Sectorul CIVES
 
 

Revoluţionari grevişti ai foamei la Institutul Revoluţiei

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Revoluţionari grevişti ai foamei la Institutul Revoluţiei

Mesajde Marius » Sâm Ian 19, 2008 1:07 am

Articol în "România Liberă": http://www.romanialibera.ro/a115798/gre ... rilor.html

Greva neagra a revolutionarilor

Grevistii foamei, reuniti la sediul institutului condus de Iliescu
Iulia Vaida
Vineri, 18 Ianuarie 2008
60 de revolutionari ameninta cu greva neagra in cazul in care Guvernul nu le va solutiona revendicarile in termen de 48 de ore.

Protestatarii cer emiterea unei ordonante de urgenta care prevede prorogarea termenului de preschimbare a certificatelor de revolutionar pana la data de 31 decembrie 2008 si demisia secretarului de stat pentru problemele revolutionarilor, Puiu Fesan, pe care il acuza ca perpetueaza modul de lucru defectuos care permite tergiversarea finalizarii dosarelor revolutiei. Aflati in cea de-a 31-a zi a protestului, 162 de revolutionari se afla in greva foamei la Palatul National al Copiilor si alti 78 la Institutul Revolutiei Romane, condus de Ion Iliescu. Potrivit comunicatului Blocului National al Revolutionarilor 1989 Romania, Administratia Prezidentiala se afla in negociere cu institutiile abilitate in solutionarea revendicarilor revolutionarilor – Guvern, Parlament – pentru stabilirea unui calendar de lucru. Alianta Civica a solicitat si ea solutionarea revendicarilor revolutionarilor, exprimandu-si ingrijorarea fata de starea de sanatate a acestora, in conditiile in care ei se afla in greva foamei de o luna. AC solicita presedintelui Basescu sa se implice in continuare, conform obligatiilor prevazute in Constitutie, "in medierea solutionarii dezideratelor societatii romanesti". Alianta Civica este solidara cu demersul revolutionarilor, sustinand solutionarea dosarelor Revolutiei si mineriadelor, publicarea de catre procurorul general a calendarului viitoarelor etape ale cercetarii penale in toate dosarele istorice si stabilirea termenelor maxime pentru fiecare etapa de cercetare juridica, adoptarea Legii lustratiei si a votului uninominal.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Revoluţionari grevişti ai foamei la Institutul Revoluţie

Mesajde Ene Viorel » Sâm Ian 19, 2008 5:16 am

Marius scrie:Articol în "România Liberă": http://www.romanialibera.ro/a115798/gre ... rilor.html

Greva neagra a revolutionarilor

Grevistii foamei, reuniti la sediul institutului condus de Iliescu
Iulia Vaida
Vineri, 18 Ianuarie 2008
60 de revolutionari ameninta cu greva neagra in cazul in care Guvernul nu le va solutiona revendicarile in termen de 48 de ore.

Protestatarii cer emiterea unei ordonante de urgenta care prevede prorogarea termenului de preschimbare a certificatelor de revolutionar pana la data de 31 decembrie 2008 si demisia secretarului de stat pentru problemele revolutionarilor, Puiu Fesan, pe care il acuza ca perpetueaza modul de lucru defectuos care permite tergiversarea finalizarii dosarelor revolutiei. Aflati in cea de-a 31-a zi a protestului, 162 de revolutionari se afla in greva foamei la Palatul National al Copiilor si alti 78 la Institutul Revolutiei Romane, condus de Ion Iliescu. Potrivit comunicatului Blocului National al Revolutionarilor 1989 Romania, Administratia Prezidentiala se afla in negociere cu institutiile abilitate in solutionarea revendicarilor revolutionarilor – Guvern, Parlament – pentru stabilirea unui calendar de lucru. Alianta Civica a solicitat si ea solutionarea revendicarilor revolutionarilor, exprimandu-si ingrijorarea fata de starea de sanatate a acestora, in conditiile in care ei se afla in greva foamei de o luna. AC solicita presedintelui Basescu sa se implice in continuare, conform obligatiilor prevazute in Constitutie, "in medierea solutionarii dezideratelor societatii romanesti". Alianta Civica este solidara cu demersul revolutionarilor, sustinand solutionarea dosarelor Revolutiei si mineriadelor, publicarea de catre procurorul general a calendarului viitoarelor etape ale cercetarii penale in toate dosarele istorice si stabilirea termenelor maxime pentru fiecare etapa de cercetare juridica, adoptarea Legii lustratiei si a votului uninominal.


,,Revolutionarii lui Iliescu " vor rezolvarea dosarului ,,mineriadei iunie 1990';
Sa mori de ras dare ste grav.
Dragilor minerii lui Cozma in iunie 1990 au fost ajutati de revolutionarii lui Iliescu.
Ati uitat? I.M.G.B. face ordine-revolutionarul Costin ii conducea, Dan Iosiv ,,convocase''...
Auzi, revolutionarii de carton(nu cei autentici)vor adevarul si Iliesiu(Alianta Civica nu cred ca are treaba),care se erijeaza in ,,societatea civila''ii sustine.
Oameni au murit au fost raniti si unii arestati iar profitorii vor benefici.
FAC,,GREVA FOAMEI''preschimbarea certificatelor.
Fesan a descoperit dosare false si ii cer capul.

Legea trebuie schimbata, de recunostiinta materiala nu trebuie se beneficieze
decat ranitii,arestatii si famliile celor decedati.
STOPATI IMPOSTURA!
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Ian 22, 2008 1:05 am

Asta am sutinut si continu sa sutin si azi, motiv ptr care nu am facut cerere primi certifcat si alte benefici, resectiv ce sutine si dl Ene
Legea trebuie schimbata, de recunostiinta materiala nu trebuie se beneficieze
decat ranitii,arestatii si famliile celor decedati.
STOPATI IMPOSTURA!


