Sectorul CIVES
 
 

Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Mesajde Emil Sangeorzan » Mar Apr 22, 2008 7:57 pm

Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Rog pe toţi participanţii la acest forum dacă pot să-mi transmită informaţii referitoare la dizidenţii români ai regimului Ceauşescu arestaţi de Securitate sau alte unităţi de forţă (armată, miliţie, gărzi patriotice etc.) în noaptea de 21 spre 22 decembrie 1989.

Desigur, manifestanţi pe străzi au fost arestaţi mulţi. Iulian Vlad, Şeful Securităţii Statului, a fost şi condamnat la 20 de ani de închisoare pentru aceste arestări (din care a ispăşit doar 2 ani şi jumătate), iar restul cu suspendare. Există multe mărturii, unele foarte interesante, asupra acestora, dar mai nimic despre arestările dizidenţilor cunoscuţi (cunoscuţi mai ales prin intermediul postului de radio Europa Liberă). Cred că este foarte interesant de aflat cine a "beneficiat" de interesul Securităţii în acea noapte critică, din rândul celor aflaţi sub atenta supraveghere a Poliţiei Politice a regimului comunist.

Dau o listă (incompletă, desigur) a câtorva din aceşti dizidenţi. Nu ezitaţi să-i adăugaţi şi pe alţii, mai cu seamă dacă aveţi informaţii că ar fi fost arestaţi în noaptea din 21 spre 22 decembrie.

Lista :

Doina Cornea
Nicolae Stăncescu
Radu Filipescu
Dan Petrescu
Mircea Dinescu
Aurel Dragoş Munteanu
Dumitru Mazilu
Laszlo Tokes
Dan Deşliu
Ana Blandiana
Constantin Ticu Dumitrescu
Petre Mihai Băcanu

şi "cei Şase" foşti demnitari comunişti "spovediţi" :
Silviu Brucan
Constantin Pârvulescu
G.I. Răceanu
Corneliu Mănescu
Gheorghe Apostol
Alexandru Bârlădeanu

Mulţumesc tuturor anticipat pentru informaţiile furnizate.

Emil Sângeorzan
Timişoara

[/b]
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Mesajde Marius » Mar Apr 22, 2008 11:18 pm

Emil Sangeorzan scrie:Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Rog pe toţi participanţii la acest forum dacă pot să-mi transmită informaţii referitoare la dizidenţii români ai regimului Ceauşescu arestaţi de Securitate sau alte unităţi de forţă (armată, miliţie, gărzi patriotice etc.) în noaptea de 21 spre 22 decembrie 1989.

Desigur, manifestanţi pe străzi au fost arestaţi mulţi. Iulian Vlad, Şeful Securităţii Statului, a fost şi condamnat la 20 de ani de închisoare pentru aceste arestări (din care a ispăşit doar 2 ani şi jumătate), iar restul cu suspendare. Există multe mărturii, unele foarte interesante, asupra acestora, dar mai nimic despre arestările dizidenţilor cunoscuţi (cunoscuţi mai ales prin intermediul postului de radio Europa Liberă). Cred că este foarte interesant de aflat cine a "beneficiat" de interesul Securităţii în acea noapte critică, din rândul celor aflaţi sub atenta supraveghere a Poliţiei Politice a regimului comunist.

Dau o listă (incompletă, desigur) a câtorva din aceşti dizidenţi. Nu ezitaţi să-i adăugaţi şi pe alţii, mai cu seamă dacă aveţi informaţii că ar fi fost arestaţi în noaptea din 21 spre 22 decembrie.

Lista :

Doina Cornea
Nicolae Stăncescu
Radu Filipescu
Dan Petrescu
Mircea Dinescu
Aurel Dragoş Munteanu
Dumitru Mazilu
Laszlo Tokes
Dan Deşliu
Ana Blandiana
Constantin Ticu Dumitrescu
Petre Mihai Băcanu

şi "cei Şase" foşti demnitari comunişti "spovediţi" :
Silviu Brucan
Constantin Pârvulescu
G.I. Răceanu
Corneliu Mănescu
Gheorghe Apostol
Alexandru Bârlădeanu


De unde ştiţi că toţi cei de pe lista dv. au fost arestaţi în timpul revoluţiei?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Precizare

Mesajde Emil Sangeorzan » Mie Apr 23, 2008 12:14 pm

Stimate Domnule Mioc,

Nu, nu stiu. Tocmai acesta este subiectul ! As dori sa aflu care dintre dizidentii regimului Ceausescu au fost arestati in noaptea de 21 spre 22.

