Sectorul CIVES
 
 

Lorin Fortuna / Oamenii lui Iliescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Lorin Fortuna / Oamenii lui Iliescu

Mesajde alin » Sâm Feb 16, 2008 9:21 pm

sper ca de data asta am nimerit subiectul.

pana se hotaraste Lorin Fortuna sa participe, daca o avea bilet de voie de la IRR si Iliescu, pun aici cateva elemente dintr-un profil care a asigurat securistilor si cooperativei FSN un trai caldut in acesti 18 ani si o va face desigur si in urmatorii 18.

oameni care au stat in preajma lui Iliescu timp de 18 ani si au ajutat la opera securistilor voluntar sau involuntar, desigur in masura in care au dat rezultate, altfel erau lasati pe tusa, pecum Nica Leon, dar si dumnealui poate sa le dea cate o mana de ajutor, la o ocazie festiva (vezi ocazia de sapt trecuta).

deci, Lorin Fortuna:
"Discuţiile despre faptul că a fost revoluţie sau lovitură de stat pot avea şi o conotaţie juridică (...) În decembrie 1989 a fost o revoluţie, aşa este prevăzut şi în Constituţie, iar cine neagă acest adevăr este pasibil de pedeapsă"
wiki (n-am verificat caietul IRR indicat) sustine ca e o declaratie din 2007 a lui LF la o dezbatere IRR.
foarte interesanta aceasta pozitie a revolutionarului timisorean.

am gasit si un site personal, cu un program foarte interesant pentru Romania si poporul roman:

http://lorin-fortuna.ro/

MISIUNEA ASTRALA ''ROMANIA''



Obiective fundamentale



@ 1. Realizarea Revolutiei Spirituale, Civice si Politice Romane, continuatoare si implinitoare a Revolutiei Romane din decembrie 1989, cu urmatoarele obiective principale:

@ 1.1 Transformarea romanului-individ in roman-cetatean.


@ 1.2 Transformarea populatiei Romaniei din Popor (format in majoritate din indivizi) in Natiune (formata in majoritate din cetateni), iar a Romaniei, ca Tara, in Stat National Democrat.

@ 1.3 Constituirea si afirmarea unei organizatii spirituale autentice, capabila sa conduca Revolutia Spirituala Romana, avand ca obiective principale:

@ 1.3.1 Fondarea unei noi religii nationale, bazata pe valorile spirituale specifice romanilor si ascendentilor lor genealogici principali (moldoveni, daci, geti, sciti si traci), extinsa la valorile spirituale specifice Rasei Albe, precum si la valorile spirituale specifice intregii Omeniri.



vad ca moldovenii au avut noroc, n-au fost lasati de izbeliste.

cred ca sunt foarte interesante dezbaterile alea din IRR.


si inainte sa uit, vad ca DDTV are vad la revolutionari si serpilieni:

http://www.youtube.com/watch?v=ggf9CQJoVFM

intotdeauna m-am intrebat ce hram poarta Dan Diaconescu asta si televiziunea lui de apartament.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde alin » Sâm Feb 16, 2008 10:05 pm

la colectia 'oamenii lui Iliescu' trebuie neaparat adaugat si un exemplar din tanara generatie, filosoful si omul de afaceri (cum singur se prezinta) Mihnea Georgescu, prin grija caruia aflam cum au decurs trebile la sedinta festiva la care a fost invitat "prin bunavointa" mentorului sau Iliescu:
http://mihneageorgescu.wordpress.com/about/

omul de langa Iliescu cica are 29 de ani.
in 89 avea deci 10, in 90 11 ani

cand facem procesul comunismului, cand vorbim de securisti si neo-comunisti in general ni se spune ca ori nu mai exista, ori ca vorbim aiurea, mai ales ca ponderea celor care erau la gradinita in anii 80 a inceput sa creasca in peisajul Romaniei lui 2008 .

