Sectorul CIVES
 
 

Miron Cozma, despăgubit cu 10.000 de euro

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Miron Cozma, despăgubit cu 10.000 de euro

Mesajde Marius » Sâm Feb 23, 2008 5:09 am

Articol în "Adevărul": http://www.adevarul.ro/articole/cozma-d ... pel/342348

Cozma, despăgubit cu 10.000 de euro şi de Curtea de Apel
de Liliana Năstase
Fostul lider al minerilor din Valea Jiului Miron Cozma trebuie despăgubit de statul român cu 10.000 de euro. Ieri, Curtea de Apel Bucureşti a respins contestaţia lui Cozma la decizia Tribunalului Bucureşti, care i-a acordat acestuia despăgubiri de 10.000 de euro pentru 178 de zile de arest, perioada cât a stat în închisoare după anularea decretului de graţiere.

Cozma solicitase despăgubiri de 4 milioane de euro, sumă pe care fostul lider al minerilor o consideră minoră în raport cu traumele suferite de el şi familia sa ca urmare a anulării decretului de graţiere semnat în de­cembrie 2004 de fostul preşedinte al ţării Ion Iliescu.

Decizia Curţii de Apel poate fi atacată cu recurs la instanţa su­premă. Indiferent de suma acordată lui Cozma drept des­păgubiri, se certifică prac­tic că a fost încarcerat ilegal. Reamintim că Miron Cozma a fost eliberat din închisoare în decembrie anul trecut, ca urmare a executării integrale a perioadei de 10 ani de închisoare. (Liliana Năstase)
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Dum Feb 24, 2008 10:51 am

Cozma va primi bani de la statul roman, adica de la noi, inckusiv victimele mineriadelor...
Ion Iliescu l-a gratiat pe o lista de 54 de persoane intre care si un ucigasi de revolutionari din decembrie 1989.
A revocat gratierea.O judecatoare de la o judecatorie obscura din provicia a declarat ca gratierea nu poate fi revocata.....
Asociatia (A.V.M.R.) a facut toate demersurile juridice legale si nimic..asta este justitia romana.
Acele zile de puscarie la care face referire au FOST SCAZUTE DIN PEDEAPSA DE 10 ANI.
Daca primeste despagubiri pentru arestare ilegala, atunaci trebuie sa faca acele zile de puscarie.
Problema de fond esta ca acest terorist este MARTOR in dosarul represiunii din iunie 1990.
Cine a hotarat: VOINEA
Am depus probe zdrobitoare privin impicarea acestui infractor in aducerea minerilor si in executarea represiunii. Represiune ordonata si coordonata de:
Ion Iliescu, Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Magureanu, Doru Viorel Ursu, Mihai Chitac,Victor Stanculescu, Dan Iosiv ,Pavel Abraham,..
Si ce a facut Voinea - seface ca ancheteaza: dupa de mi de oameni au fost audiati in perioada 1997-2000 de catre Vasile Doana sub coordonarea lui Voinea, In 2005 se repeta audierile partilor vatamate.
Din 2005 pana in prezent s-a batut apa in piua.
Voinea a refuzat sa puna sub acuzare, desi sunt probe suficiente pe adevaratii autori ai represiunii din iunie 1990.
Refuza sa predea dosarul la sectia civila ce se va constata, ca si in cazul d.74/
P/1998 ca Voinea nu a facut concret nimic.
Daca intrati le www.avmr.ro veti gasi actul original perin care un numar de oameni ar fi pusi sun acuzare.
MINCIUNA
Voinea a dat nup la toti de pe lista.
Avem multe probe.
Pe Voinea l-am crezut si noi pana in decembrie 1998 cand a dat N.U.P.
Sustinerea lui Voinea este in defavoarea aflarii adevarului care se afla in dosar si se da posibilitatea criminalilor Ion Iliescu etc. sa ascape.
Daca Cozma ar fi pus sub acuzare din 2005 nu ne mai radea in nas acum.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009