Lista este doar a dizidentilor, nu a celor arestati ! Rog deci pe cei care stiu ca dintre acestia au fost arestati sa posteze informatiile lor, cu cateva elemente referitoare la circumstantele in care s-au efectuat arestarile.

Va multumesc.

Cu stima,
Emil Sangeorzan
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Mie Apr 23, 2008 6:14 pm

Păi eu ştiu de preferatul dv., Dumitru Mazilu, că a fost arestat în 21 decembrie 1989 sau în noaptea de 21-22.

Un fel de cvasi-arest a îndurat şi Laszlo Tokes, care în noaptea de 17-18 decembrie 1989 a fost urcat cu forţa într-un camion, inclusiv cu mobila din casă, şi dus în satul Mineu judeţul Sălaj unde fusese repartizat de către episcop cu cîteva luni în urmă. Nu a fost arestat oficial, că n-a fost dus la puşcărie ci în satul acela, dar nici liber n-a fost, căci în toată perioada pînă la căderea lui Ceauşescu a fost păzit şi interogat.

În rest nu ştiu.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

O problema

Mesajde Emil Sangeorzan » Mie Apr 23, 2008 10:55 pm

Stimate Domnule Mioc,

Vă mulţumesc pentru răspuns. Deci avem doi deocamdată. Dar mai trebuie să fie şi alţii. Nu pot să cred că Securitatea a stat cu mâinile în sân când existau lideri potenţiali ai mişcării de revoltă. Trebuie să fi fost şi alţii !

Despre Mircea Dinescu mai ştiu doar că a realizat în dimineaţa zilei de 22 decembrie că nu mai îi avea pe securişti la poartă. Deci nu fusese arestat în nopatea fatidică din 21 spre 22 decembrie. Dar cu ceilalţi cum rămâne ?

Aştept în continuare adaosuri la lista dizidentilor arestaţi.

Emil Sangeorzan
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Joi Apr 24, 2008 10:55 am

Corecţie: Laszlo Tokes a fost "cvasi-arestat" în noaptea de 16-17 decembrie 1989.

În dimineaţa de 22 decembrie 1989 a fost arestat şi Radu Filipescu, după cum declară acesta într-un interviu din revista "22": http://www.revista22.ro/html/index.php? ... 2004-01-28
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Trei dizidenţi arestaţi de la declanşarea Revoluţiei

Mesajde Emil Sangeorzan » Joi Apr 24, 2008 1:09 pm

Da. Deci avem trei deocamdată :

Din lista dizidenţilor:

Doina Cornea
Nicolae Stăncescu
Radu Filipescu - 22 decembrie 1989
Dan Petrescu
Mircea Dinescu
Aurel Dragoş Munteanu
Gabriel Andreescu
Dumitru Mazilu - 21-22 decembrie 1989
Laszlo Tokes - 16-17 decembrie 1989
Dan Deşliu
Ana Blandiana
Constantin Ticu Dumitrescu
Petre Mihai Băcanu

şi "cei Şase" foşti demnitari comunişti "spovediţi" :
Silviu Brucan
Constantin Pârvulescu
G.I. Răceanu
Corneliu Mănescu
Gheorghe Apostol
Alexandru Bârlădeanu
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde alin » Vin Apr 25, 2008 5:53 pm

incerc sa inteleg rostul acestei liste:
marea majoritate a acestora erau supravegheati si aveau diferite interdictii de parasire a domiciliului / deplasare, deci erau 'arestati la domiciliu'.

insasi 'arestarea' lui Mazilu a fost de fapt o mutare in afara Buc. a sa, pe Iliescu insa vad ca nu l-a arestat nimeni.

este important si in ce conditii (unde, cum) au fost arestati , daca au fost cu adevarat arestati.
de asemenea, nici un dizident/oponent politic roman nu se afla in puscarie in acea peroada, poate doar Iuga.

referitor la Filipescu, trebuie remarcat ca nu au fost arestari (eu n-am auzit) in dimineata zilei de 22.
securitatea, militia nu mai aresta.

istoria diminetii de 22 este poate cheia intregii povesti de decembrie.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Apr 26, 2008 1:45 am