si totusi 'filosoful' asta iliescian de 29 de ani mi se pare ca reprezinta perfect securismul lui 2008.
care desigur ca nu seamana deloc cu cel din 1985, dar care gandeste cam la fel. doar ca acum exista bloguri si televiziuni garla vezi si DDTV) si bani si mai garla si suntem europeni cu acte in regula.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Feb 17, 2008 12:29 am

fortuna ca si numele pus la nastere, nu se dezminte, este un dobitoc ca si Leon care inura pe toata lumea, il injur si eu acum! Si pe idiotul de Fortuna, duca-se ambi la dracu!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Generatia Georgescu

Mesajde Ioan Rosca » Dum Feb 17, 2008 10:24 am

Expresiva relatarea dlui Georgescu de la sedinta CPUN!
Cei care au sperat ca dupa disparitia Iliestilor vom incepe sa ne revenim, s-au inselat. Vine din urma, puternic, generatia Georgescu, Ponta etc Un inlocuitor perfect. Jaful si crima bine implinite (pentru a consolida pozitia uzurpatorilor si parazitilor securicomunisti)- au ramas undeva in trecut, in istorie.... Pentru urmasii Tovarasilor, noii nostri stapini, imbracati in costume, prezenti la conferinte, ocupind televiziunile privatizate, dezodorizati cu doctorate- nu mai e nevoie de vechea agresivitate, a lupului. E timpul viermilor civilizati, care opereaza prin sistem, in numele sistemului. Racordati la Europa formalismelor democratice, prin traditionala curea de transmisie a formelor fara fond.
De noi depinde ca macar adevarul despre ce s-a intimplat sa fie inteles, explicat, aparat, valorizat. Dar asta nu se poate, daca si ultimii combatanti se sfisie intre ei, orbiti de patimi, interese si orgolii marunte, pierzind din vedere ideile semnificative pentru comunitate.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Generatia Georgescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Feb 17, 2008 2:48 pm

Ioan Rosca scrie:Expresiva relatarea dlui Georgescu de la sedinta CPUN!
Cei care au sperat ca dupa disparitia Iliestilor vom incepe sa ne revenim, s-au inselat. Vine din urma, puternic, generatia Georgescu, Ponta etc Un inlocuitor perfect. Jaful si crima bine implinite (pentru a consolida pozitia uzurpatorilor si parazitilor securicomunisti)- au ramas undeva in trecut, in istorie.... Pentru urmasii Tovarasilor, noii nostri stapini, imbracati in costume, prezenti la conferinte, ocupind televiziunile privatizate, dezodorizati cu doctorate- nu mai e nevoie de vechea agresivitate, a lupului. E timpul viermilor civilizati, care opereaza prin sistem, in numele sistemului. Racordati la Europa formalismelor democratice, prin traditionala curea de transmisie a formelor fara fond.
De noi depinde ca macar adevarul despre ce s-a intimplat sa fie inteles, explicat, aparat, valorizat. Dar asta nu se poate, daca si ultimii combatanti se sfisie intre ei, orbiti de patimi, interese si orgolii marunte, pierzind din vedere ideile semnificative pentru comunitate.
Ioan Rosca



pai asta este marea problema dle Rosca, motiv ptr care sutin demersul AVMR ca recompense (despagubiri) sa primeasca doar raniti, urmasi si ceei arestati abuziv, astfel se termina cu ciolanul aruncat la catei care asa cum vedem da buzna, sfâsie intre ei.

Paiuite si d-ta, dl Nica Leon, ma bucura prezenta dânsului, dar in acelasi timp când vad cum ne porcaieste pe totii, imi vine sa sparg monitorul. Fiecare a facut ceva in acele momente, ma repet;

am fost foarte putini, extrem de putini, vb de Bucuresti, un oras adormit si las, care a iesit la comanda, intrat in case la comanda, ei, din acest monstru insumând douo milioane de indivizi, nu am reusit in 21 Dec 89 aduna maimult de 20-3000, ba una mie am fost ceei care am demarat , tinut baricada, inclusiv in 22 dimineata pâna sa vina clasa muncitoare cu voie de la partid.

