

Mi-ati putea da un prim ajutor daca mi-ati explica de ce sinteti atit de inversunati pe Silviu Popescu, implorind continuu autoritatile romanesti sa-l caute prin lume si captureze. Pentru ca a vrut ca Iliescu sa fie rasturnat si judecat? N-am liniste pina nu aflu de ce va revolta asta asa tare, pe dv, care pretindeti ca vreti cam acelasi lucru.
Plecind de aici, mi-as ai putea ostoi o alta framintare obsesiva: ce este AVMR? Cu ce scop s-au asociat in 1996 victimile de pe ambele parti ale frontului: anti fsn-istii zdrobiti in 1990 cu fsnisti rasturnati in 1991? Cei ce luptau pentru ca ilegitimul si criminalul guvern Roman sa nu fie recunoscut... cu cei care au luptat ca sa il apere.
Dupa ce pricep asta, poate am sa inteleg si de ce se agita AVMR exact cind si cum e nevoie ca sa saboteze anchetarea crimelor pe care... le vrea judecate.
Si de-abia acum, poate ma fac si eu un pic mai bine ...
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Un prim ajutor

Mesajde Ene Viorel » Dum Ian 06, 2008 9:46 am

Ioan Rosca scrie:Mi-ati putea da un prim ajutor daca mi-ati explica de ce sinteti atit de inversunati pe Silviu Popescu, implorind continuu autoritatile romanesti sa-l caute prin lume si captureze. Pentru ca a vrut ca Iliescu sa fie rasturnat si judecat? N-am liniste pina nu aflu de ce va revolta asta asa tare, pe dv, care pretindeti ca vreti cam acelasi lucru.
Plecind de aici, mi-as ai putea ostoi o alta framintare obsesiva: ce este AVMR? Cu ce scop s-au asociat in 1996 victimile de pe ambele parti ale frontului: anti fsn-istii zdrobiti in 1990 cu fsnisti rasturnati in 1991? Cei ce luptau pentru ca ilegitimul si criminalul guvern Roman sa nu fie recunoscut... cu cei care au luptat ca sa il apere.
Dupa ce pricep asta, poate am sa inteleg si de ce se agita AVMR exact cind si cum e nevoie ca sa saboteze anchetarea crimelor pe care... le vrea judecate.
Si de-abia acum, poate ma fac si eu un pic mai bine ...
Ioan Rosca


Raspuns
Constatam cu cata indarjire va apareti prietenii securisti.
Prietenul dumneavoastra a fost ajutat de ,,structuri'' sa paraseasca Romania.
El a fost judecat in lipsa si ajutat de securisti sa primeasca statut de refugiat.
Printre altele suntem nevoiti sa-i demascam pe securistii de bine infiltratii atat printre ,,revolutionari''cat si in Piata Universitatii.
Va rugam, pentru binele umanitatii, tratati-va.
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Nu pentru ca ar fi securist il vinati pe Popescu

Mesajde Ioan Rosca » Dum Ian 06, 2008 12:15 pm

1 Prezentati dovezile ca Silviu Popescu a fost securist provocator. (La fel pentru Maries, Dinca etc)

2 Eu nu l-am intilnit. Ii cunosc insa interventiile ferme din 1990-91 si declaratiile la proces. Nu cunosc nici o activitate sau declaratie anticomunista a dv din acea perioada. Pareti doar o victima total nevinovata a evenimentelor. Il cunoasteti pe Silviu Popescu ? Il stie cineva din asociatia dv? Are dovezi ca nu a fost un autentic luptator anticomunist, victima a unei farse judiciare si a tradarii colegilor- ci un instigator securist?

3 Dar, chiar daca ati fi avut astfel de dovezi, nu pentru asta il vinati , cerind autoritatilor sa puna mina pe el. Nu face sens.
Atunci, pentru ce o faceti? Cum a ajuns dusmanul lui Iliescu si Roman tinta asociatiei dv? Din unghiul in care priviti dv, Roman pare o victima a "mineriadelor"? Il veti inscrie in AVMR?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Nu pentru ca ar fi securist il vinati pe Popescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Ian 06, 2008 2:12 pm

Ioan Rosca scrie:1 Prezentati dovezile ca Silviu Popescu a fost securist provocator. (La fel pentru Maries, Dinca etc)

2 Eu nu l-am intilnit. Ii cunosc insa interventiile ferme din 1990-91 si declaratiile la proces. Nu cunosc nici o activitate sau declaratie anticomunista a dv din acea perioada. Pareti doar o victima total nevinovata a evenimentelor. Il cunoasteti pe Silviu Popescu ? Il stie cineva din asociatia dv? Are dovezi ca nu a fost un autentic luptator anticomunist, victima a unei farse judiciare si a tradarii colegilor- ci un instigator securist?