Eu as adauga pe seful grupului nostru Ion Radoi, arestat de mai multe ori in lunile noiembrie-decembrie eliberat insa datorita protestului colegelor sale de la ASE, niste fete au fost mai curajoase atunci decât baieti. Ion Radoi era seful nu doar al grupului ci si in ASE, de unde a trimis scrisoarea spre Europa Libera. Vorbim de ceei care de peste 18 ani sunt supermediatizati omitând ca in spatele lor se afla protectie,iar in cazul grupului de la Iasi decimat nu se mai aminteste nimic, dar si de Ion Radoi care a avut actiuni temerare pentru aceea vreme. Vreau sa subliniez; Ion Radoi a fost cel care a adunat grupurile studentesti din care rezulta numitul Mansarda. Sigur, Ion Radoi si noii totii nu am fost dizidenti ai partidului ci opoznati ai comunismului, de unde rezulta si totalul dezinteres, altceva era daca eram si noii fosti securisti-comunisti care ne opuneam numai totalitarismului ceausist nu si comunismului.

Dinescu, Blandiana, Cornea stiu ca aveau supravegheate locuintele, iar de Maziliu stiu ca a fost arestat ne-a spus sotia ptr ca ne-am dus la el acasa, eliberat in 22 dupa amiaza. In rest nu stiu ca sa fi existat arestati tovarasi dizidenti, ce azi se dau anticomunisti, in schimb tot la icoana lui Marx se inchina.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Dum Apr 27, 2008 11:50 pm

Petre Mihai Băcanu era în puşcărie de mai multă vreme şi a fost eliberat în 22 decembrie 1989 ca urmare a revoluţiei.

Definiţia termenului de "dizident" nu e totuşi limpede. Dacă vă referiţi la cei despre care se vorbea în 1989 pe la Europa Liberă că au cîrtit contra regimului, eu nu-mi amintesc de pildă de Constantin Ticu Dumitrescu că ar fi făcut parte dintre aceştia. Nu îi contest calitatea de fost deţinut politic, cum au fost sute de mii, dar înainte de revoluţie nu cred că era pe lista celor cunoscuţi de opinia publică. Abia după revoluţie cred că a ajuns Ticu Dumitrescu cunoscut.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Arestaţi = Ridicaţi cu forţa de la domiciliu

Mesajde Emil Sangeorzan » Dum Mai 04, 2008 5:41 pm

Stimate Domnule Mioc,

Vă mulţumesc pentru informaţia referitoare la Petre Mihai Băcanu. Poate aveţi amabilitatea să-mi spuneţi şi când fusese iniţial arestat. Şi dacă se mai aflau alţi dizidenţi cunoscuţi închişi înainte de 17 decembrie, care au fost eliberaţi din 22 decembrie încolo. Sigur, interesul meu primordial în acest topic este de a afla pe cine a ridicat Securitatea în legătură directă cu insurecţia populară. Dar ar fi interesant de ştiut şi în ce măsură am fi avut şi noi o "eliberare a Bastiliei" pe modelul francez. Dacă au fost oameni care au avut motive să se bucure mai mult decât noi ceilalţi de răsturnarea lui Ceauşescu şi pentru care această răsturnare a fost concepută şi ca o victorie a luptei lor personale.

Da, întradevăr, nu avem vreo modalitate absolut infailibilă pentru a determina cine poate intra în categoria de "dizident". De aceea am şi ales versiunea cea mai uşoară (şi cea mai discutabilă totodată, e drept), cea a evocării la Europa Liberă, Vocea Americii sau BBC a persoanelor care îşi exprimau într-un fel sau altul opoziţia faţă de regimul Ceauşescu şi a căror voce sau acţiune ajungea să fie auzită acolo. Cert este că au fost mulţi alţii zdrobiţi de cizma comunistă cu mult înainte ca cineva să afle de veste. Când o istorie exhaustivă a totalitarismului din România se va scrie, se va ţine, sper eu, seamă şi de ei.

O precizare acum, pentru a răspunde domnilor Octavian Mihăescu şi Alin : după câte ştiu eu, toţi din lista pe care am dat-o erau supravegheaţi de Securitate - asta făcea parte din statutul lor, ca să zic aşa. Deci toţi erau "arestaţi la domiciliu" din momentul manifestării acţiunii lor "subversive" la adresa regimului, şi au rămas astfel până în 22 decembrie. Deci nu acesta este scopul urmărit aici. Ci de a clarifica numărul celor efectiv arestaţi (ridicaţi prin forţă de la domiciliu) în timpul declanşării Revoluţiei şi până la căderea lui Ceauşescu (17-22 decembrie).