Asa ca când vad fosti camarazi ca se sfâsie in loc sa ne identificam si grupam, multi suntem autoexilati dupa mineriada din Iunie 90, motiv ptr care suflele confisca drepturile noastre pe care noii nu le-am cerut niciodata, aici este buba dle Rosca, pai cum sa ma reprezinte pe mine Maries? Ah, Dinca nu as fi avut nimci contra sa, ba eu cred ca Dinca este optim sa conduca aceea asociatie 21 Decembrie, daca aceasta se vrea reprezenta veterani de atunci, dar Maries, fie cu iertare. Sa facem curat in propria ograda si dupa aceia am putea da de pamânt cu filozofi lui Iliescu, acel Mihnea -rahat-boslevizat
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde alin » Dum Feb 17, 2008 5:21 pm

am o intrebare:

daca Romania de azi este condusa de fostii actuali securisti care au reusit conectarea la NATO si UE fara a-si pierde din capitalul investit in afacerea numita Romania, ba dimpotriva,

ce sanse au acesti oameni (ie Iliescu) care reprezinta sistemul sa fie judecati de insusi sistemul pe care l-au creat ?

as vrea sa inteleg argumentul/argumentele in favoarea posibilitatii solutionarii "dosarelor revolutiei si Pietei U." de catre Voinea (posibilitate sustinuta de d-l Rosca) ca si argumentele legate de optiunea L. Kovesi (posibilitate sustinuta de Vioel Ene)

nu vorbim de aceleasi institutii, acelasi sistem ?
intrebarea este de fapt:

putem avea incredere in justitia romana ?


personal cred ca dupa atatia ani de tergiversari este momentul sa actionam din afara Romaniei.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Feb 17, 2008 9:55 pm

Dle Alin, totul este un show-ordinar, in spatele legilor, sistemului civilizat criminali îsi spala labele, chestia asta cu dosarele si aflarea adevarului, care? Care adevar? Pai, contra lui Iliescu sunt dovezi prin care putea fi condamnat la moarte ci nu pe viata.

Observati va rog; fiecarei grupari existente îi convine de minune situatia confuza, amânarea ptr ca îi da posibilitatea ca anual sa tipe, adica justifica existenta, pai daca se rezolva rapid cum dealtfel si este rezolvat,ma refer la adevar, toate aceste asociati îsi pierd obiectul munci, nici institul lui Iliescu nu lua fiinta. Tot ce se întâmpla în Ro, este un show-bolsevic ordinar.

Si stai;

ca acum au iesit (trezit), aia de au facut rivulutia la TV in pijama, trebuie evidentia si ei,plus aiai din diaspora ce si-au pierdut si ei obiectul munci, este o baba din Franta care numai tâmpeni a facut de când o stiu, ce se trezi si ea sa sutina nu stiu ce lupta eroica.

Prin urmare; showul asta este benefic impostorilor, astia se evidentiaza an de an, iar daca da nas in nas cu unul ca mine sau d-ta ori un alt luptator autentic, incep sa te porcaiasca ptr a nu le umbri eroismul lor, fictiv.

Nasulia este alta, astia mici se lupta intre ei ptr un os , iar machari au luat si i-a totul. Acum chair ma intreb, dupa ce Iliescu&co a luat totul, noii incepem cere vehement stoparea recompensarilor tot celor mici care au luat praful de pe toba, ma tem ca si asta tot o diversiune este.

Uite Germania care istoric a optinut reunificarea , tot nu face atâta parada cu evenimentele din 89, nu am auzit luptatori lor sa se laude, tipe dupa recompense, iar in fostul DDR a existat o miscare contestatara autentica.