Legea a fost data ptr a imbogati tot bolsevici, noii autentici luptatori nuam primit nimic,fie si un spatiu comerical este apa -de- ploaie comparativ cu mari le besti.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Ene Viorel » Mar Ian 22, 2008 2:16 am

Octavian Mihaescu scrie:Asta am sutinut si continu sa sutin si azi, motiv ptr care nu am facut cerere primi certifcat si alte benefici, resectiv ce sutine si dl Ene
Legea trebuie schimbata, de recunostiinta materiala nu trebuie se beneficieze
decat ranitii,arestatii si famliile celor decedati.
STOPATI IMPOSTURA!


Legea a fost data ptr a imbogati tot bolsevici, noii autentici luptatori nuam primit nimic,fie si un spatiu comerical este apa -de- ploaie comparativ cu mari le besti.


Domnule Octav Mihaescu
ieri 21.01.2008 intre orele 18-20 la postul de televiziune O.T.V. am urmarit o emisiune cu,,spuma revolutionarilor'',cei mai buni si viteji dintre viteji.
Secretarul de Stat cu proplemele revolutionarilor din Guvern.
Avea nasul spart.Adeclarat ca a ,,cazut in capcana intinsa de Teodor Maries,a fost lovit de un alt revolutionar.Maries a fost acuzat ca este un fals revolutionar. Discutiile adica scandalul a fost foarte interesant.Pacat ca nul-ati urmarit.Ati fi inteles relitatea din ianuarie 2008.Un pumn de arginti face minuni.
Tatuca kaghebista Ilici a dorit si ceeat o noua patura de ,,ilegalisti'', adica ,,revolutionari cu patalama si privilegii".
De fapt o masa de manevra si presiune impotriva democratiei.
Cine era moderator? pai un reporte care in iunie 1990 lucra la T.V.R.L si in zilele de 13-15 iunie 1990 incita muncitori impotriva ,,golanilor'.
Pe baza imaginilor transmise de T.V.R.L. cu acest individ am facut plangere penala si impotriva lui dar ...,,moderea emisiuni cu revolutionari'' se pare ca are certificat.
Lista cu revolutionari o gasiti pe site la S.S.V.R.- guvern(o sa va trimit adresa exacta).
Una din fraude cu certificate,emiterea de certificate ,,duplicat''
S-ar putea sa aveti mari surprize cu falsurile acestor domni.
Va rog sa-mi spuneti daca in 21.12.1989 langa Dinca se afla si fiul sau(din simpla curiozitate)
Cu stima
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Mar Ian 22, 2008 11:28 am

Secretarul de stat pentru revolutionari, agresat si amenintat cu moartea

Secretarul de stat pentru revolutionari, Puiu Fesan, sustine ca a fost "atras (n.r. luni) in cursa" de presedintele Asociatiei 21 decembrie, Doru Maias, care l-ar fi chemat in holul de la intrarea Palatului Victoria, pentru a fi lovit de un revolutionar. Acesta i-ar fi spart piramida nazala si l-ar fi amenintat cu moartea atat pe Fesean cat si pe familia acestuia, arata NewsIn.

Potrivit lui Fesan, atacatorul se numeste Valter Solomovici, iar agresiunea ar fi fost filmata de angajatii SPP. Secretarul de stat pentru revolutionari spune ca il va da in judecata pe agresor.

"M-au amenintat ca imi omoara sotia si copilul si ca eu nu o sa mai am viata in Bucuresti, sa ma intorc de unde am venit. O sa cer protectie", a declarat Fesan, despre mai multe telefoane pe care le-ar fi primit in ultima perioada.

In opinia lui Fesan, agresiunea a avut loc dupa ce a interzis accesul unor revolutionari in cladirea Guvernului, luni dimineata, in baza unor informatii potrivit carora unii dintre ei intentionau sa ocupe o incapere din Palatului Victoria si sa declare greva foamei.

"M-a sunat un cetatean care se afla printre ei si m-a pus sa ascult in telefon ce vorbesc. I-am auzit spunand ca vor sa ocupe una dintre camerele din Palatul Victoria si sa declare greva foamei in cladirea Guvernului. Prin urmare, am facut o lista si am spus ca anumite persoane nu au voie sa intre in cladire", a relatat Fesan.

Intrebat de unde stia numele persoanelor care intentionau sa declare greva foamei in cladirea Guvernului, secretarul de stat a argumentat ca a interzis accesul persoanelor cu care a avut probleme din momentul in care a fost numit secretar de stat. El i-a nominalizat pe presedintele "Asociatiei 21 decembrie", Doru Maries, presedintele asociatiei "Decembrie 1989 - Metrou", George Costin, pe secretarul general al Blocului National al Revolutionarilor, Nicolae Banutoiu si pe agresorul sau - Solomovici.

http://www.ziare.com/Secretarul_de_stat ... 20400.html

Şi Traian Orban, care a fost o scurtă vreme secretar la SSPR, zicea că a primit ameninţări. Cine e în funcţia aia şi încearcă să refuze eliberarea unor certificate automat îşi atrage duşmănii. Ţinînd seama că sînt interese mari şi concrete în joc (bani) nu mă mir că se ajunge la chestii din astea. E mai primejdios acum să refuzi eliberarea certificatelor decît să critici Securitatea.
Greşeala celor care au fost la conducerea SSPR e că n-au luat hotărîri legate de dosarele astea. Trebuia să le trimită cîte o hîrtie celor care nu se încadrau în prevederile legii prin care să le spună "dacă în termen de x zile nu aduceţi dovezi suplimentare cererea va fi respinsă", iar apoi să respingă cererile nedovedite. Rămînea apoi problema celor în cauză să conteste în instanţă decizia de respingere.
În loc să se facă asta, s-au lăsat cererile nerezolvate, în cîţiva ani doar o mică parte din cereri a primit răspuns.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Mar Ian 22, 2008 12:13 pm

Marius scrie:Secretarul de stat pentru revolutionari, agresat si amenintat cu moartea

Secretarul de stat pentru revolutionari, Puiu Fesan, sustine ca a fost "atras (n.r. luni) in cursa" de presedintele Asociatiei 21 decembrie, Doru Maias, care l-ar fi chemat in holul de la intrarea Palatului Victoria, pentru a fi lovit de un revolutionar. Acesta i-ar fi spart piramida nazala si l-ar fi amenintat cu moartea atat pe Fesean cat si pe familia acestuia, arata NewsIn.

