Sectorul CIVES
 
 

Iliescu arestat - Protest sanguin al AVMR la Parchet 30 sept

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Iliescu arestat - Protest sanguin al AVMR la Parchet 30 sept

Mesajde Ene Viorel » Mar Sep 30, 2008 4:30 pm

Comunicat de Presa

Organizaţia victimelor Mineriadei din iunie 1990 ordonate de Ion Iliescu şi Petre Roman vă aduce la cunoştiinţă că în ziua de marţi 30.09.2008, între orele 12.00 – 13.00, în Bucureşti, în faţa Parchetului General (Piaţa Constituţiei), s-a desfăşurat un protest faţă de organele Ministerului Public implicate în muşamalizarea şi tergiversarea dosarului Represiunii din iunie 1990 (Mineriada iunie 1990).
Preşedintele Asociaţiei Victimelor Mineriadelor, Viorel Ene, a fost amendat contravenţional de către Jandarmerie pentru că a maculat treptele şi intrarea în Parchetul General cu sângele victimelor mineriadei.

Imaginile video şi foto de la eveniment se pot descărca de la link-rile atasate


http://www.youtube.com/watch?v=f5-GewHFrxU

http://picasaweb.google.com/Iliescu.Judecat/ProtestSanguinLaParchet30Sept2008#

Jandarmeria intervine operativ

http://www.youtube.com/watch?v=ZCqGL3y7pXY

Manifestatia din Piata Universitatii a fost reprimata brutal de Ion Iliescu, cel care a ordonat lichidarea "bandelor de legionari care tulbura ordinea democratica".

Mineriada din iunie 1990 a produs zeci de morti, dintre care doar sase au fost identificati si recunoscuti. S-au inregistrat 746 de raniti. Au fost arestati 1024 de cetateni ai Capitalei. S-au tras nu mai putin de 1466 cartuse de razboi de catre militarii din Reg. 60 Buzau.

Ion Iliescu merita o dreapta judecata, in spiritul adevarului.
Sa-l ajutam sa nu rateze aceasta sansa.

Scrieti procurorului general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, in vederea urgentarii inaintarii catre instanta a Dosarului Iliescu.[url][/url]
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Iliescu arestat - Protest sanguin al AVMR la Parchet 30

Mesajde Ioan DRIMUS » Mie Noi 19, 2008 5:54 pm

Ene Viorel scrie:Comunicat de Presa

Organizaţia victimelor Mineriadei din iunie 1990 ordonate de Ion Iliescu şi Petre Roman vă aduce la cunoştiinţă că în ziua de marţi 30.09.2008, între orele 12.00 – 13.00, în Bucureşti, în faţa Parchetului General (Piaţa Constituţiei), s-a desfăşurat un protest faţă de organele Ministerului Public implicate în muşamalizarea şi tergiversarea dosarului Represiunii din iunie 1990 (Mineriada iunie 1990).

O intrebare pt D-l Ene Viorel; (valabila si pentru celelalte asociatii care cauta dreptate pt victimele mineriadelor)
De ce nu incercati sa va puneti de acord cu celelelte asociatii care cauta dreptate pentru victimele mineriadelor, sa faceti impreuna un dosar beton pe care sa il prezentati procurorului abilitat de la Curtea Penala Internationala de la Haga;
Am studiat un pic site-ul lor si am constatat ca un astfel de dosar ar fi resevabil iar aceasta institutie este perfect competenta sa judece acest caz.
http://www.icc-cpi.int/home.html&l=en
Ce va impiedica sa cooperati? ......sunt motive obiective sau doar orgolii ?
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Ene Viorel » Mie Noi 19, 2008 9:31 pm

Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990 1991 din Romania (A.V.M.R.)a fost infiintata in anul1996 si a avut printre membrii fondatori si pe Ion Ratiu.
Suntem singura asociatie legal constituita care are in statut;
1.indentificarea victimelor
2. indentificarea agresorilor
3. tragerea la raspundere din punct de vedere legal a celor vinovati
4. despagubiri materiale si morale pentru victime
5. apararea drepturilor omului.