In România a câstigat bolsevismul (revolutia lui) lui Iliescu cu ai sai corifei carora le convine acest show, la care pun botul si indivizi sinceri. Dupa ce se termina cu acest show vom avea surpriza constata prostia in care ne-am complacut, dar si atunci vor inventa românasi nostri ceva. Insusi termenul de revolutie cu care se aluda multi, este o tâmpenie, eu le-am spus la totii;

Nu am luat parte la revolutia iliescianao-bolsevica ci contrareviolutiei bolsevice impotriva careia m-am pozitionat , actionat inainte de 89, asa ca nu prea am eu nimic comun cu revolutonari si adevarul lor, citeste lupta ptr ciolan fara carne, ptr ca carnea a fost deja halita.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Raspuns domnului Alin

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 19, 2008 8:16 pm

1 Sistemul (in)justitiei din Romania este o parte importanta (cauza si efect) a degradarii patologice a societatii. Sint si eu , ca si dv, foarte sceptic privind sansele judecarii crimelor acestui sistem uzurpat de paraziti, din interiorul lui. Dispus sa il contest viguros, undeva, afara. Am parasit Romania in 1992 ca sa pot denunta pretinsa legitimitate a unei enorme faradelegi, acoperita cu formalisme "legale". Dar... am aflat intre timp ca nici justitia internationala nu e prea bine intentionata si nici prea eficace.

2 Constatind ineficacitatea interventiei la distanta, am revenit in anul 2005 in Romania, parasindu-mi proiectele profesionale (si pierzind satisfactiile si veniturile aferente) doar pentru a-mi face datoria, in ultimul ceas.
Actiunea mea se desfasoara pe citeva paliere conjugate:
- am conceput si sustinut doua plingeri penale (unul- pentru protejarea, dupa 1990, a vinovatilor genocidului comunist si celalalt- pentru crimele Contararevolutiei FSN din 1990); va urma a treia - dedicata jefuirii avutiei nationale, in Tranzitie
- m-am pus la dispozitia echipelor de ancheta (ceea ce pina acum a inseamnat echipa procurorului Voinea) organizind o vasta documentatie despre evenimentele din 1990 (reflectate in media).
Am pledat pentru ca sensul major al evenimentelor (uzurpare, inalta tradare, instigare la razboi civil, genocid, ascunderea unor crime impotriva umanitatii, distrugerea economiei natioanale, etc) sa nu fie minimizat, prin recutionisme de genul "mineriada din 13-15 iunie".
Decizia curtii constitutionale, soldata cu reluarea anchetei, tergiversarea si scindarea dosarului, a fost o lovitura, data orientarii coerente si consistente a Procesului. Cred ca pe dl Ene, in ciuda pozelor anti-Iliescu, nu-l intereseaza marele mize politice, ci numai obtinerea unor despagubiri pentru victime. De aceea si acum, cind dosarele lui Iliescu etc nu mai sint la Voinea ci la procurorii civili (si veti vedea ce vor face acestia cu ele... ce au facut si in TOATE celelalte cazuri...) AVMR nu are treaba cu anchetarea capilor FSN-isti... ci cu lupta cu dusmanul Voinea, rivalul Maries etc

3 Pot depune documentatia mea despre 1990, la oricite organe de ancheta, nationale sau internationale. In curind, o voi expune pe Internet.
Dar nu ma voi opri aici. Dupa atitia ani de eforturi si implicare, sint in masura sa fac mai mult decit sa intuiesc sau sa denunt nefunctionarea justitiei in Romania. Pot sa o dovedesc si explic. Si o voi face.
Pentru a pune la punct aceasta demonstratie, trebuia sa ma implic cit mai intens in mersul anchetelor, ca sa inteleg cum se produc blocajele si diversiunile. Am urmarit mecanismele boicotarii adevarului, dreptatii si reparatiei (vezi si interventia mea in discutia cu procurorul general
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... onth=5.htm )
Unele probleme sint observate de toata lumea, altele sint subtile, ascunse in complexitatea fenomenelor socio-politice. Incit agitatia in jurul acestor procese a devenit o farsa, din motive care ating ridicolul, tragicul dar si monstruosul. Ele scot in evidenta esecuri grave ale societatii moderne. Ceea ce ar trebui sa intereseze pe toata lumea, nu numai pe cei implicati in 1990.

