Sectorul CIVES
 
 

Schimbare pe situl SSPR - adio transparenţă

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Schimbare pe situl SSPR - adio transparenţă

Mesajde Marius » Mie Mar 05, 2008 1:32 pm

Situl SSPR http://sspr.ro/ şi-a schimbat înfăţişarea. Una din schimbări este eliminarea secţiunii în care se puteau vedea toţi cei care au depus cereri de preschimbare a certificatelor de revoluţionar (anume datorită existenţei acelei secţiuni am putut descoperi existenţa unei cereri pe numele Octavian Mihăescu despre care forumistul nostru cu acelaşi nume habar n-avea; deasemenea am putut identifica alte nume interesante de persoane care au cerut preschimbarea certificatelor).

Acum nu se mai pot vedea decît numele celor a căror preschimbare a fost deja aprobată de SSPR.

Se pare că nu se doreşte transparenţă în problema asta a preschimbării certificatelor.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Schimbare pe situl SSPR - adio transparenţă

Mesajde eu » Mie Mar 05, 2008 11:42 pm

Va salut,

Marius scrie:Situl SSPR http://sspr.ro/ şi-a schimbat înfăţişarea. Una din schimbări este eliminarea secţiunii în care se puteau vedea toţi cei care au depus cereri de preschimbare a certificatelor de revoluţionar (anume datorită existenţei acelei secţiuni am putut descoperi existenţa unei cereri pe numele Octavian Mihăescu despre care forumistul nostru cu acelaşi nume habar n-avea; deasemenea am putut identifica alte nume interesante de persoane care au cerut preschimbarea certificatelor).


Lista tuturor luptatorilor cu nr. de inregistrare a dosarelor se poate inca vedea la adresa de mai jos,

http://www.sspr.ro/xls/REGISTRE%20LUPTATORI.htm


Ciudat este ca nici eu nu am gasit azi linkul acesta in pagina de start a sspr! Mai ieri era!
Cica ar fi in lucru ...
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Mar 06, 2008 8:51 pm

Eu repet si semneze inca odata; Nu am facut si niciodata nu voi face cerere a fi recopensat ptr faptul ca mi-am facut datoria de român! Martiri neamului s-ar rasuci in mormânt sa ma vada alergând dupa benefici. Sa le fie rusine la totii ceei care au pus laba pe certificate si benefici materiale!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde eu » Dum Mar 09, 2008 10:32 pm

Domnule, mai bine v-ati interesa care e situatia !

Aveti nr. de tel. pe situl sspr (tel. 2198627). Prefixul de tara il stiti dumneavoastra.

Credeti-ma! Sunteti mult mai fericit decat cei declarati revolutionari !
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eu » Lun Mar 10, 2008 12:52 am

eu scrie:Credeti-ma! Sunteti mult mai fericit decat cei declarati revolutionari !

Eee... Nu o luati chiar asa :wink: Va vad exagerat de frustrat pe tema asta! Prin citatul de mai sus vreau doar sa va linistesc! Pareti totusi un om inteligent...
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Site-ul SSPR

Mesajde Daniel Purec » Vin Mar 28, 2008 1:51 pm

Problema site-ului SSPR privita din exterior poate lasa loc multor interpretari.Ei bine,forma initiala a site-ului dupa reconstituirea bazei de date a creat nemultumiri desi fiecare revolutionar isi tasta numele si gasea toate informatiile referitoare la situatia dosarului lui.S-a hotarat modificarea pentru ca revolutionarii sa aiba acces la informatii direct pe fisierele cumulative,astfel incat sa acceseze usor o baza de date mult mai cuprinzatoare.Dupa modificare ne-am lovit de alta problema:multi revolutionari nu au notiuni de internet si nu se mai descurcau in multitudinea informatiilor.Am renuntat si la acest sistem iar acum,la solicitarea revolutionarilor,se lucreaza pentru revenirea la forma anterioara,mult mai facila in ceea ce priveste cautarea.Site-ul SSPR este unul cu totul aparte,avand extrem de multa informatie,este al treilea din tara ca numar de accesari si pe deasupra,aceasta informatie se modifica permanent.Nu e usor.In cel mult 3-4 zile va functiona in noua forma
In decembrie mila noastra nascut monstri.Mai da-ne,Doamne,o saptamana de libertate si cate un pistol automat!
Daniel Purec
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 28, 2008 1:39 pm

Re: Site-ul SSPR

Mesajde Marius » Dum Mar 30, 2008 10:59 pm

Daniel Purec scrie:Problema site-ului SSPR privita din exterior poate lasa loc multor interpretari.Ei bine,forma initiala a site-ului dupa reconstituirea bazei de date a creat nemultumiri desi fiecare revolutionar isi tasta numele si gasea toate informatiile referitoare la situatia dosarului lui.S-a hotarat modificarea pentru ca revolutionarii sa aiba acces la informatii direct pe fisierele cumulative,astfel incat sa acceseze usor o baza de date mult mai cuprinzatoare.Dupa modificare ne-am lovit de alta problema:multi revolutionari nu au notiuni de internet si nu se mai descurcau in multitudinea informatiilor.Am renuntat si la acest sistem iar acum,la solicitarea revolutionarilor,se lucreaza pentru revenirea la forma anterioara,mult mai facila in ceea ce priveste cautarea.Site-ul SSPR este unul cu totul aparte,avand extrem de multa informatie,este al treilea din tara ca numar de accesari si pe deasupra,aceasta informatie se modifica permanent.Nu e usor.In cel mult 3-4 zile va functiona in noua forma