Potrivit lui Fesan, atacatorul se numeste Valter Solomovici, iar agresiunea ar fi fost filmata de angajatii SPP. Secretarul de stat pentru revolutionari spune ca il va da in judecata pe agresor.

"M-au amenintat ca imi omoara sotia si copilul si ca eu nu o sa mai am viata in Bucuresti, sa ma intorc de unde am venit. O sa cer protectie", a declarat Fesan, despre mai multe telefoane pe care le-ar fi primit in ultima perioada.

In opinia lui Fesan, agresiunea a avut loc dupa ce a interzis accesul unor revolutionari in cladirea Guvernului, luni dimineata, in baza unor informatii potrivit carora unii dintre ei intentionau sa ocupe o incapere din Palatului Victoria si sa declare greva foamei.

"M-a sunat un cetatean care se afla printre ei si m-a pus sa ascult in telefon ce vorbesc. I-am auzit spunand ca vor sa ocupe una dintre camerele din Palatul Victoria si sa declare greva foamei in cladirea Guvernului. Prin urmare, am facut o lista si am spus ca anumite persoane nu au voie sa intre in cladire", a relatat Fesan.

Intrebat de unde stia numele persoanelor care intentionau sa declare greva foamei in cladirea Guvernului, secretarul de stat a argumentat ca a interzis accesul persoanelor cu care a avut probleme din momentul in care a fost numit secretar de stat. El i-a nominalizat pe presedintele "Asociatiei 21 decembrie", Doru Maries, presedintele asociatiei "Decembrie 1989 - Metrou", George Costin, pe secretarul general al Blocului National al Revolutionarilor, Nicolae Banutoiu si pe agresorul sau - Solomovici.

http://www.ziare.com/Secretarul_de_stat ... 20400.html

Şi Traian Orban, care a fost o scurtă vreme secretar la SSPR, zicea că a primit ameninţări. Cine e în funcţia aia şi încearcă să refuze eliberarea unor certificate automat îşi atrage duşmănii. Ţinînd seama că sînt interese mari şi concrete în joc (bani) nu mă mir că se ajunge la chestii din astea. E mai primejdios acum să refuzi eliberarea certificatelor decît să critici Securitatea.
Greşeala celor care au fost la conducerea SSPR e că n-au luat hotărîri legate de dosarele astea. Trebuia să le trimită cîte o hîrtie celor care nu se încadrau în prevederile legii prin care să le spună "dacă în termen de x zile nu aduceţi dovezi suplimentare cererea va fi respinsă", iar apoi să respingă cererile nedovedite. Rămînea apoi problema celor în cauză să conteste în instanţă decizia de respingere.
În loc să se facă asta, s-au lăsat cererile nerezolvate, în cîţiva ani doar o mică parte din cereri a primit răspuns.


Domnule Marius
Din pacate se confirma banuielile mele despre cei din greva foamei si Teodor Maries
Sper ca ati urmarit si veti urmari emisiunea O.T.V. de la orele 16.30.
Contestarea lui Maries este facuta de uni lideri ai revolutionarilor ,chiar si de prietenul sau Dinca.Fesan a promis difuzarea casetei cu agresiunea impotriva lui.
Pentru un pumn de arginti unii isi vand sufletul.
STOPATI IMPOSTURA!!!
V.Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Ian 22, 2008 12:16 pm

Trist, mizerabil dle Ene, punctati cu exactitate problema asa o vad si eu din primele zile de dupa 89 am mirosit ca este o lucratura bolsevica cu certificatele de revolutionar, dar sa ajunga si dupa 18 ani la o asemena tiganie chiar ca nu ma asteptam.

In privinta fiului lui Dinca, hm ... Sincer va spun; nu ma deranjeaza la câte hoti s-au facut, macar Dinca a fost un luptator autentic în Dec 89 impreuna cu Dan Iosif,eu vb de primele clipe când am organizat prima baricada la Inter, trageam de manifestanti lui Ceusescu sa ramâna alaturi de noii,iar ei saracifugeau de le scapra picierle, Dinca si Iosif in acele momente au fost la inaltime, eu mi amintesc si azi cu placere.

Pacat ca Dinca nu se întelge cu dvs, insa daca a aceptat face si pe fiul sau revolutionar ptr a optine benefici, apoi avem o problema cu dreptatea pe care domnia sa o palavrageste. Un om santos la trup si minte nu gândeste comite o asemena mârsavie, el (Dinca), ar fi trebuit sa lupte ptr recompensarea celor uitati, dar cât timp si el a smanglit o felie din tort...?! Pacat ca sa coborât lao asemena nimicie,in rest sa fie santos

Apropo dle Ene, uite domne eu sunt unul, ca mine sunt majoritatea celor implicati si care nu cer nimic, fa domne d-ta o petitie spre Guvern prin care sa cereti abrogarea certificatelor de revolutionar a celor care nu au avut de suferit vreo vatamare, pai asa tot poporul iesit in strada ar trebui sa aibe ptr ca;

Daca nu iesea muncitorimea in 22 Dec, noii eram maziliti de bestiile ceausiste, eu stiu ce vorbesc ptr ca am fost acolo non -stop, iar in dimineata de 22 dec, trenura pantaloni pe mine, ptr ca vedeam ca ne risipise, iar când am vazut venind puhoiul din cele patru zari,am strigat de bucurie

suntem salvati

Orce vor spune revolutionari din 21 Dec, in care si eu sunt parte, daca nu ieseau muncitorii eram facuti de comanda, dealtfel ma indoiesc sa mai fi fost posibil reorganiza fara presiunea maselor munctitoresti venite, asta este adevarul, lasând la o parte lovitura de stat, culisele.