O replică domnului Alin acum, dacă domnia sa îmi permite. Alin scrie următoarele :
insasi 'arestarea' lui Mazilu a fost de fapt o mutare a sa in afara Bucurestiului

Nu stiu dacă putem folosi termenul dvoastră, de "mutare", în cazul de faţă, adică : prin spargerea uşii apartamentului, la 2 noaptea, de către 20 de indivizi înarmaţi cu pistoale automate, luat pe sus, în pijama şi îmbarcat într-o dubă cu cătuşe la mâini şi căluş la gură - fără să ştiţi unde sunteţi dus. Nu ştiu dacă aţi fost vreodată "mutat" în felul acesta de cineva ? Sau dacă aşa se "mută" oamenii în general ? Dintr-un apartament din Bucureşti într-o închisoare din Alexandria. Eu unul nu mi-aş dori să fiu mutat în felul acesta. De aceea prefer să folosesc termenul de arestare pentru cazul dat - părându-mi-se mai potrivit. Nu văd de ce ne-am ascunde după degete ? E ca şi cum aţi spune despre victimele de pe străzi, din timpul revoltei, că au fost doar "calmaţi" de autorităţi, ci nu omorâţi, împuşcaţi, loviţi, masacraţi etc. N-aţi face astfel decât să daţi apă la moara Securiştilor.

Despre Filipescu, Domnul Mioc mi-a comunicat informaţia, accesibilă şi pe net, conform propriilor declaraţii ale sale. Dacă aveţi motive să contestaţi afirmaţia lui Filipescu despre propria sa arestarea, v-aş ruga să le argumentaţi.

Rostul unei asemenea liste ? Ar fi mai multe. Vă dau doar unul : de a afla de cine se temea cu adevărat Ceauşescu pentru a decide să fie, într-un fel sau altul, într-un moment atât de critic, puşi la zid sau făcuţi dispăruţi. Nu e deloc lipsit de semnificaţie un asemenea aparent amânunt al logicii unui dictator în momentul în care debarcarea sa de la putere devenea iminentă !

Deocamdată avem deci :

Din lista dizidenţilor:

Doina Cornea
Nicolae Stăncescu
Radu Filipescu - 22 decembrie 1989
Dan Petrescu
Mircea Dinescu
Aurel Dragoş Munteanu
Gabriel Andreescu
Dumitru Mazilu - 21-22 decembrie 1989
Laszlo Tokes - 16-17 decembrie 1989
Dan Deşliu
Ana Blandiana
Constantin Ticu Dumitrescu
Petre Mihai Băcanu - eliberat pe 22 decembrie 1989

şi "cei Şase" foşti demnitari comunişti "spovediţi" :
Silviu Brucan
Constantin Pârvulescu
G.I. Răceanu
Corneliu Mănescu
Gheorghe Apostol
Alexandru Bârlădeanu
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Corectare a listei

Mesajde Emil Sangeorzan » Vin Mai 09, 2008 2:51 pm

Ca urmare a intervenţiei binevenite a Dlui Mioc, lista dizidenţilor ar trebui corectată astfel : am verificat datele şi Constantin Ticu Dumitrescu nu se afla printre cei care s-au opus lui Ceauşescu în anii dictaturii. Şi nici pe la Europa Liberă sau Vocea Americii nu se auzise în vreun fel de el. E drept, a făcut închisoare datorită apartenenţei sale la Partidul Ţărănesc, dar asta cu mulţi ani în urmă. În schimb, în locul lui C.T. Dumitrescu ar fi potrivit să includem, cred eu, alte două nume ale dizidenţei anti-ceauşiste, şi anume pe Mihai Botez şi Mariana Celac. A se vedea, între altele, articolul lui Dennis Diletant, Occidentul şi disidenţa din România sub regimul lui Ceauşescu, pe : http://destinatii.liternet.ro/destinatii.php?art=157.

Avem deci :

Doina Cornea
Nicolae Stăncescu
Radu Filipescu - 22 decembrie 1989
Dan Petrescu
Mircea Dinescu
Aurel Dragoş Munteanu
Gabriel Andreescu
Dumitru Mazilu - 21-22 decembrie 1989
Laszlo Tokes - 16-17 decembrie 1989
Dan Deşliu
Ana Blandiana
Mihai Botez
Mariana Celac
Petre Mihai Băcanu - arestat înaintea Revoluţiei, eliberat pe 22 decembrie 1989

şi "cei Şase" foşti demnitari comunişti "spovediţi" :
Silviu Brucan
Constantin Pârvulescu
G.I. Răceanu
Corneliu Mănescu
Gheorghe Apostol
Alexandru Bârlădeanu

Amintesc că este vorba de dizidenţii aflaţi în ţară, care luaseră drept urmare şi acest risc al eventualei arestări de către autorităţile comuniste.