4 Voi reveni cu explicatii privind proiectele si demersurile mele.
Pina atunci puteti gasi citeva argumente in sinteza depusa de mine procuraturii militare, la 21 decembrie 2007 (si care , alaturi de multe alte documente din aceste dosare , a fost transmisa de Voinea in copie si procuraturii civile) :
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... nth=12.htm
Am plasat si o versiune fragmentata a textului pe forum:
viewtopic.php?t=798
...dar nu a strirnit reactii.
Sint silit sa constat ca acest gen de abordare si problematica stirneste mai putin interes decit certurile la persoana si dezbaterea detaliilor nesemnificative.
De aceea nu cred ca vom fi multi , cei care vom insista sa analizam riguros si in profunzime crimele FSN-ului.
Macar daca am fi mai toleranti, intelepti si uniti.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Fir de discutie deplasat

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 19, 2008 8:21 pm

Am deplasat firul de discutie precedent la:
viewtopic.php?t=911
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Raspuns domnului Alin

Mesajde Ene Viorel » Mar Feb 19, 2008 9:32 pm

Ioan Rosca scrie:1 Sistemul (in)justitiei din Romania este o parte importanta (cauza si efect) a degradarii patologice a societatii. Sint si eu , ca si dv, foarte sceptic privind sansele judecarii crimelor acestui sistem uzurpat de paraziti, din interiorul lui. Dispus sa il contest viguros, undeva, afara. Am parasit Romania in 1992 ca sa pot denunta pretinsa legitimitate a unei enorme faradelegi, acoperita cu formalisme "legale". Dar... am aflat intre timp ca nici justitia internationala nu e prea bine intentionata si nici prea eficace.

2 Constatind ineficacitatea interventiei la distanta, am revenit in anul 2005 in Romania, parasindu-mi proiectele profesionale (si pierzind satisfactiile si veniturile aferente) doar pentru a-mi face datoria, in ultimul ceas.
Actiunea mea se desfasoara pe citeva paliere conjugate:
- am conceput si sustinut doua plingeri penale (unul- pentru protejarea, dupa 1990, a vinovatilor genocidului comunist si celalalt- pentru crimele Contararevolutiei FSN din 1990); va urma a treia - dedicata jefuirii avutiei nationale, in Tranzitie
- m-am pus la dispozitia echipelor de ancheta (ceea ce pina acum a inseamnat echipa procurorului Voinea) organizind o vasta documentatie despre evenimentele din 1990 (reflectate in media).
Am pledat pentru ca sensul major al evenimentelor (uzurpare, inalta tradare, instigare la razboi civil, genocid, ascunderea unor crime impotriva umanitatii, distrugerea economiei natioanale, etc) sa nu fie minimizat, prin recutionisme de genul "mineriada din 13-15 iunie".
Decizia curtii constitutionale, soldata cu reluarea anchetei, tergiversarea si scindarea dosarului, a fost o lovitura, data orientarii coerente si consistente a Procesului. Cred ca pe dl Ene, in ciuda pozelor anti-Iliescu, nu-l intereseaza marele mize politice, ci numai obtinerea unor despagubiri pentru victime. De aceea si acum, cind dosarele lui Iliescu etc nu mai sint la Voinea ci la procurorii civili (si veti vedea ce vor face acestia cu ele... ce au facut si in TOATE celelalte cazuri...) AVMR nu are treaba cu anchetarea capilor FSN-isti... ci cu lupta cu dusmanul Voinea, rivalul Maries etc

3 Pot depune documentatia mea despre 1990, la oricite organe de ancheta, nationale sau internationale. In curind, o voi expune pe Internet.
Dar nu ma voi opri aici. Dupa atitia ani de eforturi si implicare, sint in masura sa fac mai mult decit sa intuiesc sau sa denunt nefunctionarea justitiei in Romania. Pot sa o dovedesc si explic. Si o voi face.
Pentru a pune la punct aceasta demonstratie, trebuia sa ma implic cit mai intens in mersul anchetelor, ca sa inteleg cum se produc blocajele si diversiunile. Am urmarit mecanismele boicotarii adevarului, dreptatii si reparatiei (vezi si interventia mea in discutia cu procurorul general
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... onth=5.htm )
Unele probleme sint observate de toata lumea, altele sint subtile, ascunse in complexitatea fenomenelor socio-politice. Incit agitatia in jurul acestor procese a devenit o farsa, din motive care ating ridicolul, tragicul dar si monstruosul. Ele scot in evidenta esecuri grave ale societatii moderne. Ceea ce ar trebui sa intereseze pe toata lumea, nu numai pe cei implicati in 1990.