3 Dar, chiar daca ati fi avut astfel de dovezi, nu pentru asta il vinati , cerind autoritatilor sa puna mina pe el. Nu face sens.
Atunci, pentru ce o faceti? Cum a ajuns dusmanul lui Iliescu si Roman tinta asociatiei dv? Din unghiul in care priviti dv, Roman pare o victima a "mineriadelor"? Il veti inscrie in AVMR?

Ioan Rosca



Da, acest aspect ma pune si pe mine pe gânduri privitor la AVMR, ideal era ca sa fie reprezentantul victimelor din 1990 sau doar celor din 1991,ptr ca nu se poate pune pe acelasi plan cele douo mineriade ptr ca nici manifestatiile nu aveau acelasi tel
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Nu pentru ca ar fi securist il vinati pe Popescu

Mesajde Ene Viorel » Dum Ian 13, 2008 8:54 pm

Octavian Mihaescu scrie:
Ioan Rosca scrie:1 Prezentati dovezile ca Silviu Popescu a fost securist provocator. (La fel pentru Maries, Dinca etc)

2 Eu nu l-am intilnit. Ii cunosc insa interventiile ferme din 1990-91 si declaratiile la proces. Nu cunosc nici o activitate sau declaratie anticomunista a dv din acea perioada. Pareti doar o victima total nevinovata a evenimentelor. Il cunoasteti pe Silviu Popescu ? Il stie cineva din asociatia dv? Are dovezi ca nu a fost un autentic luptator anticomunist, victima a unei farse judiciare si a tradarii colegilor- ci un instigator securist?

3 Dar, chiar daca ati fi avut astfel de dovezi, nu pentru asta il vinati , cerind autoritatilor sa puna mina pe el. Nu face sens.
Atunci, pentru ce o faceti? Cum a ajuns dusmanul lui Iliescu si Roman tinta asociatiei dv? Din unghiul in care priviti dv, Roman pare o victima a "mineriadelor"? Il veti inscrie in AVMR?

Ioan Rosca



Da, acest aspect ma pune si pe mine pe gânduri privitor la AVMR, ideal era ca sa fie reprezentantul victimelor din 1990 sau doar celor din 1991,ptr ca nu se poate pune pe acelasi plan cele douo mineriade ptr ca nici manifestatiile nu aveau acelasi tel


Raspuns A.V.M.R.
Domnilor aveti multe lacune.
In septembrie 1991 au fost ucisI 3(trei)tineri nevinovati.
Familiile acestora sunt membre al asociatiei.
Au fost ucisi prin impuscare in zona Piata Victoriei(guvern) tinerii:
Frumusanu si Crainiceanu.Au fost ucisi de catre spp-istul Gabor,facut scapat de justitia noastra neaservita politic si necorupta.
A treia victima a fost un soldat in termen(jandarm)Lazar.Acesta a fost ucis de minerii lui Cozma, care au aruncat cu sticle incendiare si bietul copil a ars de viu.Era din ardeal dintr-o familie amarata oameni simpli cu multi copi.
Prietenul dumneavoastra Cozma, a avut nerusinarea sa se propuna ca membru a asociatiei noastre, cat despre Petre Roman avem plangere penala impotriva lui si a lui Ilici, din februarie 1997.
V-am mai spus asociatia a strans documente cu sprijinul victimelor si a participantilor ,ziaristilor, etc.,din acea perioada.Documente depuse in plangerile penale depuse de-a lungul timpului in plangeri penale.
Dosarul Mineriadei septembrie 1991 nu a vrut sa faca dreptate pentru cei ucisi si cei raniti de gloantele cu alice trase de spp in zona Palatului Cotroceni din ordinul lui Iliescu(Cozma era in incinta la tratative cu Iliescu).
Printre raniti au fost si 55 de mineri, luati repede din spitale de catre colegi caci Cozma cazuse ,,la pace''cu Iliescu.Cei care credeau ca ii pot detuna pe mineri se inselau, ei raspundeau la comanda stricta a lui Cozma.Sunt documente in acest sens.