Eucred ca orce luptator autentic cu bun simt nu indrazneste gândimacar la benefici, ptr ca noii nu ptr benefici am iesit ci ptr a ne elibera, era o datorie a fiecarui român ci tot nu ptr benefici am manifestat dupa 89,ia sa se mai duca ... revolutionarii astia,pai daca eisunt mari si tari, eu sunt simai tare decât ei, ptr ca am fost implicat pâna in gât in evenimente ba si dizidenta peste, apoi daca este pe-asa, sa-mi dea si mie Palatul Parlamentului
recomensa ca sa-mi plimb boii (de la bicicleta) prin el.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Referitor la greva foamei Declaratia AC

Mesajde Ioan Rosca » Mie Ian 23, 2008 1:33 am

Situatia este mult mai complexa decit cea prezentata de dl Ene si comentata de dl Mihaiescu. Dar Media manipuleaza din nou.
Pe linga cerintele legate de reinoirea certificatelor exista altele, legate de deblocare justitiei si aflarea adevarului despre decembrie 1989 si iunie 1990.
Exista si ceva reactii :

Declaratie-Apel

Delegatia ALIANTEI CIVICE declara urmatoarele in urma vizitei facute astazi 16 ian.a.c. revolutionarilor aflati in GREVA FOAMEI:

Cei 486 de grevisti ai foamei - 289 la Palatul National al Copiilor si 137 la Institutul Revolutiei Romane -
desfasoara greva in conditii inacceptabile pentru o tara europeana.

Se impune urgent:

1). Asistenta medicala gratuita si permanenta din partea Ministerului Sanatatii si a Crucii Rosii.

28 de grevisti (din cei de la Palatul Copiilor) aflati in a 31-a zi a grevei foamei, necesita tratament permanent care se face doar la chemarea telefonica a serv."112" (probleme cardiovasculare, hipoglicemii, ulcere, fibrilatii arteriale);
Au existat cazuri de gravitate maxima: ulcer perforat, fractura osoasa,infectie pancreas.
Mentionam ca grevistii foamei isi cumpara singuri medicamentele.

2). Aprovizionarea cu apa minerala, cafea, sucuri de fructe.
3). Necesitatea unor saci de dormit, saltele.
Cu toata bunavointa d-lui director al Palatul Copiilor, d-l Radu Vasilescu, conditiile sunt cel putin improprii. Mai mult, la Institutul Revolutiei Romane, oamenii sunt atat de inghesuiti, incat sunt nevoiti sa stea si in garajul institutiei respective.

Intre cele doua institutii unde se afla grevistii, dl Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, aflat in greva foamei de pe 9 ianuarie, face naveta - cat inca se mai poate deplasa- pentru a-si incuraja colegii si a-i tine la curent cu informatiile de ultima ora.

Viata acestor revolutionari grevisti ai foamei este in pericol!

Fata de situatia intolerabila care sporeste pericolul degradarii sanatatii grevistilor foamei, facem un apel la toti factorii decizionali pentru a-si asuma responsabilitatile si a actiona in consecinta.

Facem apel la societatea civila si la presa pentru a-i sprijini.

Bucuresti, 16 ian. 2008

DELEGATIA ALIANTEI CIVICE

Anca Dobrescu
Ana Ciucan Tutuianu
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Grevistii cer adevarul despre decembrie si iunie

Mesajde Ioan Rosca » Mie Ian 23, 2008 1:44 am

" Quelques mots sur la greve de la faim desmembres de l'Association "21 Decembre-i989 ",qui est-a son tour- membre du" Bloc National des Revolutionnaires-1989 Roumanie ":
Le president de l'"Association 21 Dec."est TeodorMaries.
Cette greve a debute le 18 dec.07.
Leurs principales revendications:
- Accelerer la solution des dossiers concernant la periode infractionnelle
1989- 1990, dossiers qui se trouvent deja au Parquet General,c'est-a-dire:
1-Accelerer la solution des dossiers de la Revolution -1989 ,suivant un
calendrier commun concret;
2-Accelerer la solution des dossiers des mineriades de 1990,suivant un
calendrier commun concret ;
3-Calendrier precis ,pour la promulgation de la lois de la lustration ;
3a-Par consequence,la liste des (faux ) revolutionnaires,anciens informateurs de la Securitate;
-Calendrier precis ,pour la promulgation de la lois du vote uninominal direct;
5-Calendrier precis pour la realisation d'une vraie(profonde) reforme constitutionnelle.
A ces desiderats ,se rajoutent encore quelques,concernant la vie interne> de leur organisation.
cette heure-20 .01.08- ilya 547 des grevistes de
> plusieurs regions de
>
> Roumanie, arrives a Bucarest pour soutenir les memes
> revendications,a cote des
>
> leurs collegues bucarestois.
>
> 33 de ces 547 sont passes a la greve "noire"-
> totale;ils ont cesse meme
>
> de boire !
>
> Ce sont ceux dont la sante esl la plus deterioree !
>
> Ils gisent peniblement,sur des bancs etroits en
> bois !
>
> A part ca,parmi tous les grevistes,ilya des tres
> graves problemes;
>
> des maladies cardio-vasculaires,hypoglycemies,fibrilations arterielles,
> ulceres,fractures osseuses.(Une greviste,"grace" a sa faiblesse,a glisse
> en marchant,et elle est en greve "noire" avec la jambe en platre.)
> Aucun matelas !
> Aucun sac de couchage !
> Que des chaises et des bancs incomodes !
> Nulle condition de minime hygienne !
>
> Aujourd'hui,20.01 a midi , j'ai ete invitee a leur conference de presse-
> annoncee bien avant- qui a eu lieu,au Palais N. des
> Enfants .
> Les conditions dont ils survient sont les memes !
> Leur etat de sante s' est beaucoup degradee !
> Elle est tres inquietante ,alarmante !
>
> Aucun des responsables ,ni de Ministere de la Sante ,ni de la Croix Rouge,
> ni de L'Administration,ne s'est empresse d'y venir et de constater leur etat de sante,qui s'empire dangereusement,d'une heure a l'autre !
> S.O.S!
> LA VIE DES REVOLUTIONNAIRES GREVISTES DE LA FAIM
> EST EN GRAVE ET IMMEDIAT DANGER !
>
> > 20.01.08.- Bucarest
> > Ana Ciucan Tutuianu