Îl rog pe dl. Daniel Purec să precizeze dacă este angajat al SSPR şi în caz afirmativ, dacă e dispus să răspundă pe acest forum la întrebări legate de activitatea SSPR.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Site-ul SSPR

Mesajde Marius » Dum Apr 06, 2008 3:54 am

Daniel Purec scrie:Problema site-ului SSPR privita din exterior poate lasa loc multor interpretari.Ei bine,forma initiala a site-ului dupa reconstituirea bazei de date a creat nemultumiri desi fiecare revolutionar isi tasta numele si gasea toate informatiile referitoare la situatia dosarului lui.S-a hotarat modificarea pentru ca revolutionarii sa aiba acces la informatii direct pe fisierele cumulative,astfel incat sa acceseze usor o baza de date mult mai cuprinzatoare.Dupa modificare ne-am lovit de alta problema:multi revolutionari nu au notiuni de internet si nu se mai descurcau in multitudinea informatiilor.Am renuntat si la acest sistem iar acum,la solicitarea revolutionarilor,se lucreaza pentru revenirea la forma anterioara,mult mai facila in ceea ce priveste cautarea.Site-ul SSPR este unul cu totul aparte,avand extrem de multa informatie,este al treilea din tara ca numar de accesari si pe deasupra,aceasta informatie se modifica permanent.Nu e usor.In cel mult 3-4 zile va functiona in noua forma


O corecţie la afirmaţiile domnului Purec: situl SSPR nu e chiar al 3-lea din ţară ca număr de accesări. După alexa, situl SSPR ocupă locul 7553 în topul siturilor vizitate din România http://www.alexa.com/data/details/traff ... ls/sspr.ro

Situl e în continuare în lucru, singura diferenţă e că lincul pe care îl dădea alt forumist cu cîteva mesaje înainte, şi la care se putea vedea totuşi o parte din baza de date a SSPR (chiar dacă de la pagina principală a sitului nu era indicată vreo legătiură) nu mai e funcţional.

Se vede deci ce util este pentru angajaţii SSPR să citească forumul nostru - află ce lincuri trebuie scoase din funcţie.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Site-ul SSPR

Mesajde eu » Lun Apr 07, 2008 12:15 pm

Marius scrie:Situl e în continuare în lucru, singura diferenţă e că lincul pe care îl dădea alt forumist cu cîteva mesaje înainte, şi la care se putea vedea totuşi o parte din baza de date a SSPR (chiar dacă de la pagina principală a sitului nu era indicată vreo legătiură) nu mai e funcţional.

Se vede deci ce util este pentru angajaţii SSPR să citească forumul nostru - află ce lincuri trebuie scoase din funcţie.

asa cum am scris si in
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/ ... topic=65.0
in linkul de mai jos puteti gasi toata situatia dosarelor asa cum erau prezentate ele acum o luna cand inca puteau fi accesate pe siteul sspr.
http://rapidshare.de/files/39006525/cop ... 8.rar.html
dati click pt. download pe optiunea free si asteptati 60 de secunde
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Apr 10, 2008 7:26 am

Daca esta este cocotat acolo sa-mi spuna si mie ce cauta numele meu in cloaca lor de bolsevici, la a carui revolutie de rahat eu nu am luat parte, concret; ce bestie profita de pe urma dreptului meu, pe care niciodata nu l-am cerut si nici nu il voi cere la niste jagardele ordinar-bolsevice!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Lun Apr 28, 2008 12:05 am

Pe situl SSPR a apărut acum un formular de căutare, dar care nu funcţionează decît dacă pui numele exact. De pildă, dacă cauţi "Nicolaescu Sergiu" nu obţii nimic, dar vei avea rezultat dacă cauţi "Nicolaescu Sergiu Florin".
Înainte se putea vedea toată lista celor care au făcut cerere pentru certificate, ordonată alfabetic, acum doar cîte unul o dată, dacă ştii numele şi prenumele exact. Din punct de vedere al transparenţei - un pas înapoi.
În cazul celor morţi la revoluţie sau urmaşilor acestora, n-am izbutit să obţin nici un rezultat, deşi am încercat vreo cîteva nume cunoscute.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Noutăţi la SSPR

Mesajde Marius » Lun Apr 28, 2008 12:15 am

Dacă în ceea ce priveşte transparenţa, sub conducerea lui Nicolae Fesan SSPR-ul a dat înapoi (ar fi simplu de revenit la forma iniţială cu lista completă a dosarelor ordonate alfabetic), e interesant de urmărit îndemnul "nu da şpagă" apărut pe situl SSPR, la rubrica "noutăţi": http://sspr.ro/noutati/nudaspaga.html

Mda, bună noutatea asta.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Dum Mai 25, 2008 7:47 pm

Ar fi folositor dacă pe situl SSPR s-ar prezenta şi lista contestaţiilor care s-au depus faţă de preschimbarea titlurilor de revoluţionar. Din procesele verbale ale Comisiei parlamentare se pot observa situaţii în care se discută despre asemenea contestaţii, dar o listă a lor nu e disponibilă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009