Viorel Ene presedinte A.V.M.R.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Anticomunistii au dorit rasturnarea guvernului Roman

Mesajde Ioan Rosca » Dum Ian 13, 2008 11:01 pm

1 Nu ati adus nici o dovada ca Silviu Popescu era provocator, omul Puterii etc. Pina aduceti, el ramine un luptator impotriva unei puteri criminale, un erou. Ori de cite ori va intreb de ce il urmariti dv pe Silviu Popescu, nu raspundeti nimic. Probabil nu aveti ce.

2 Comentariile dv confirma confuzia grava in care va complaceti. Nu ati inteles absolut nimic din ce s-a intimplat in 1990 si 1991. Il cunosc si admir pe domnul Frumusanu, dar nu cred ca el il considera pe fiul sau o victima a... minerilor ci a fortelor represive pregatite de Ceausescu si folosite criminal de FSN in decembrie , iunie, septembrie , pentru a impune contrarevolutia. Luptatorii anticomunisti au fost, in septembrie 1991 ALATURI DE MINERI, impotriva criminalului guvern Roman, care incepuse distrugerea economiei. Chiar nu puteti intelege acest lucru si consecintele lui?

3 Domnul Leon spune ca a lansat asociatia AVMR avind in vedere mineriadele din 1990 si in nici un caz pentru .... condamnarea rasturnarii lui Roman in 1991! Chiar el a incercat sa-l apere pe Silviu Popescu la proces, afirmind raspicat ca Iliescu trebuia rasturnat , o data cu Roman, ca uzurpator. Dv ati intrat in asociatie ca sa o deturnati?
Ati luat o bataie cumplita, dar nu stiti de ce si nici nu vreti sa aflati. Nu va intereseaza , probabil decit niste despagubiri. Aveti tot dreptul la ele. Dar nu mai compromiteti AVMR cu opiniile dv politice stupide, confuze.
Cred ca sint membri ai AVMR care ar fi socati aflind ca asociatia lor lupta impotriva rasturnarii lui Roman in 1991, vinind prin Austria pe acela care a instigat minerii sa elibereze Romania, pentru a mai rascumpara din enorma lor vina din iunie 1990.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Anticomunistii au dorit rasturnarea guvernului Roman

Mesajde Ene Viorel » Lun Ian 14, 2008 3:38 am

Ioan Rosca scrie:1 Nu ati adus nici o dovada ca Silviu Popescu era provocator, omul Puterii etc. Pina aduceti, el ramine un luptator impotriva unei puteri criminale, un erou. Ori de cite ori va intreb de ce il urmariti dv pe Silviu Popescu, nu raspundeti nimic. Probabil nu aveti ce.

2 Comentariile dv confirma confuzia grava in care va complaceti. Nu ati inteles absolut nimic din ce s-a intimplat in 1990 si 1991. Il cunosc si admir pe domnul Frumusanu, dar nu cred ca el il considera pe fiul sau o victima a... minerilor ci a fortelor represive pregatite de Ceausescu si folosite criminal de FSN in decembrie , iunie, septembrie , pentru a impune contrarevolutia. Luptatorii anticomunisti au fost, in septembrie 1991 ALATURI DE MINERI, impotriva criminalului guvern Roman, care incepuse distrugerea economiei. Chiar nu puteti intelege acest lucru si consecintele lui?

3 Domnul Leon spune ca a lansat asociatia AVMR avind in vedere mineriadele din 1990 si in nici un caz pentru .... condamnarea rasturnarii lui Roman in 1991! Chiar el a incercat sa-l apere pe Silviu Popescu la proces, afirmind raspicat ca Iliescu trebuia rasturnat , o data cu Roman, ca uzurpator. Dv ati intrat in asociatie ca sa o deturnati?
Ati luat o bataie cumplita, dar nu stiti de ce si nici nu vreti sa aflati. Nu va intereseaza , probabil decit niste despagubiri. Aveti tot dreptul la ele. Dar nu mai compromiteti AVMR cu opiniile dv politice stupide, confuze.
Cred ca sint membri ai AVMR care ar fi socati aflind ca asociatia lor lupta impotriva rasturnarii lui Roman in 1991, vinind prin Austria pe acela care a instigat minerii sa elibereze Romania, pentru a mai rascumpara din enorma lor vina din iunie 1990.

Ioan Rosca


Domnule Rosca va rog tratati-va!
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Asta e crima lui Silviu Popescu?