Care alte asociatii ??
Teodor Maries nu este nici macar revolutionar din punct de vedere legal (nu are certificat) dar conduce o asociatie de revolutionari Treaba lor.
Cu mineriada 1990 nu are treaba. A fost arestat si judecat pentru 13.06.1990 pentru atacul T.V.R.
Nu a fost victima si din declaratiile olografe a multota din P.U. a avut oarece misiune...
Iliesiu - fantoma Aliantei Civice nici nu era in Romania....
Alti revolutionari erau si sunt de fapt oamenii lui Iliescu.
Asocierea cu cine ?
Daca nu exista A.V.M.R. nu mai exista de mult nici un dosar.
In 1997 A.V.M.R. a facut Plangere Penala colectiva si astfel a aparut Dosarul Mineriadei 1990.
Dca intrati pe site www.avmr.ro gasiti istoricul Dosarului Mineriada 1990 in raportul catre presedintele Basescu si mai nou plangerea impotriva N.U.P. Ion Iliescu.
Va rog sa ma contactati pe e-mail : ene_viorel_avmr@yahoo.com
Cu stima
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ioan DRIMUS » Joi Noi 20, 2008 5:15 pm

Ene Viorel scrie:Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990 1991 din Romania (A.V.M.R.)a fost infiintata in anul1996 si a avut printre membrii fondatori si pe Ion Ratiu.
Suntem singura asociatie legal constituita care are in statut;
1.indentificarea victimelor
2. indentificarea agresorilor
3. tragerea la raspundere din punct de vedere legal a celor vinovati
4. despagubiri materiale si morale pentru victime
5. apararea drepturilor omului.

Indiscutabil, este apreciabil ceea ce ati facut; dar nu uitati ca mai exista si altii care au cules marturii si documente; si mai ales exista si alte asociatii care daca se reunesc intr-o actiune comuna ar cantari mult in ochii procurorilor de la CPI; am citit aseara conditiile de resevabilitate ale dosarelor; concluzia mea este ca faptele se situeaza perfevt la rubruica "crime impotriva umanitatii"
CPI este o institutie creata special pentru a judeca situatii in care puterea din stat comite abuzuri grosolane impotriva populatiei. Daca dosarul ar fi prezentat dein numele tuturor asociatiilor cunoscute el ar avea mult mai mare greutate. Se pot coopta si ONG - uri recunoscute cum ar fi amnisty international sau alte ONG uri care au ca obiect de activitate apararea drepturilor omului;

Teodor Maries nu este nici macar revolutionar din punct de vedere legal (nu are certificat) dar conduce o asociatie de revolutionari Treaba lor.

T Maries nu este o asociiatie ci este o persoana asupra caruia planeaza anumite dubii; nu exclud ca ceea ce scrieti pe el pe situl AVmR sa fie adevarat; daca este adevarat este regretabil faptul ca D-l Rosca i-a acordat increderea;...insa asociatia respectiva nu este asociatia Maries; este formata din multe alte persoane unele dintre ele victime adevarate ale represiunii; ea poseda date rezultate din cercetari; cred in schimb ca D-l Rosca a lucrat mult ca sa adune probe si acestea pot fi foarte importante; de asemenea GID cred ca poate sa aiba un cuvant greu de spus.; D-l Mihaiescu poate fi de un mare ajutor; La fel si D-l Dobre daca este de acord sa depuna marturie; Dumnealui a vazut multe si ar putea fi un martor cheie; Ce motive am avea sa nu il credem ca dansul a fost mai degraba impins si folosit fara sa fi dorit acest lucru ? Si ar fi inca multi altii

Parerea mea este sa nu va cramponati la nume de persoane; cei care sunt pe pozitii de manipulatori nu ar mai avea nici o sansa sa o faca in fata CPI; acolo sunt experti in drept si oameni care nu se lasa impresionati de puterea dintr-un stat.
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Ene Viorel » Vin Noi 21, 2008 9:30 am