Ce ziceti domnule Ene? De ce treceti sub tacere ca revendicarea principala a asociatiei 21 decembrie este avansaul anchetelor 1989-1990?
Ce ziceti domnule Mihaiescu? Vi se pare cel mai bun moment sa infierati pe cei de genul lui Maries?
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Reactie de la Paris

Mesajde Ioan Rosca » Mie Ian 23, 2008 1:45 am

Ieri, luni 21 ian 2OO8, in cadrul Jurnalului, TVR a comis o grava diversiune ref la GREVA FOAMEI, si anume, au relatat si comentat NUMAI revendicarea legata de prelungirea termenului de verificare a statutului de revolutionari, precum si conflictul/incidentul dintre secretarul de stat responsabil si grevisti.

S-au omis voluntar din relatare: revendicarile grevistilor legate de
ADEVATUL DESPRE RESPONSABILII CRIMELOR REVOLUTIEI SI
MINERIADELOR, precum si informatiile despre inceputul si evolutia grevei, conditiile de non-asistenta medicala, situatia sanatatii grevistilor, si lipsa
dialogului administratiei cu grevistii.

Stefana Bianu
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

APEL PENTRU ADEVĂR

Mesajde Ioan Rosca » Mie Ian 23, 2008 1:57 am

APEL PENTRU ADEVĂR

C ă t r e

D-l Traian Băsescu - Preşedintele României, D-l Călin Popescu Tăriceanu – Prim Ministru, D-l Nicolae Văcăroiu – Preşedintele Senatului, D-l Bogdan Olteanu – Preşedintele Camerei Deputaţilor, D-na Laura Codruţa Kovesi – Procuror General.

Spre informare: D-lui Jose Manuel Durao Barroso - preşedintele Comisiei Europene, D-lui Hans-Gert Poettering - preşedintele Parlamentului European, D-lui Franco Frattini – vicepreşedintele Comisiei Europene, comisar pentru Justiţie, D-lui Jaap de Hoop Scheffer - secretar general al NATO, D-lui Nicholas Taubman - ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România.

România de astăzi este profund imorală tocmai pentru că este clădită pe fratricidul nepedepsit reprezentat de cele peste 1100 de crime comise în timpul revoluţiei anticomuniste. De 18 ani păcătuim în neadevăr şi injustiţie. România nu va putea clădi nimic bun pe crime, minciuni şi nedreptăţi. Incredibilul masacru nu a fost judecat până acum pentru că justiţia şi alte instituţii ale statului au fost aservite sau corupte de autorii celor peste 1100 de crime. Nu ne vom elibera de marea corupţie, nu vom reforma clasa politică şi justiţia decât după ce vom cunoaşte adevărul despre fratricidul din decembrie 1989 şi cel din iunie 1990 comis împotriva societăţii civile, a partidelor istorice şi a presei independente. Orice efort e în zadar dacă nu începem cu începutul: cunoaşterea acestui adevăr care e unica şansă a României. Prin tăcerea ei, o mare parte din clasa politică de astăzi se face vinovată de complicitate morală cu vinovaţii masacrului comis pentru a deturna caracterul anticomunist al revoluţiei începute acum 18 ani. Acum, când România este membră a NATO şi UE, această revoluţie trebuie terminată, se cuvine să devină o “de catifea”.

Ne manifestăm îngrijorarea că la peste 18 ani de la revoluţia anticomunistă, este nevoie ca peste 700 de revoluţionari să facă greva foamei pentru împlinirea unor deziderate majore ale societăţii civile, exprimate constant de 18 ani încoace. Ne exprimăm neliniştea faţă de starea gravă de sănătate în care se află revoluţionarii aflaţi în greva foamei din 18 Decembrie 2007 – Ziua Condamnării Crimelor Comunismului în România. Menţionăm că, începând din 20 ian. a.c., 33 de grevişti ai foamei au trecut la “greva neagră” - a foamei şi a setei.

Solicităm Preşedintelui României să se implice în continuare, conform obligaţiilor prevăzute de Constituţie, în medierea soluţionării dezideratelor societăţii româneşti.

Facem apel la Procurorul General, la membrii Parlamentului şi ai Guvernului, să se angajeze în soluţionarea dezideratelor societăţii civile care constituie totodată revendicări ale revoluţionarilor grevişti ai foamei:

Aflarea adevărului despre crimele istoriei recente a României prin soluţionarea cu maximă celeritate a dosarelor Revoluţiei şi mineriadelor. Publicarea imediată de către Procurorul General al României a calendarului cu termene maxime pentru fiecare etapă de cercetare juridică. Conform art. 21 din Constituţie, victimele celor peste 1100 de crime, miile de răniţi şi urmaşii eroilor revoluţiei “au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil”. 18 ani nu este un termen rezonabil, ci o batjocură faţă de eroi şi faţă de noi înşine.
Adoptarea urgentă de către Parlament a legii lustraţiei (votată de Senat şi blocată de doi ani în Camera Deputaţilor), precum şi a legii votului uninominal.
21 ianuarie 2008