Mesajde Ioan Rosca » Mar Ian 15, 2008 2:16 am

Asta e crima lui Silviu Popescu? Sinteti sigur ca victimele mineriadei din septembrie 1991, nu erau alaturi de el?
Ioan Rosca

Ziua 17 iunie 1997
http://www.christusrex.org/www2/news-old/4-97/die.html

Azi se rediscuta eliberarea lui Cozma
Justitia trebuie sa ramana surda la protestele minerilor

Curtea de Apel Bucuresti a audiat ieri cinci martori in procesul "Miron Cozma", in care liderul minerilor din Valea Jiului este acuzat de subminarea puterii de stat, infractiuni contra sigurantei circulatiei pe caile ferate si nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Printre persoanele citate astazi se aflau si Petre Roman, Adrian Severin, Iosif Boda si Costel Alic, fost prefect de Hunedoara, care insa nu s-au prezentat. La urmatorul termen acestia vor fi citati cu avertisment de amenda in caz de neprezentare.

Primul martor audiat, Ionel Botoroaga, fost subprefect al judetului Hunedoara, a declarat ca nu l-a auzit pe Miron Cozma spunand ca doreste rasturnarea guvernului Roman. El a mai precizat ca inculpatul "a rupt notitele de pe care citea modul de rezolvare de catre guvern a revendicarilor formulate de mineri". Botoroaga a declarat in continuare ca la 24 septembrie 1991 "pe telefonul operativ a sunat presedintele Ion Iliescu, care s-a informat asupra starii de spirit din Valea Jiului". Cu toate ca martorul a declarat, instanta a omis sa consemneze afirmatia acestuia potrivit careia existau "informatii numai de la securitate si i-am spus presedintelui ca sunt oameni de la SRI care supravegheaza evenimentele". Referindu-se la faptul ca fostul prim-ministru Petre Roman nu s-a deplasat in Valea Jiului pentru a discuta cu minerii, martorul a precizat ca "la o zi dupa ce minerii plecasera spre Bucuresti, Roman m-a sunat si m-a intrebat daca este cazul sa vina in Valea Jiului". Martorul a mai afirmat ca Miron Cozma "era singurul care putea sa-i opreasca pe mineri sa nu vina in Bucuresti". "Din biroul sefului de gara de la Petrosani, Cozma a vorbit la telefon cu ministrul Traian Basescu, caruia i-a solicitat garnituri de tren pentru transportul minerilor in Capitala, cerere ce n-a fost satisfacuta. In birou mai era prezent si seful SRI Hunedoara", a mai spus Botoroaga. Ceilalti martori au fost intr-un glas de acord ca inculpatul n-ar fi putut sa-i opreasca pe ortaci sa vina la Bucuresti odata de acestia hotarasera asa. Unul dintre martori, Ion Roscoleanu, a declarat ca Silviu Popescu - inculpat in acelasi dosar cu Miron Cozma - "ne-a pus sa cerem, pe langa demisia guvernului Roman, si demisia presedintelui tarii". Popescu fusese vazut de martor la Cotroceni. Acelasi Roscoleanu a declarat ca "Silviu Popescu, impreuna cu un grup de civili, a organizat baricade in Piata Universitatii pentru a-i sprijini pe mineri". Avocatii lui Miron Cozma au inaintat ieri instatei o cerere de revocare a masurii de arest preventiv si de inlocuire a ei cu obligatia de a nu parasi localitatea si o cerere de punere in libertate sub control judiciar. Judecatorii urmeaza sa se pronunte astazi asupra eliberarii lui Cozma.

Luiza CRISTINA
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Asta e crima lui Silviu Popescu?

Mesajde Ene Viorel » Mar Ian 15, 2008 10:08 am

Ioan Rosca scrie:Asta e crima lui Silviu Popescu? Sinteti sigur ca victimele mineriadei din septembrie 1991, nu erau alaturi de el?
Ioan Rosca

Ziua 17 iunie 1997
http://www.christusrex.org/www2/news-old/4-97/die.html

Azi se rediscuta eliberarea lui Cozma
Justitia trebuie sa ramana surda la protestele minerilor

Curtea de Apel Bucuresti a audiat ieri cinci martori in procesul "Miron Cozma", in care liderul minerilor din Valea Jiului este acuzat de subminarea puterii de stat, infractiuni contra sigurantei circulatiei pe caile ferate si nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Printre persoanele citate astazi se aflau si Petre Roman, Adrian Severin, Iosif Boda si Costel Alic, fost prefect de Hunedoara, care insa nu s-au prezentat. La urmatorul termen acestia vor fi citati cu avertisment de amenda in caz de neprezentare.