Încă aştept informaţii din partea participanţilor la acest forum referitoare la cei arestaţi în timpul Revoluţiei, de la începutul insurecţiei până la fuga lui Ceauşescu, deci din 17 în 22 decembrie 1989.
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Arestaţi = Ridicaţi cu forţa de la domiciliu

Mesajde alin » Vin Mai 09, 2008 5:15 pm

[quote="Emil Sangeorzan"]

Nu stiu dacă putem folosi termenul dvoastră, de "mutare", în cazul de faţă, adică : prin spargerea uşii apartamentului, la 2 noaptea, de către 20 de indivizi înarmaţi cu pistoale automate, luat pe sus, în pijama şi îmbarcat într-o dubă cu cătuşe la mâini şi căluş la gură - fără să ştiţi unde sunteţi dus. Nu ştiu dacă aţi fost vreodată "mutat" în felul acesta de cineva ? Sau dacă aşa se "mută" oamenii în general ? Dintr-un apartament din Bucureşti într-o închisoare din Alexandria. Eu unul nu mi-aş dori să fiu mutat în felul acesta. De aceea prefer să folosesc termenul de [i]arestare[/i] pentru cazul dat - părându-mi-se mai potrivit. Nu văd de ce ne-am ascunde după degete ? [/quote]


am folosit "mutare", cred ca era clar ca nu era vorba de o mutare obisnuita, mutare dintr-un loc de arest (la domiciuliu) intr-altul.

pledoaria d-voastra continua pentru meritele lui Mazilu imi este deja cunoscuta, iar pozitia si tonul pe care il adoptati de cate ori se vorbeste de Mazilu ma fac sa pun la indoiala obiectivitatea d-voastra in legatura cu cazul Mazilu.
Mazilu a fost un securist important (seful scolii de securitate Baneasa) inainte sa intre in conflict cu linia principala a PCR in anii 80.
a scris o carte (Revolutia furata, 1990 sau 91) care acuza de furt pe Iliescu & co ca apoi sa accepte slujbe de la acceasi co pe care o cauza de furt, iar in 2004 sa primeasca o medalie de la Iliescu si sa declare ca intre ei doi nu a fost niciodata vreun diferend.

am recitit pasajul cu pricina din cartea lui Mazilu (nu am gasit alta sursa de informatie directa asupra episodului, doar referiri la cele povestite de insusi Mazilu) : felul pompos si inflorit cu majuscule la fiecare trei cuvinte, cu exprimari de genul " mii, milioane de romani ieseau pe strazi in acele ore din noapte" - cauza din care (sustine el) 'calaii' nu au putut sa-l execute in aceea noapte, pentru ca strazile erau pline de oameni, etc, etc, apar ca o poveste destul de subtire si fortata.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

"Cazul" Mazilu

Mesajde Emil Sangeorzan » Sâm Mai 10, 2008 4:20 pm

Stimate Domnule Alin,

"Cazul" Mazilu l-am dicutat, în ceea ce mă priveşte, îndeajuns pe un alt topic. Nu este cazul să revin şi aici. Tot acolo am abordat la un moment dat şi opiniile unora şi altora referitoare la cartea Revoluţia furată. Am avut şi atunci ocazia să spun că şi mie mi se pare scrisă într-un ton excesiv de patetic. Dar nu e mai puţin adevărat că a avut în anii imediat de după Revoluţie un real succes, pentru că reprezenta o mărturie de prima mână asupra celor întâmplate în centrul puterii nou constituie atunci. Şi cred că şi astăzi lucrarea îşi păstrează această calitate.