Domnule Drumis
in teorie ce sustineti este perfect corect, dar practica ne omoara.
1. Asociatia 21 decembrie este asociatia care ne-a ajutat in perioada 1996-2002. Am avut multe actiuni comune inclusiv organizarea punctelor de colectare de semnaturi pt.arestarea lui Cozma in ian.1999 cand se indrepta spre Bucuresti. Noi (cele doua asociatii) am organizat de fapt si ,,marsul pentru emocratie0 30.000 de bucuresteni au iesit pe strazi pentru apararea democratiei puse in pericol de Cozma si minerii lui.Pe site www.avmr.ro aveti articole din 1999 Am colaborat si colaborm cu G.I.D....
Cu Maries este alta poveste... drepturi pentru falsi revolutionari, cardasie cu DAN VOINEA care si acum i-a declaratii in miez de noapte la sediul AS.21.dec. pentru cateva babe care au cotizat..
Din punct de vedere strict juridic doar victimele sunt parte activa in procesul penal ceilalti sunt martori si ajuta la aflarea adevarului.
In Romania cand exista a o asociatie incomoda repede securistii lui Iliescu fac alta cu nume asemanator sau casesc cozii de topor...
In mumele vicimelor mineriadelor se duc la discutii ,,revolutionari'' tortionari ,care au condus I.M.G.B. -face ordine gen Costin .. Iliesiu care nici nu era in tara cand noi luam bataie, Caramitru membru in guvernul provizoriu care a aprobat represiunea, Maries..etc.
De 18 ani srangen probe.
Am fost ajutati de jurnalisti, reporteri fotografi fosti participan in P.U. cetateni care au vazut ce s-a intamplat..etc.
Probe sunt mii.
Daca cititi ,,raportul catre presedinte'2008 aflati peripetiile Dosarului mineriada 1990.
Va rog cititi documentati-va si apoi emiteti pareri .
Arhiva asociatiei va sta la dispozitie . Va putem trimite prin e-mail toate datele pe care le doriti.
Retineti: pana a ajunge in instanta (judecatorie)documentele probatorii au un circuit inchis.ELE DEVIN PUBLICE PRIN DEPUNEREA RECHIZITORIULUI DE CATRE PROCUROR LA INSTANTA.
2. Plangere la T.P.I. nu putem face, din pacate.
Cititi legea si vedeti ca pt. GENOCID, RELE TRATAMENTE...
STATUL FACE RECLAMATIE.
ORICUM VOM DEPUNE PLANGERE CHIAR DAC PROBABIL NU VA FI ADMISA.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 21, 2008 10:50 am

Ene Viorel scrie:2. Plangere la T.P.I. nu putem face, din pacate.
Cititi legea si vedeti ca pt. GENOCID, RELE TRATAMENTE...
STATUL FACE RECLAMATIE.
ORICUM VOM DEPUNE PLANGERE CHIAR DAC PROBABIL NU VA FI ADMISA.


Ca sa ne lamurim:
Procédure

Le Procureur peut commencer une enquête sur une situation qui lui est déférée lorsqu’il existe une base raisonnable pour croire que des crimes ont été perpétrés ou sont en train de l’être. De telles situations peuvent être déférées au Procureur par un État Partie, ou par le Conseil de Sécurité des Nations Unies en réponse à une menace à la paix et à la sécurité internationales. Conformément au Statut et au Règlement de Procédure et de Preuve, le Procureur doit examiner les documents ainsi soumis à son appréciation avant de prendre une décision quant à savoir s’il convient de donner suite.

En plus des situations déférées par les États Parties et par le Conseil de Sécurité, le Procureur peut également recevoir, de la part d’autres sources telles que des personnes physiques ou des organisations non gouvernementales, des informations se rapportant à des crimes relevant de la compétence de la Cour. Le Procureur procèdera à un examen préliminaire desdites informations dans chacun des cas. Ensuite, si le Procureur décide qu’il existe des éléments justifiant le fait de procéder à une enquête, il demandera à la Chambre Préliminaire d’autoriser l’enquête.
Treaducere:
In plus fata de situatiile deferite de Statele Participante sau de Consiliul de Securitate Procurorul poate de asemenea sa primeasca si din alte surse cum ar fi persoane fizice sau organizatii neguvernamentale, informatii cu privire la crime care releva de competenta Curtii. Procurorul procedeaza la oexaminare sumara a acestor informatii in fiecare caz aparte; In continuare daca Procurorul decide ca exista elementele care sa justifice trecerea la o ancheta, el va cere Camerei Preliminare sa autorizeze ancheta.

...deci exista posibilitatea; totul este ca la intocmirea dosarului preliminar prezentat Procurorului sa se aduca argumente convingatoare din care sa rezulte ca intr-adevar agresiunea se incadreaza perfect la capitolul "crime contra umanitatii"
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 21, 2008 12:10 pm

Ene Viorel scrie:Din punct de vedere strict juridic doar victimele sunt parte activa in procesul penal ceilalti sunt martori si ajuta la aflarea adevarului.