Sorin Ilieşiu – iniţiator al prezentului apel, vicepreşedinte Alianţa Civică

Georgeta Adam - jurnalist

Liviu Antonesei - preşedinte, Fundaţia Culturală Timpul

Pompiliu Alămorean - preşedinte, Fundaţia Naţională a Revoluţiei din Decembrie 1989 - Timişoara

Dana Banu - scriitor

Maria Becker-Brindea - membră Consiliul Mondial Român, Marele Ducat de Luxemburg

Ştefana Bianu - vicepreşedinte, Consiliul Mondial Român

Romulus Bucur - scriitor, Universitatea Transilvania, Braşov

Leo Butnaru - scriitor, membru al USR, Chişinău

Liviu Cananau - Waterloo, Ontario, Canada

Dumitru Chioaru - scriitor, prof. univ., Sibiu

Ioana Cistelecan - lector dr., Universitatea Oradea

Ovidiu Creangă – scriitor, Toronto, Canada

Gabriela Creţan - scriitor, Bucureşti

Alin Cristea - preşedinte, Asociaţia Thymos, Oradea

Daniel Corbu - scriitor, Editura Princeps Edit, Iaşi

Călin Cocora - redactor şef, revista literară Feed Back, Iaşi

Ştefan Doru Dăncuş - scriitor, director Editura Singur, Târgovişte

Anca Dobrescu - Alianţa Civică, Bucureşti

Dumitru Augustin Doman - scriitor, revista literara Argeş, Piteşti

Augustin Frăţilă - scriitor, compozitor, redactor şef al editurilor ALL, Bucureşti

Danilă Gabriel – director, Hypergraph, Constanţa

Adrian Alui Gheorghe - scriitor, Piatra-Neamţ

Maria Gheorghe - economist, Montreal, Canada

Gheorghe Grigurcu – scriitor

Ioan Iacob - scriitor, preşedintele Fundaţiei Hesperus

Ioan Ion - preşedinte, Sindicatul SOLIDARITATEA ALRO, Slatina

Petru Ilieşu - preşedinte, Fundaţia Timişoara ’89

Ioan Lascu - scriitor, conf. univ., Universitatea Craiova

Ştefan Mardale - inginer, Brăila

Ion Maria - scriitor, profesor, Craiova

Doina Mândru – director, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti

Victoria Milescu - scriitor, jurnalist

Niculaie Nica - operator, Constanţa

Neculai Popa - secretar general, Consiliul Mondial Român

Antonie Popescu – avocat, senior, Liga Studenţilor 1990

Dan Oporanu – vicepreşedinte, Sindicatul LIBER al Lucrătorilor din „Pirelli Tyres Romania”, Slatina

Liliana Pagu - preşedinte, Asociaţia Femeilor din România

Ioan Panican - preşedinte, Forumul Civic Creştin

Nicolae Prelipceanu - scriitor, redactor şef „Viaţa Românească”

Angela Popescu - scriitor

Ioan-Mircea Popoviciu - decan al Facultăţii de Navigaţie din UMC, Constanţa

Ioan Rosca, cercetator

Carmen Sabău - Consiliul Mondial Român, Chicago, SUA
Mircea Sabău - Consiliul Mondial Român, Chicago, SUA

Cristian Savu - preşedinte fondator, Grupul Civic, Bucureşti

Cassian Maria Spiridon – redactor şef, "Convorbiri literare", director Ed.Timpul, Iaşi

Constantin Stan - scriitor, Bucureşti

Mihai Stan - Consiliul Mondial Român

Alexandru Szombath - Consiliul Mondial Român, Toronto, Canada

Robert Şerban - scriitor, director Editura Brumar, Timişoara

Gheorghe Tiber - preşedinte, Federaţia sindicală “Solidaritatea – Virgil Săhleanu” a siderurgiştilor din România

Daniel C. Tomozei - Liga Jurnaliştilor, Sibiu

Ana Ciucan Ţuţuianu - Alianţa Civică, Bucureşti

Radu Ulmeanu - scriitor, director gen., Editura Pleiade şi revista Acolada, Satu Mare

Adrian Vasiliu - inginer, Paris, Franţa

Ion Zubaşcu - scriitor, publicist, membru USR, Bucureşti

LISTA SEMNATARILOR ESTE DESCHISĂ

Cei care doresc să semneze acest apel postat pe www.Petitiononline.com sunt rugaţi să-şi menţioneze profesia, oraşul, ţara.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Mie Ian 23, 2008 2:29 am

Alt articol în "România Liberă": http://www.romanialibera.ro/a116093/rev ... sescu.html

Revolutionarii cer medierea presedintelui Basescu

33 de revolutionari au intrat in greva foamei acuzand indolenta autoritatilorVirgil Burla
Marti, 22 Ianuarie 2008
Unele asociatii doresc incheierea procesului de depunere a dovezilor de revolutionari, in timp ce altele cer termen pana in decembrie.