În ceea ce priveşte poziţia mea faţă de Mazilu, cred că fiecare e liber să aibă simpatiile şi antipatiile sale. Şi am încercat de-a lungul paginilor consacrate celor scrise de Stoenescu să arăt că o asemenea simpatie poate fi în multe privinţe întemeiată în cazul de faţă. Nu aveţi decât să-i comparaţi între ei pe cei care s-au perindat pe la putere de la Revoluţie încoace şi veţi vedea că nu prea a fost nici unul demn de a deţine vreo funcţie cu greutate. Cazul Mazilu a fost doar un pretext, e drept revelator în multe privinţe, pentru a demistifica multe relatări referitoare la acele evenimente. De pildă, afirmaţia lui Stoenescu cum că Iulian Vlad ar fi complotat debarcarea lui Ceauşescu. Ce minciună mai sfruntată puteam auzi din partea pretinsului istoric Stoenescu ? Desigur, scriitorul are multe altele la avtiv. Dar asta mi se pare că le întrece pe toate !

Şi iată cum un simplu act, izolat în felul său, arestarea lui Mazilu din noaptea de 21 spre 22 decembrie, contrazice în mod clar afirmaţia lui Stoenescu, a cărui versiune ţine să ridice în slăvi pe Şeful Securităţii Statului ceauşist, în loc să ne spună de câte victime a fost vinovat înainte să ordoneze retragerea trupelor de Securitate din jurul C.C.-ului (şi asta doar pentru că armata părăsise perimetrul la ordinele lui Stănculescu care luase decizia fatidică de a-l lăsa baltă pe dictator). Ce-ar fi vrut Stoenescu ? Să rămână securiştii singuri să înfrunte mulţimea de zeci de mii de oameni care urma să invadeze Piaţa Palatului ? Doar nu era nebun ! Mai ales că înţelesese că îşi pierduse aliatul principal în represiune, şi anume armata ! Dar iată cum un simplu ordin, inevitabil în acel moment critic, face astăzi din Iulian Vlad un cvasi-erou (în mintea lui Stoenescu). Şi cum asta nu era de ajuns, nu ştiu prin ce deducţii obscure, istoricul inventează a parte post un aşa-zis complot de răsturnare a lui Ceauşescu cu mult înainte de 21 decembrie 1989. Întrebare : şi atunci de ce-i mai aresta Iulian Vlad pe dizidenţii regimului comunist, dacă ştia că a doua zi risca să dea socoteală pentru asta ? Vedeţi cum amănunte de felul acesta ne permit să scoatem la iveală noile tentative de falsificare a istoriei din partea unora precum Stoenescu !

Pentru a reveni însă la cele spuse mai înainte, dacă ar fi să judecăm obiectiv, NICI UNUL din cei care s-au plimbat pe la putere, inclusiv la Revoluţie, nu prea ne fac să fim mândri de ceea ce suntem - acceptându-i ca "leaderi" la un moment sau altul. Dar putem măcar cântări cât de cât meritele unora şi altora, atâtea câte au avut, în circumstanţele date. Şi nu cred că e puţin lucru. Atitudinea contrară ar fi cea a domnului Leon, care îşi petrece timpul injuriind pe toată lumea, acuzând "poporul" român că ar fi laş sau mai ştiu eu cum şi considerând că nimeni nu merită nici cea mai mică consideraţie, pentru ce a făcut sau a refuzat să facă. E dreptul său, desigur. Asta nu-i împiedică pe alţii să aibă din când în când şi câteva opinii favorabile faţă de unii sau alţii. Ştiu că domnul Leon ar dori să ne aruncăm cu toţii la picioarele domniei sale şi să-i cântăm "laude din inimă conducătorului", ascultând cu emoţie tot ceea ce bolboroseşte "măreţul leader mondial" cui mai are răbdarea să-l asculte. Dar acele vremi au trecut, din păcate pentru dânsul ! Şi, spre marea sa dezamăgire, nu le va putea reînvia în favoarea sa. Ne-am săturat de genii pustii care se proslăvesc în deşertul propriei lor vanităţi !

Cu stimă,
Emil Sângeorzan
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Mai 12, 2008 10:20 pm

De Maziliu se stie, a fost arestat,eu insumi am fost la el acasa (cu grupul), fusese ridicat. Dar nu intelg, de Maziliu si alti ca el se stie, ei sunt leaderi recunoscuti si facuti, vad insa ca lui Maziliu i-se fura un alt drept mult mai important decât arestarea, nu stiu dar bag eu seama ca cine fura un drept al altuia ajunge sa-i se fure si lui drepturile, apoi asa sa ramâna, adica in coada de peste.

Nu stiu de ce se incearca minimaliza cartea lui Maizliu "Revolutia furata" acolospune multe adevaruri si azi minte de ingheata apele tinând tucalul lui Ilici, dar si asta asa sa fie si ramâie cotopenita!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009