Domnule Ene; nu numai cei care au fost ucisi sau mutilati sunt victime; majoritatea romanilor au avut de suferit de pe urma acestor actiuni troriste. Cu totii am fost victime; Democratizarea Romaniei a fost pusa in joc; victimele trebuie sa se constituie parte civila in prima instanta pentru pedepsirea criminalilor si in a doua instanta pentru repararea prejudiciilor pentru cei decedati sau mutilati.

In Romania cand exista a o asociatie incomoda repede securistii lui Iliescu fac alta cu nume asemanator sau casesc cozii de topor...
In mumele vicimelor mineriadelor se duc la discutii ,,revolutionari'' tortionari ,care au condus I.M.G.B. -face ordine gen Costin .. Iliesiu care nici nu era in tara cand noi luam bataie, Caramitru membru in guvernul provizoriu care a aprobat represiunea, Maries..etc.


Cunosc; este o strategie binecunoscuta, devenita clasica. Este un model pentru a distruge "din interior" orice actiune sau chiar organizatie. Exemple: PNL chiar daca a atras foarte multi oameni de sorginte liberala de nuna credinta a fost de la bun inceput sub controlul serviciilor prin intermediul lui Radu Campeanu care a jucat dublu rol de opozant si colaborator. PNTCD a fost puternic infiltrat de servicii; Ratiu si Coposu erau secundati de cozi de topot; asa au reusit sa faca praf singurul partid care era cu adevarat de opozitie. UMRL - ul a fost puternic infiltrat de agenti ai securitatii (falsi dizidenti) inca de cand isi desfasura in toata lumea actiunile de protest impotriva regimului din Romania. Cei mai apropiati colaboratori a lui I Ratiu erau si colaboratori secu. Ioan Ratiu a fost izolat si chiar inlaturat de la conducerea UMRL printr-un congres de circ unde S. Rosca Stanescu si delegatia adusa de acesta a avut un rol important. Personal m-am lovit de un astfel de fapt: In aprilie - mai 1977am cerut ca statul sa asigure conditii decente pentru ca toti romanii aflati in strainatate sa poata sa aiba posibilitatea sa voteze http://www.petitiononline.com/livium01/petition.html In urma petitiei am fost invitati la discutii de Ambasadorul Romaniei D-l Sabin Pop; Ei bine inainte de a iesi din casa m-am uitat pe fereastra in strada si pe banca din statia de autobuz am zarit o persoana, cu rucsac in spate si care dupa imbracaminte parea roman; eu am iesit din imobil prin iesirea din spate (era mai direct) am plecat si m-am intalnit cu ceilalti reprezentanti in fata unui bar din apropierea ambasadei; dupa ce ne-am adunat am intrat la o cafea sa discutam; culmea, la masa vecina se aseaza acelasi individ (un tip bine facut); intra in vorba cu noi si ne spune ca si el are intalnire la ambasada pt ca a facut o reclamatie pentru acelasi lucru; am intrat cu totii, am inceput discutiile, ne-am exprimat "pretentiile" la care individul intervenea din cand in cand cu contre. Ma rog, cum era de asteptat nu am ajuns la rezultatul dorit pentru ca organizarea globala era de competenta MAE iar ambasadorul a dovedit ca in limita conditiilor asumate de MAE el a facut tot ce a putut pt ca scrutinul sa se desfasoare in conditii cat mai bune; insuficent, pentru noi, desigur.
L-am intrebat la sfarsit pe acel individ ce hram poarta, cu ce se ocupa prin Franta si ne-a spus ca este angajat de Crucea Rosie pentru cei fara adapost (erau multi romani care dormeau in corturi pe strazi) Pentru noi a fost clar ca individul era omul serviciilor ambasadei. Jalnici colaboratori !

Va rog cititi documentati-va si apoi emiteti pareri .
Arhiva asociatiei va sta la dispozitie ..

Am citit in fuga; acolo sunt doar consideratii generale, o descriere a mersului dosarului; nu sunt documente..
Va putem trimite prin e-mail toate datele pe care le doriti.