Participantii la Revolutia din decembrie 1989 nu au obtinut amanarea termenului pentru finalizarea dosarelor de revolutionar si asteapta medierea presedintelui Traian Basescu. Multele asociatii revolutionare nu se inteleg intre ele si se acuza reciproc de impostura. Ieri a avut loc o intalnire intre secretarul de stat Puiu Fesan si Marin Nicolae, presedintele Fundatiei Romania Tanara. Nicolae nu sustine initiativa Asociatiei 21 Decembrie 1989, prin care se cere amanarea termenului de depunere a dovezilor la dosarul de revolutionar pana pe 31 decembrie. Dupa intalnirea de la Guvern, s-a stabilit ca pana pe 28 februarie sa se depuna completarea la dosare, iar pana pe 31 martie sa se finalizeze aceste dosare. "Cei care nu au dovezi ca au participat la Revolutie vor primi dosarele sigilate acasa, iar in termen de sase luni pot depune o contestatie", a declarat Nicolae.
De cealalta parte, Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, sustine ca si el doreste sa urgenteze procesul de analizare a documentelor pentru preschimbarea certificatelor de revolutionar, dar nu poate fi indiferent, din moment ce are 33 de membri ai asociatiei in greva foamei. "Nu cerem bani sau alte foloase materiale, cum spune Puiu Fesan... Noi vrem dreptate si nimic altceva. Sunt in greva foamei, in prezent, 33 de persoane, 28 ajungand la spital pe parcursul protestului." Grevistii solicita modificarea legilor privind statutul revolutionarilor, finalizarea preschimbarii certificatelor de revolutionar si acuza tergiversarea dosarelor "istorice" ale Revolutiei din decembrie 1989. Mai multi membri ai Blocului National al Revolutionarilor (BNR) au pichetat miercurea trecuta sediul Guvernului, cerand demiterea conducerii Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor. Presedintele executiv al BNR, George Costin, a prezentat in urma cu doua zile documente din care reiese ca secretarul de stat Puiu Fesan, fostul deputat PSD de Sibiu Mircea Bucur si deputatul PSD Emilian Cutean au obtinut ilegal certificate de revolutionar de care s-au folosit pentru obtinerea unui teren de 110 hectare in Sibiu.


Acum, nu prea pricep cum puterau cei 3 să obţină 110 hectare cînd legea spune limpede că pentru un revoluţionar cu certificat se dă maxim 1 hectar. Ar fi trebuit ca ziarul să explice lucrul ăsta, nu doar să preia zvonuri.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Mie Ian 23, 2008 3:06 am

Ene Viorel scrie:Domnule Marius
Din pacate se confirma banuielile mele despre cei din greva foamei si Teodor Maries
Sper ca ati urmarit si veti urmari emisiunea O.T.V. de la orele 16.30.
Contestarea lui Maries este facuta de uni lideri ai revolutionarilor ,chiar si de prietenul sau Dinca.Fesan a promis difuzarea casetei cu agresiunea impotriva lui.
Pentru un pumn de arginti unii isi vand sufletul.
STOPATI IMPOSTURA!!!
V.Ene


Domnule Ene, nu prea văd ce anume s-a confirmat din bănuielile dv. despre Mărieş. Aţi scris în forumul ăsta despre nişte mercedesuri care "se aude prin tîrg" că Dincă ar fi dispus să le dea lui Mărieş, şi n-am văzut nici o confirmare a acestor zvonuri. Fesan nu a fost agresat de Mărieş ci de altcineva. Mărieş n-a cerut certificat de revoluţionar pentru el însuşi.

Pe de altă parte, fiind preşedinte de asociaţie, iar unii membri ai Asociaţiei "21 Decembrie" au cerut certificate conform legii, Mărieş nu prea are de ales, trebuie să-şi susţină membrii, altfel va fi dat jos de la conducerea asociaţiei. Una din părţile proaste ale Legii 341/2004 la care m-am mai referit este că introduce asociaţia de revoluţionari în procedura de obţinere a certificatelor, în loc ca problema asta să fie o relaţie directă între cel care cere un drept conferit de lege şi organismul de stat (SSPR-ul) care verifică îndeplinirea condiţiilor legale. Asociaţiile de revoluţionari sînt obligate prin lege să dea avize, nu există conducere de asociaţie de revoluţionari care după apariţia Legii 341 să nu fi fost asaltată de membrii asociaţiei cu problema asta a certificatelor.

Impresia mea (fără să cunosc situaţia îndeaproape) e că anume lui Mărieş i se datorează includerea pe lista de revendicări a problemei proceselor revoluţiei, dar cred că pentru majoritatea greviştilor foamei problema certificatelor e cea cu adevărat importantă, de aia nu cred că presa greşeşte prea mult punînd accentul pe această problemă.

Principial, există un punct cu care sînt de acord cu greviştii foamei: orice persoană care depune o cerere la o instituţie a statului are dreptul la un răspuns în termen rezonabil. Răspunsul poate fi negativ, dar trebuie dat. La CEDO se dau condamnări pentru procese care nu s-au isprăvit în timp rezonabil, indiferent de soluţia juridică a procesului. În cazul certificatelor de revoluţionar, sînt oameni care de ani de zile au depus cereri pentru aceste certificate (unii din 2004) dar n-au primit răspuns. Oamenii aceia au dreptul la un răspuns, nu obligatoriu un răspuns favorabil, dar un răspuns trebuia să li se fi dat la cererea lor legată de o lege în vigoare. Nu trebuie învinuiţi oamenii care cer respectarea legii, dacă legea e proastă cei care trebuiesc învinuiţi sînt parlamentarii care au votat-o.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Referitor la greva foamei Declaratia AC

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 23, 2008 6:45 am

Ioan Rosca scrie:Situatia este mult mai complexa decit cea prezentata de dl Ene si comentata de dl Mihaiescu. Dar Media manipuleaza din nou.
Pe linga cerintele legate de reinoirea certificatelor exista altele, legate de deblocare justitiei si aflarea adevarului despre decembrie 1989 si iunie 1990.
Exista si ceva reactii :

Declaratie-Apel

Delegatia ALIANTEI CIVICE declara urmatoarele in urma vizitei facute astazi 16 ian.a.c. revolutionarilor aflati in GREVA FOAMEI:

Cei 486 de grevisti ai foamei - 289 la Palatul National al Copiilor si 137 la Institutul Revolutiei Romane -
desfasoara greva in conditii inacceptabile pentru o tara europeana.

Se impune urgent:

1). Asistenta medicala gratuita si permanenta din partea Ministerului Sanatatii si a Crucii Rosii.

28 de grevisti (din cei de la Palatul Copiilor) aflati in a 31-a zi a grevei foamei, necesita tratament permanent care se face doar la chemarea telefonica a serv."112" (probleme cardiovasculare, hipoglicemii, ulcere, fibrilatii arteriale);
Au existat cazuri de gravitate maxima: ulcer perforat, fractura osoasa,infectie pancreas.
Mentionam ca grevistii foamei isi cumpara singuri medicamentele.