4 Voi reveni cu explicatii privind proiectele si demersurile mele.
Pina atunci puteti gasi citeva argumente in sinteza depusa de mine procuraturii militare, la 21 decembrie 2007 (si care , alaturi de multe alte documente din aceste dosare , a fost transmisa de Voinea in copie si procuraturii civile) :
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... nth=12.htm
Am plasat si o versiune fragmentata a textului pe forum:
viewtopic.php?t=798
...dar nu a strirnit reactii.
Sint silit sa constat ca acest gen de abordare si problematica stirneste mai putin interes decit certurile la persoana si dezbaterea detaliilor nesemnificative.
De aceea nu cred ca vom fi multi , cei care vom insista sa analizam riguros si in profunzime crimele FSN-ului.
Macar daca am fi mai toleranti, intelepti si uniti.

Ioan Rosca



Domnule Rosca
v-ati intors in Romania prea devreme sau pre tarziu.
Va permitati sa ma atacati pe mine si singura asociatie care a facut plangeri penele in termenele legale.Va treziti in 2005 ca sunteti detinatorul adevarului absolut.
Afirmati ca A,V,M,R se ocupa cu lucruri minore Vpoinea Maries.MINCIUNA.
Dosarele sunt la Voinea.
A.V.M.R ESTE SINGURA ASOCIATIE LEGEL CONSTITUITA CARE A FACUT PLANGERE PENALA IMPOTRIVA ORGANIZATORILOR SI EXECUTANTILOR REPRESIUNII DIN IUNIE 1990.
iNTERESE MESCHINE VA ORBESC SI REFUZATI SA RECUNOASTETI MERITELE SINGUREI ASOCIATII CARE A FACUT DEMERSURI LEGALE DIN 1997.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Fortuna

Mesajde Marius » Sâm Feb 23, 2008 1:48 am

Pentru alin: Afirmaţiile de pe Wikipedia sînt corecte, cel care a scris articolul despre Lorin Fortuna acolo e bine informat :-).

Lorin Fortuna, ca şi Leon Nica, este unul dintre cei care pretinde că a declanşat revoluţia română (prevăd că cei doi se vor certa pe tema asta). În acest scop, a dezvoltat şi o teorie precum că începutul revoluţiei este 20 decembrie 1989, cînd la Timişoara s-a înfiinţat Frontul Democratic Român, iar ceea ce s-a întîmplat la Timişoara înainte de 20 decembrie nu e revoluţie ci o simplă revoltă. Populaţia Timişorii nu a acceptat această teorie, dovadă faptul că la aniversarea revoluţiei participarea la acţiunile comemorative din 16 decembrie e mult mai mare decît cea de la acţiunile organizate de Lorin Fortuna în 20 decembrie. De fapt, prin încercarea de a minimaliza zilele de 15-19 decembrie, Fortuna n-a izbutit decît să se compromită în faţa opiniei publice. Teoria lui are însă susţinere în Institutul Revoluţiei Române, unde de la Timişoara au fost numiţi oameni apropiaţi lui Fortuna (şi pe Claudiu Iordache, directorul IRR, îl calific astfel).

Amănunte despre activitatea lui Fortuna în revoluţie se găsesc în serialul "Revoluţia din Timişoara în înregistrări audio-video", pe care l-am prezentat pe internet: http://ro.altermedia.info/reportajinves ... _8095.html

De remarcat declaraţia lui Fortuna din 20 decembrie 1989: "Nu vrem să avem capitalismul. Vrem un socialism democratic" http://ro.altermedia.info/reportajinves ... _8146.html . Posibil ca acea declaraţie să fi fost doar tactică.

În decembrie 1989 Fortuna a acceptat aderarea FDR la FSN, apoi a rămas nemulţumit că n-a primit funcţii în FSN. Însă contestarea FSN pe motiv că "n-am primit funcţii" e mult mai puţin credibilă decît dacă n-ar fi aderat deloc la FSN. Aderarea FDR la FSN e una din greşelile politice ale lui Fortuna.