Ar fi de dorit ca documentele sa ajunga pe mana unui bun avocat (bun profesionist si nu unul curvit dupa cum sunt majoritatea avocatilor dinn Ro)
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 21, 2008 9:35 pm

Din ceea ce am citit in articolul de mai jos reiese totusi ca atat asociatia 21 Dec cat si procurorul Voinea au pus problema intr-un mod realist; au lucrat la dosare, au facut cercetari importante si, cel putin la suprafata, se arata determinati pentru rezolvarea dosarelor; Desigur, au facut si greseli mai ales greseli de procedura (cine nu greseste ?) dar asta nu ar fi o peoblema care sa se puna intr-o eventuala actiune comuna la CPI; un fals opozant poate influienta o juridictie romaneasca aflata sub influienta puterii insa in nici un caz nu poate influienta CPI ; Daca exista cu adevarat dorinta de a se face dreptate disensiunile ar putea fi depasite; Cred avand in vedere miza, razboiul intre persoane nu are nici un sens. diferentele de viziune pot fi depasite prin explicatii si negocieri; Doar daca este rea vointa nu se poate !


In repetate rânduri, Asociaţia "21 Decembrie 1989" a solicitat Consiliului Suprem de Apărare a Tarii desecretizarea arhivelor deţinute de serviciile de informaţii, Armata, Guvernul României etc. În urma numeroaselor solicitări, doar Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a pus la dispoziţia anchetatorilor care se ocupa de caz înregistrările de pe "firul scurt" din acea perioada. "Toţi cei care au preluat puterea au de dat nişte răspunsuri" Procurorii militari care instrumentează dosarul privind revolutia din decembrie 1989 au mai stabilit ca au existat doua categorii de persoane care se fac vinovate de represiunea sângeroasa:
Persoanele care au executat ordinele şi cei care au dirijat măcelul nejustificat.
Tot procurorii au apreciat ca se poate vorbi şi de o "diversiune calificata", de vreme ce acţiunile au fost cumva coordonate la nivelul întregii tari, la ore precise după acelaşi tipic. Au existat persoane, oficialităţi, politicieni care au propagat informaţii bulversate, o beţie generalizată de ştiri false şi care au condus la haosul general cauzator de incidente grave.
"Daca ieşi pe postul de televiziune sau spui la radio ca sunt terorişti care trag în populaţie, daca se scoate infanteria pe strada şi se răspunde cu foc în diverse direcţii neclare şi de aici mai apar şi victime, poate rezulta ca este vorba de instigare sau complicitate Nu în special Iliescu, ci toţi cei care au preluat puterea la acea data au de dat nişte răspunsuri. Cine a coordonat diversiunea?, Cine a manipulat?, Cine a dezinformat?, Cine a instigat? Sunt întrebări fireşti care, sperăm, îsi vor afla răspunsul odată cu soluţionarea acestui dosar", a afirmat Dan Voinea.
Lista morţilor si raniţilor. Numărul morţilor şi rantiilor va fi mai mare începând cu data de 17 decembrie 1989 şi pană la jumătatea lunii ianuarie 1990, au decedat, ca urmare a evenimentelor revoluţionare, un număr de aproximativ 1.060 de persoane. Alte 2.927 de persoane au fost rânite, cu diverse grade de invaliditate, iar 1.787 de cetăţeni au fost arestaţi în urma protestelor de strada. Aceste cifre sunt comentate încă şi contestări apar tot timpul. Lucrurile, şi acum, la 16 ani după revoluţie, sunt neclare. În afara a doi-trei militari, de grade inferioare, majoritatea cu tulburări comportamentale şi condamnaţi pentru omor, nimeni nu a mai păţit nimic. Datele adunate de procurorii militari care se ocupă de anchetă privind revoluţia atestă clar, fapt confirmat şi de anchetatori, că la finalizarea dosarului va apărea un număr mai mare de morţi, rantii şi reţinuţi.
Pe durata confruntărilor au existat victime din ambele tabere (manifestanţi şi forte de ordine). Pentru muşamalizarea unor fapte sau pur şi simplu din nepăsare, multe victime nu au fost înregistrate, nu toate persoanele împuşcate au fost înmormântate oficial, iar unii martori, dar şi răniţi şi reţinuţii au preferat, din diverse motive, sa nu facă declaraţii. Se estimează ca numărul morţilor şi răniţilor ar putea fi dublu decât cifrele oficiale actuale. Un atac împotriva cetăţenilor ţării la demenţa sistemului represiv existent şi care s-a soldat, intr-o prima fază, cu tentative de înăbuşire a revoltei, cu suficiente victime, s-au adăugat manipularea, dezinformarea şi instigarea la violenţe ale celor care au preluat puterea la data de 22 decembrie 1989.
Se poate spune, dar cercetările trebuie să confirme, că a fost vorba şi de un atac îndreptat împotriva cetăţenilor ţării. Au fost cazuri de oameni executaţi aleatoriu pe strada, din ordine date aiurea, dar care, de multe ori, probabil, au fost comandate de cineva. Pe linie de comandă, de răspundere de execuţie ar trebui sa fie cineva responsabil. Se pare ca au fost acţiuni coordonate, se făceau anunţuri despre terorişti, se primeau telefoane la diverse instituţii, convorbirile având acelaşi conţinut, cu referire la teroriştii străini care acţionează sau atacă diverse obiective sau instituţii. S-au scos tancuri sau TAB-uri pe străzi, au fost plasate în perimetrul diverselor instituţii publice (radioul şi televiziunea publica, consilii judeţene, primarii, ministere, diverse obiective). Soldaţii au înconjurat clădirile. Toate aceste evenimente au conexiuni, scenariul a fost similar în mai multe localităţi. Au existat victime, s-a folosit armament, s-a instigat, a declarat procurorul Voinea.