2). Aprovizionarea cu apa minerala, cafea, sucuri de fructe.
3). Necesitatea unor saci de dormit, saltele.
Cu toata bunavointa d-lui director al Palatul Copiilor, d-l Radu Vasilescu, conditiile sunt cel putin improprii. Mai mult, la Institutul Revolutiei Romane, oamenii sunt atat de inghesuiti, incat sunt nevoiti sa stea si in garajul institutiei respective.

Intre cele doua institutii unde se afla grevistii, dl Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, aflat in greva foamei de pe 9 ianuarie, face naveta - cat inca se mai poate deplasa- pentru a-si incuraja colegii si a-i tine la curent cu informatiile de ultima ora.

Viata acestor revolutionari grevisti ai foamei este in pericol!

Fata de situatia intolerabila care sporeste pericolul degradarii sanatatii grevistilor foamei, facem un apel la toti factorii decizionali pentru a-si asuma responsabilitatile si a actiona in consecinta.

Facem apel la societatea civila si la presa pentru a-i sprijini.

Bucuresti, 16 ian. 2008

DELEGATIA ALIANTEI CIVICE

Anca Dobrescu
Ana Ciucan Tutuianu




Domnule Rosca

Alianta Civica a sucombat.Iliesiu isi da cu presupusul in orice darA.C. exista doar in actele de la justitie.Nu mai reprezinta o autoritate morala, nu mai reprezinta pe nimeni si nimic.Brucat a castigat.
Am facut greva foamei impreuna cu membrii asociatiei,personal si pe toata peroada de 21 de zile.Atat am putut rezista.Am slabit 7 kg si am avut glicemia 37 si 4 corpi cetonici,\.
Tot timpul hiperbolizati.,,REVOLUTIONARII aflati in greva foamei fac circ sa obtina un petic de hartie.Ca sa dea bine sun ca vor si alceva.
V-am sfatuit sa urmariti OTV la ora 16,00 .Am avut dreptate.Am caseta cu emisiunea.
STOP IMPOSTIRII!!!
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 23, 2008 6:54 am

Marius scrie:
Ene Viorel scrie:Domnule Marius
Din pacate se confirma banuielile mele despre cei din greva foamei si Teodor Maries
Sper ca ati urmarit si veti urmari emisiunea O.T.V. de la orele 16.30.
Contestarea lui Maries este facuta de uni lideri ai revolutionarilor ,chiar si de prietenul sau Dinca.Fesan a promis difuzarea casetei cu agresiunea impotriva lui.
Pentru un pumn de arginti unii isi vand sufletul.
STOPATI IMPOSTURA!!!
V.Ene


Domnule Ene, nu prea văd ce anume s-a confirmat din bănuielile dv. despre Mărieş. Aţi scris în forumul ăsta despre nişte mercedesuri care "se aude prin tîrg" că Dincă ar fi dispus să le dea lui Mărieş, şi n-am văzut nici o confirmare a acestor zvonuri. Fesan nu a fost agresat de Mărieş ci de altcineva. Mărieş n-a cerut certificat de revoluţionar pentru el însuşi.

Pe de altă parte, fiind preşedinte de asociaţie, iar unii membri ai Asociaţiei "21 Decembrie" au cerut certificate conform legii, Mărieş nu prea are de ales, trebuie să-şi susţină membrii, altfel va fi dat jos de la conducerea asociaţiei. Una din părţile proaste ale Legii 341/2004 la care m-am mai referit este că introduce asociaţia de revoluţionari în procedura de obţinere a certificatelor, în loc ca problema asta să fie o relaţie directă între cel care cere un drept conferit de lege şi organismul de stat (SSPR-ul) care verifică îndeplinirea condiţiilor legale. Asociaţiile de revoluţionari sînt obligate prin lege să dea avize, nu există conducere de asociaţie de revoluţionari care după apariţia Legii 341 să nu fi fost asaltată de membrii asociaţiei cu problema asta a certificatelor.

Impresia mea (fără să cunosc situaţia îndeaproape) e că anume lui Mărieş i se datorează includerea pe lista de revendicări a problemei proceselor revoluţiei, dar cred că pentru majoritatea greviştilor foamei problema certificatelor e cea cu adevărat importantă, de aia nu cred că presa greşeşte prea mult punînd accentul pe această problemă.

Principial, există un punct cu care sînt de acord cu greviştii foamei: orice persoană care depune o cerere la o instituţie a statului are dreptul la un răspuns în termen rezonabil. Răspunsul poate fi negativ, dar trebuie dat. La CEDO se dau condamnări pentru procese care nu s-au isprăvit în timp rezonabil, indiferent de soluţia juridică a procesului. În cazul certificatelor de revoluţionar, sînt oameni care de ani de zile au depus cereri pentru aceste certificate (unii din 2004) dar n-au primit răspuns. Oamenii aceia au dreptul la un răspuns, nu obligatoriu un răspuns favorabil, dar un răspuns trebuia să li se fi dat la cererea lor legată de o lege în vigoare. Nu trebuie învinuiţi oamenii care cer respectarea legii, dacă legea e proastă cei care trebuiesc învinuiţi sînt parlamentarii care au votat-o.


Domnule Marius
cele doua emisiuni OTV cu reprezentantii revolutionarilor aflati in greva foamei , al altor asociatii de revolutionari pe de o parte si reprezentantii guvernului(secretar de stat Fezan)parlament au demonstrat ca am dreptate.
Maries a fost cantestat atat de Dinca cat si de alte asociatii de revolutionari.
Scopul unic al celor din greva foamei este rezolvarea ,,preschimbarii certificatelor''celelalte vorbe au fost puse ,,sa dea bine".
Sper sa va aduceti aminte de greve foamei condusa de Dan Iosif ,cereau acelas lucru.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009