L-a criticat uneori pe Iliescu dar a şi sabotat multe acţiuni anti-Iliescu. După părerea mea, Fortuna e tipul de om care vrea să comande doar el (seamănă cu Leon Nica în privinţa asta), dacă n-a iniţiat el o idee atunci ideea nu-i bună. Cîtă vreme Iliescu era preşedinte, la Timişoara era tradiţie ca în 16 decembrie să se facă miting anti-Iliescu, Fortuna era mereu contra acestor mitinguri. Cînd s-a lansat o mişcare de boicotare a brevetelor de revoluţionar semnate de Iliescu, Fortuna iar a sabotat-o, a făcut conferinţă de presă în care cerea ca drepturile legate de Legea 42 din 1990 să se dea numai celor care prezintă inclusiv brevetul (după vechea lege 42 existau 2 acte: certificat de revoluţionar - semnat de Comisia parlamentară şi brevet semnat de preşedinte; la Timişoara unii refuzaseră brevetul pe motiv că poartă iscălitura lui Iliescu, dar îşi ridicaseră certificatul).

Faptul că Iliescu i-a propus să fie membru în conducerea IRR cred că i-a satisfăcut orgoliul, şi de aceea a acceptat. Prin IRR Fortuna vrea să-şi promoveze propria concepţie asupra istoriei revoluţiei, ceea ce parţial a izbutit. Mi-a spus şi mie, ca o mare realizare, că l-a determinat pe Iliescu să recunoască rolul Timişorii în revoluţie, ceea ce în primii ani de după 1989 nu făcea. Prin recunoaşterea rolului Timişorii Fortuna înţelege în primul rînd recunoaşterea rolului Frontului Democratic Român şi a datei de 20 decembrie. Problema e că Fortuna e cam defazat: în perioada imediat după 1989, cînd mass-media de la Bucureşti vorbea de "revoluţia din 22 decembrie" (adică doar ziua de 22 decembrie cînd a apărut Iliescu era considerată importantă), Fortuna a desfiinţat FDR. Acum într-adevăr se recunoaşte că revoluţia a început mai devreme, dar nu datorită lui Fortuna ci a celor care au contestat activ regimul Iliescu.

În 12 ianuarie 1990 Fortuna a fost înlăturat de la conducerea judeţului Timiş, printr-o manifestaţie de protest. Aderînd la FSN, nemulţumirea faţă de FSN s-a îndreptat şi împotriva lui. Spre deosebire de Bucureşti, în Timişoara manifestaţia din 12 ianuarie 1990 a înlăturat conducerea.

Fortuna a fost unul din susţinătorii generalului Nicolae Militaru atunci cînd a candidat la preşedinţia României, cu rezultate infime. Cred că asta a fost o nouă greşeală politică a sa, căci apoi, cînd a candidat la primăria Timişorii, Fortuna a luat un număr nesemnificativ de voturi - vreo 0,1% - adică cam cît generalul Militaru la preşedinţie. Înainte de asta Partidul Republican a lui Fortuna avusese vreo 3% din voturi în judeţul Timiş, iar Fortuna izbutise să prindă un loc de consilier judeţean.

Ca politician, Fortuna e inconsecvent. Deşi a fost susţinător al generalului Militaru, cînd vorbeşte de ziua de 12 ianuarie 1990 cînd a fost înlăturat de la putere acuză armata de asta. Dar armata era condusă atunci chiar de generalul Militaru.

După cum am zis, Fortuna e un tip orgolios, vrea el să fie şef. Nu-l va accepta şef nici pe Ion Iliescu, a văzut că acceptarea lui Iliescu în 1989 i-a distrus cariera politică. Însă datorită ultimelor sale teorii cu balaurienii şi şerpilienii, nu va putea face o contestare credibilă a lui Iliescu. Iliescu va putea să folosească unele ieşiri contestatare ale lui Fortuna ca dovadă a pluralismului existent la IRR.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009