Toate dosarele revoluţiei trebuie conexate Procurorii militari au apreciat ca toate dosarele care privesc evenimentele sângeroase din decembrie 1989 trebuie conexate pentru a se înţelege mai clar ce s-a întâmplat în acea perioada. Soluţionarea secvenţiala a unor cazuri nu poate oferi o vedere de ansamblu asupra desfăşurării represiunii. Victime au fost în zeci de localităţi de pe întreg cuprinsul tarii, dar scenariul pare oarecum copiat la indigo.
Dan Voinea crede ca este posibil ca toate aceste acţiuni să fi fost cumva "coordonate de undeva de la centru", de la anumite instituţii, iar păstrarea în continuare la arhive a unor informaţii care pot clarifica anumite întâmplări şi invocarea repetata a secretului informativ "nu sunt justificate în condiţiile în care au existat oameni nevinovaţi ucişi şi torturaţi. Nu poţi sa te faci ca nu ştii ce s-a întâmplat, nu poţi sa treci cu vederea că au fost ucişi simpli cetăţeni, oameni, demonstranţi, mulţi nevinovaţi".
Asociaţia "21 Decembrie 1989" a adresat o sesizare penala solicitând "extinderea cercetărilor cu privire la agresiunile armate şi alte fapte ce au continuat în tara în perioada 22-27 decembrie 1989, în urma cărora au fost asasinaţi sau grav răniţi peste 3.000 de cetăţeni români şi au fost jefuite şi distruse bunuri cu valori extrem de mari". Revoluţionarii au cerut "întreruperea termenului de prescripţie", stabilirea adevărului cu privire la evenimentele din decembrie 1989, "tragerea la răspundere a celor vinovaţi de uciderea şi rânirea grava a celor care manifestau paşnic pentru înlăturarea regimului totalitar comunist, dar şi a instigatorilor şi complicilor acestora". La sesizarea penala a fost ataşata şi o lista cu 35 de persoane acuzate de activităţi de represiune împotriva manifestanţilor din decembrie 1989. Lista conţine numele unor generali, cadre din ministere (ofiţeri de armata, miliţieni, activişti PCR cu funcţii de decizie) etc. Majoritatea acestor persoane au fost implicate de-a lungul celor 16 ani care au trecut din decembrie 1989 şi în alte dosare privind revoluţia, numele lor fiind deseori pomenite în articole de ziare, emisiuni televizate etc. "Lista în care sunt trecute şi numele unor persoane publice, care mai deţin funcţii înalte şi în prezent, va rămâne deschisa, urmând sa fie completata şi cu numele altor vinovaţi de crimele din 1989, în funcţie de informaţiile pe care le vom aduna de la martori şi din diverse documente" A afirmat Doru Maries, preşedintele Asociaţiei "21 Decembrie 1989". Genocid şi tratamente neomenoase.
Iniţial, în urma sesizării organizaţiei revoluţionare, reprezentanţii Secţiei Parchetelor Militare au informat reclamanţii ca "lucrarea a fost repartizata procurorilor militari gen. Dan Voinea şi col. P. Bostina, care au declanşat verificările necesare. Până în prezent, au fost trimise în judecată unele dosare privind evenimentele din decembrie 1989 în care s-a stabilit vinovăţia unor persoane. În cauzele în care probele administrate nu au dovedit vinovăţia, soluţiile adoptate au fost de netrimitere în judecata". După o scurta perioada, la data de 7 decembrie 2004, o nouă adresă trimisă de procurorul militar sef, general de brigada Samoila Joarza, a menţionat: "Referitor la plângerile adresate de asociaţia dvs. în numele răniţilor, decedaţilor şi victimelor, va facem cunoscut ca în cauza s-a dispus începerea urmăririi penale faţă de persoanele reclamate de dumneavoastră şi responsabile pentru faptele de represiune întâmplate în Bucureşti, începând cu data de 21 decembrie 1989". Tot la data de 7 decembrie 2004, pe dosarul privind faptele din revoluţie, 97/P/90 se menţionează printr-o rezoluţie semnată de generalul-maior Dan Voinea, inspector în cadrul Secţiei Parchetelor Militare (de pe langă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie), ca "începe urmărirea penala împotriva reprezentanţilor unor ministere, a PCR şi a complicilor". Prin rezoluţia adoptată la dosar, de această dată, dispunerea urmăririi penale s-a făcut sub aspectul infracţiunilor săvârşite care fac trimitere la articole deosebite din Codul de procedura penală: Instigare la război, genocid, tratamente neomenoase, distrugere de obiective şi furturi etc., toate neprescriptibile (infracţiuni contra păcii şi omenirii). Articolele din Codul Penal la care se fac trimiterile exclud orice împrejurări justificative (nici o împrejurare excepţională nu poate fi invocată pentru a justifica fapta şi nu se poate invoca nici ordinul legii, nici comanda autorităţii legitime). De la începerea urmăririi penale au fost audiaţi, zilnic, numeroşi martori, începând de la revoluţionari (răniţi, reţinuţi, urmaşi de eroi martiri, luptători remarcaţi prin fapte deosebite) pana la importanţi reprezentanţi din viata publică, politicieni, foşti ofiţeri de rang înalt etc.
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Ene Viorel » Lun Noi 24, 2008 8:31 am