Primul martor audiat, Ionel Botoroaga, fost subprefect al judetului Hunedoara, a declarat ca nu l-a auzit pe Miron Cozma spunand ca doreste rasturnarea guvernului Roman. El a mai precizat ca inculpatul "a rupt notitele de pe care citea modul de rezolvare de catre guvern a revendicarilor formulate de mineri". Botoroaga a declarat in continuare ca la 24 septembrie 1991 "pe telefonul operativ a sunat presedintele Ion Iliescu, care s-a informat asupra starii de spirit din Valea Jiului". Cu toate ca martorul a declarat, instanta a omis sa consemneze afirmatia acestuia potrivit careia existau "informatii numai de la securitate si i-am spus presedintelui ca sunt oameni de la SRI care supravegheaza evenimentele". Referindu-se la faptul ca fostul prim-ministru Petre Roman nu s-a deplasat in Valea Jiului pentru a discuta cu minerii, martorul a precizat ca "la o zi dupa ce minerii plecasera spre Bucuresti, Roman m-a sunat si m-a intrebat daca este cazul sa vina in Valea Jiului". Martorul a mai afirmat ca Miron Cozma "era singurul care putea sa-i opreasca pe mineri sa nu vina in Bucuresti". "Din biroul sefului de gara de la Petrosani, Cozma a vorbit la telefon cu ministrul Traian Basescu, caruia i-a solicitat garnituri de tren pentru transportul minerilor in Capitala, cerere ce n-a fost satisfacuta. In birou mai era prezent si seful SRI Hunedoara", a mai spus Botoroaga. Ceilalti martori au fost intr-un glas de acord ca inculpatul n-ar fi putut sa-i opreasca pe ortaci sa vina la Bucuresti odata de acestia hotarasera asa. Unul dintre martori, Ion Roscoleanu, a declarat ca Silviu Popescu - inculpat in acelasi dosar cu Miron Cozma - "ne-a pus sa cerem, pe langa demisia guvernului Roman, si demisia presedintelui tarii". Popescu fusese vazut de martor la Cotroceni. Acelasi Roscoleanu a declarat ca "Silviu Popescu, impreuna cu un grup de civili, a organizat baricade in Piata Universitatii pentru a-i sprijini pe mineri". Avocatii lui Miron Cozma au inaintat ieri instatei o cerere de revocare a masurii de arest preventiv si de inlocuire a ei cu obligatia de a nu parasi localitatea si o cerere de punere in libertate sub control judiciar. Judecatorii urmeaza sa se pronunte astazi asupra eliberarii lui Cozma.

Luiza CRISTINA


Domnule Rosca in ultimi ani am avut sprijinul documentar al multor fosti membrii C.A.D.A.V-am invitat sa ne vizitati.
Asociatia detine peste 2.ooo de documente si nu le posteaza site.
Puteti citi pe site documentul prin care prietenul dv.Voinea a dat N.U.P. in dosarul ,,Mineriada iunie 1990'' spunand ca nu se cunosc cei ce au organizat si executat represiunea din iunie 1990 si privitor la procurorii care au emis mandate ilegele(dovedite de procurorul Monica Macovei in 1992) ...ne va comunica.
Faptul ca ,,eroul '' Siviu Popescu a sters-o din tara cu ajutorul prietenilor sai securisti, inca dinainte de proces, refuzand ,,sa se apere'' nu ne priveste.
Hotararea definitiva si irevocabila impotriva celor doi (Cozma si Popescu)nu o discutam, nici faptul ca procurorul Citeza care primise ,,misiunea ''sa rezolve cazul ,de la Petre Roman a schimbat incadrarea de inculpat in martor pentru 16 lideri sindicali precum Torsan, Macorovschi, Trandafir etc.
Politia Romana avea obligatia sa duca la indeplinire o hotararea definitiva a justitiei.
De ce Constantinescu nu a vrut sa se rezove dosarul ,,Mineriada 1990''?
Simplu .Era ,,tovaras''cu Petre Roman, unul dintre principalii organizatori ai represiunii din iunie 1990-Ati vazut recent cum i-a luat apararea.
Am fost pacaliti si mintiti de atat de multe ori.
La propunerea lui Petre Roman Voinea a fost facut general si a primit ,,misiunea'' sa ingroape dosarul Mineriada iunie 1990".
Pentru dumneavoastra este greu sa intelegeti sau sunteti de partea cealalta..

Ene Viorel presedinte A.V.M.R.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Macar dati adresa

Mesajde Ioan Rosca » Mar Ian 15, 2008 6:36 pm

Nu se poate discuta cu un om care nu raspunde niciodata la ce il intrebi, facind-o continuu pe turcul, dovedind astfel ca nu e e de buna credinta.
Dati-ne macar adresa vestitului docuument in care Voinea a pus NUP dosarelor mineriadei.
Nu-l gasesc pe situl dv, unde afirmati ca:
"4. In anul 1998, procurorul militar Surdescu Gheorghe, care a instrumentat urmarirea penala in dosarul 75/ P/ 1998, a propus solutia de neincepere a urmaririi penale (N.U.P.), propunere aprobata si supevizata de domnul magistrat genereral Dan Voinea, care, la acea data era procuror general sef al Parchetelor Militare (deci, s-a pronunta inca din anul 1998)."
Unde este documentul doveditor? Scanati-l si puneti-l pe site
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Aveti tupeu nu gluma!

Mesajde Ioan Rosca » Mar Ian 15, 2008 6:47 pm

Iata ce mai gasesc in plingerile dv:

"Dan Voinea ,,discută dosarul mineriada iunie 1990” cu revoluţionarii şi impostorii , în prezenţa presei, afirmând de-a lungul anilor, din1998 pănă în present, “că in trei luni de zile, finalizează dosarul 75/P/1998”
,, Înlocuieşte” Asociaţia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din România, cu nişte derbedei conduşi de falsul revoluţionar Teodor Mărieş.
Împotriva acesui individ avem depusă plângere penală, dar de 2 ani de zile, Dan Voinea refuză să facă cercetari, fapt grav deoarece acest Marieş este unul dintre conducatorii celor care au atacat instituţiile statului în ziua de 13.06.2006. "

Asadar , cei de la "21 decembrie" nu sint revolutionari, pentru ca, pe linga actele huliganice comise in decembrie 89, au atacat guvernul Roman in iunie (si cine stie, poate si in septembrie 91...alaturi de odiosul Silviu Popescu)
Revolultionari sint probabil FSNistii care au luat bataie, din greseala, in iunie 90 de la amicii lor....

Dv al cui sinteti, domnule Ene? E important , ca sa inteleg de ce va agitati.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Aveti tupeu nu gluma!

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 16, 2008 7:33 am

Ioan Rosca scrie:Iata ce mai gasesc in plingerile dv:

"Dan Voinea ,,discută dosarul mineriada iunie 1990” cu revoluţionarii şi impostorii , în prezenţa presei, afirmând de-a lungul anilor, din1998 pănă în present, “că in trei luni de zile, finalizează dosarul 75/P/1998”
,, Înlocuieşte” Asociaţia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din România, cu nişte derbedei conduşi de falsul revoluţionar Teodor Mărieş.
Împotriva acesui individ avem depusă plângere penală, dar de 2 ani de zile, Dan Voinea refuză să facă cercetari, fapt grav deoarece acest Marieş este unul dintre conducatorii celor care au atacat instituţiile statului în ziua de 13.06.2006. "

Asadar , cei de la "21 decembrie" nu sint revolutionari, pentru ca, pe linga actele huliganice comise in decembrie 89, au atacat guvernul Roman in iunie (si cine stie, poate si in septembrie 91...alaturi de odiosul Silviu Popescu)
Revolultionari sint probabil FSNistii care au luat bataie, din greseala, in iunie 90 de la amicii lor....

Dv al cui sinteti, domnule Ene? E important , ca sa inteleg de ce va agitati.

Ioan Rosca


Ultim Raspuns
Confundati respectabila Asociatia 21 Decembrie Bucuresti cu un impostor!
Tratati-va.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Ian 17, 2008 11:39 am

Bine, daca vb de vitimile mineriadelor atunci trebuie inceput cu prima mineriada 28 Ianuarie 1990 a caror victime suntem si noii (PNTCD) , Petre Roman a fost si el o victima tot a mineriadei, sa intelg ca acesta este scopul AVRM? În acest caz in adevar se comite o confuzie imensa si amestecare de mate de toata durerea. Eu unul fiind o victima a mineriadelor incepând cu Ianuarie 1990 culiminând cu Iunie 1990, nu vad absolut nici o legatura cu mineriada din 1991, find obligat afla în aceiasi barca (apara) cu Petre Roman, este imposibil acepta asa ceva, a ne amesteca.

Poate era mai bine sa exista douo asociati,una a celor pâna in Iunie 1990 si o alta a celor din 1991 ce putea fi reprezentata de Petre Roman insusi.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009