Dosarele,, Mineriadei iunie 1990'' sunt separate de dosarele ,,Revolutiei''
Pentru lamuriri vezi pe www.avmr.ro - diversiune Voinea legaturile dintre familiile Voinea si Iliescu.
In planagerea ,,revolutionarilor Maries'' Dan Voinea a dat N.U.P.
Pentru a evita ,,diversiunile '' documentati-va cu atentie.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Mie Noi 26, 2008 7:59 pm

Ene Viorel scrie:Dosarele,, Mineriadei iunie 1990'' sunt separate de dosarele ,,Revolutiei''
Pentru lamuriri vezi pe www.avmr.ro - diversiune Voinea legaturile dintre familiile Voinea si Iliescu.
In planagerea ,,revolutionarilor Maries'' Dan Voinea a dat N.U.P.
Pentru a evita ,,diversiunile '' documentati-va cu atentie.


Domnule Ene, aveţi vreun document conform căruia Voinea a dat NUP la plîngerea lui Mărieş? Dacă este undeva pe internet, puteţi să indicaţi lincul exact?

Legat de asociaţia dv., înţeleg că-l contestaţi pe Petre Roman, nu înţeleg însă de ce îl contestaţi pe Nicolae Dabija - ce treabă are ăsta cu mineriadele?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Vin Noi 28, 2008 10:11 pm

Domnule MARIUS
Dabija este k.g.b.-ist si nu uitam ca iliescu le apartine.
Actula lege electorala ii pune pe candidati sa declare daca au colaborat cu securitatea, de alte servicii straine nu !!!
Contestatiile impotriva canditaturii lui Dabija si Dan Voiculescu le-am semnat in calitate de vicepresedinte al asociatiei Adevar si Dreptate unde presedinte este Ion Varlam(cunoscut detinut politic si anticomunist).
N.U.P.-ul lui Voinea la plangerea ,,revolutionarului'' Maries il are si Maries .
De ce nu i-l cereti ? Se afla si la Parchetul General. Aceste documente nu sunt postate pe site-urile oficiale ale autoritatilor.
In Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania sunt si revolutionari unii chiar de la as.21.dec. dar oficial nu ne ocupam de ,,revolutie''.
Personal am zeci de casete si din dec.1989 dar ii las pe prietenii revolutionari autentici sa se ocupe de acest aspect.
In prezent asteptam raspunsul oficial al Parchetului General la Plangerea Penala formulata impotriva solutiei de N.U.P. data K.G.B.-istului Ilici
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Lun Dec 01, 2008 3:59 pm

Ene Viorel scrie:Dabija este k.g.b.-ist si nu uitam ca iliescu le apartine.


Asta susţin adversarii săi politici, dar de dovedit nu s-a dovedit. Dabija a avut un rol important în mişcarea naţională de peste Prut, prin care s-a obţinut revenirea la alfabetul latin şi întărirea statutului limbii române în Basarabia. A făcut şi greşeli în activitatea sa, dar cred că alegătorii trebuie lăsaţi să aprecieze.

Ene Viorel scrie:N.U.P.-ul lui Voinea la plangerea ,,revolutionarului'' Maries il are si Maries.
De ce nu i-l cereti ? Se afla si la Parchetul General. Aceste documente nu sunt postate pe site-urile oficiale ale autoritatilor.


Dv. aţi susţinut că Voinea a dat NUP la plîngerea lui Mărieş, deci pe dv. vă întreb. Pe Mărieş nu l-am auzit susţinînd aşa ceva. În general, cel care afirmă un lucru trebuie să dovedească ceea ce afirmă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Mar Dec 02, 2008 6:58 pm

Domnule Marius

Intrati pe www.adevar-si-dreptate.info si veti gasi acte originale scanate despre Dabija. Sunt in limba rusa dar este si traducerea. Ne-am documentat foarte bine. Persomal nici nu-l cunosc dar documentele sunt foarte clare si fara dubii. Daca il sustineti pe Dabija este problema dumneavoastra. Acum vreo doua luni am fost in R.Moldova. L-am acuzat si pe Rosca de tradare acolo in parlamentul lor...
Despre ,,revolutie'' este o alta rubrica. Nu am facut decat sa va dau o informatie.Cand v-am spus ca Mareis m-a dat in judecata pentru o pretinsa calomnie l-ati sustinut. Sa va fie de bine.
Faceti cerere oficiala la Parchetul General Sectia Militara(ca mine) si veti obtine documente oficiale direct de la sursa (specificati ca este vorba de plangerea lui maries).
Pentru linistea dumneavoastra, plangerea penala impotriva lui Voiculescu a fost confirmata- Asociatia Adevar si Dreptate.
Sa auzim de bine.
Ene Viorel- presedinte-Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania, vicepresedinte Asociatia Adevar si Dreptate, presedinte Asociatia Pentru Apararea Drepturilor Apatrizilor si Refugiatilor, Sectretar General al asociatiei Pro PNTCD, etc.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Mar Dec 02, 2008 11:50 pm

Ene Viorel scrie:Domnule Marius
Intrati pe www.adevar-si-dreptate.info si veti gasi acte originale scanate despre Dabija. Sunt in limba rusa dar este si traducerea. Ne-am documentat foarte bine. Persomal nici nu-l cunosc dar documentele sunt foarte clare si fara dubii. Daca il sustineti pe Dabija este problema dumneavoastra. Acum vreo doua luni am fost in R.Moldova. L-am acuzat si pe Rosca de tradare acolo in parlamentul lor...
Despre ,,revolutie'' este o alta rubrica. Nu am facut decat sa va dau o informatie.Cand v-am spus ca Mareis m-a dat in judecata pentru o pretinsa calomnie l-ati sustinut. Sa va fie de bine.
Faceti cerere oficiala la Parchetul General Sectia Militara(ca mine) si veti obtine documente oficiale direct de la sursa (specificati ca este vorba de plangerea lui maries).
Pentru linistea dumneavoastra, plangerea penala impotriva lui Voiculescu a fost confirmata- Asociatia Adevar si Dreptate.


Domnule Ene,
Pe saitul indicat de dv. am găsit doar textul contestaţiei împotriva lui Dabija, nu şi documentele http://www.adevar-si-dreptate.info/Articol.asp?ID=3996
Poate n-am căutat unde trebuie, nu puteţi da lincul direct la documentele respective?
Legat de plîngerea lui Mărieş, dacă aţi dobîndit documentele respective de la Parchet, de ce nu le puneţi pe unul din saiturile dv. ca să se lămurească lumea?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Mie Dec 03, 2008 6:09 pm

pt.domnul Marius
Dabija- pentru a crede vezi: www.totalitarism.ro institutul national pt.studierea totalitarismului -Academia Romana - l-a exclus pe dl.Dabija.
Tema este alta, daca doriti probe le voi trimite, sunt de gasit pe ene_viorel_avmr@yahoo.com, eneviorel90@yahoo.com.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009