Sectorul CIVES
 
 

Localităţi cu revoluţie înainte de fuga lui Ceauşescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Localităţi cu revoluţie înainte de fuga lui Ceauşescu

Mesajde Marius » Lun Oct 27, 2008 12:21 pm

Majoritatea morţilor din revoluţia au apărut după fuga lui Ceauşescu şi majoritatea revoluţionarilor cu certificat tot după fuga lui Ceauşescu şi-au început activitatea revoluţionară.

Cred că ar fi folositor să facem o listă a localităţilor în care au existat mişcări revoluţionare înainte de fuga lui Ceauşescu din 22 decembrie 1989.

Încep eu lista cu rugămintea ca cei care au date s-o completeze:

Timişoara - 16 decembrie
Lugoj - 20 decembrie
Arad, Buziaş (jud. Timiş), Sibiu, Cugir (jud. Alba), Tîrgu Mureş, Caransebeş (jud. Caraş-Severin), Reşiţa, Bucureşti, Braşov, Ghimbav (jud. Braşov), Făgăraş (jud. Braşov), Cluj, Cisnădie (jud. Sibiu), Nădrag (jud. Timiş), Alba Iulia - 21 decembrie
Turda (jud. Cluj), Blaj (jud. Alba), Sfîntul Gheorghe (jud. Covasna), Craiova - 22 decembrie dimineaţa
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 27, 2008 7:26 pm

Conform acestei liste, dar si pe baza prevederilor H.G. nr. 1707 din 2006 foarte multi dintre cei care au certificate de "revolutionar" preschimbate sint, in majoritate niste infractori, ce nu au tinut cond deloc de aceste prevederi:

Art. 12. - (1) În aplicarea prevederilor art. 2 lit. c) din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se va avea în vedere diferenţierea etapelor revoluţiei astfel:
a) 14-19 decembrie 1989 - revoltă populară la Timişoara;
b) 20-22 decembrie 1989 - Revoluţia română, până la plecarea dictatorului din sediul fostului Comitet Central al Partidului Comunist Român;
c) 22-25 decembrie 1989 - preluarea puterii şi instituirea noilor structuri ale statului.
(2) În aplicarea prevederilor art. 2 lit. e) din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se are în vedere diferenţierea potrivit etapelor angajării şi participării militarilor la acţiunile desfăşurate pentru victoria revoluţiei, după cum urmează:
a) 14-22 decembrie 1989;
b) 22 decembrie 1989 - 10 ianuarie 1990.
(3) Persoanele în cauză depun, la eliberarea noului tip de certificat, o declaraţie pe propria răspundere, sub sancţiunea prevederilor art. 292 din Codul penal privind falsul în declaraţii, din care să rezulte implicarea acestora în etapele prevăzute la alin. (2) şi că nu au desfăşurat acţiuni împotriva Revoluţiei din decembrie 1989."

Din cele de mai sus Iliescu, Blaga si foarte multi altii nu sint decit niste infractori cu certificat obtinut prin incalcarea flagranta a art. 292 din C.p., iar Fesan ca si membrii comisiei SSPR sint complici, ce pot fi orcind trasi la raspundere pentru favorizarea infractorului, vinovati si pentru pagubele materiale imense produse astfel bugetului de stat.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 28, 2008 6:30 pm

Nica Leon scrie:Conform acestei liste, dar si pe baza prevederilor H.G. nr. 1707 din 2006 foarte multi dintre cei care au certificate de "revolutionar" preschimbate sint, in majoritate niste infractori, ce nu au tinut cond deloc de aceste prevederi:

Art. 12. - (1) În aplicarea prevederilor art. 2 lit. c) din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se va avea în vedere diferenţierea etapelor revoluţiei astfel:
a) 14-19 decembrie 1989 - revoltă populară la Timişoara;
b) 20-22 decembrie 1989 - Revoluţia română, până la plecarea dictatorului din sediul fostului Comitet Central al Partidului Comunist Român;
c) 22-25 decembrie 1989 - preluarea puterii şi instituirea noilor structuri ale statului.
(2) În aplicarea prevederilor art. 2 lit. e) din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se are în vedere diferenţierea potrivit etapelor angajării şi participării militarilor la acţiunile desfăşurate pentru victoria revoluţiei, după cum urmează:
a) 14-22 decembrie 1989;
b) 22 decembrie 1989 - 10 ianuarie 1990.
(3) Persoanele în cauză depun, la eliberarea noului tip de certificat, o declaraţie pe propria răspundere, sub sancţiunea prevederilor art. 292 din Codul penal privind falsul în declaraţii, din care să rezulte implicarea acestora în etapele prevăzute la alin. (2) şi că nu au desfăşurat acţiuni împotriva Revoluţiei din decembrie 1989."

Din cele de mai sus Iliescu, Blaga si foarte multi altii nu sint decit niste infractori cu certificat obtinut prin incalcarea flagranta a art. 292 din C.p., iar Fesan ca si membrii comisiei SSPR sint complici, ce pot fi orcind trasi la raspundere pentru favorizarea infractorului, vinovati si pentru pagubele materiale imense produse astfel bugetului de stat.


Bun, bun; infractori; totata lumea ii stie; ...dar, stim bine, latratul la luna nu are efect asupra infractorilor; Cu totii suntem afectati pt ca si-au insusit niste foloase necuvenite de la bugetul de stat prin infractiune; dar cei mai afectati sunt revolutionarii de buna credinta; pe ei ii compromite faptul ca sunt pe aceeasi lista cu infractorii; ma intreb cum de nu se gaseste nici un revolutionar sa ii cheme in fata justitiei; ..sau cel putin sa ii dea pe mana procurorilor.
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Marius » Vin Noi 28, 2008 8:10 pm

Ioan DRIMUS scrie:Bun, bun; infractori; totata lumea ii stie; ...dar, stim bine, latratul la luna nu are efect asupra infractorilor; Cu totii suntem afectati pt ca si-au insusit niste foloase necuvenite de la bugetul de stat prin infractiune; dar cei mai afectati sunt revolutionarii de buna credinta; pe ei ii compromite faptul ca sunt pe aceeasi lista cu infractorii; ma intreb cum de nu se gaseste nici un revolutionar sa ii cheme in fata justitiei; ..sau cel putin sa ii dea pe mana procurorilor.


Domnule Drimuş, art. 9 alin. 5 din Legea 341/2004 pune la dispoziţia oricărui cetăţean posibilitatea de a contesta acordarea certificatelor de revoluţionar. Nu e nevoie să fi revoluţionar pentru asta. Din acest punct de vedere legea despre revoluţionari este superioară tuturor celorlalte legi similare (foşti deţinuţi politici, deportaţi, veterani de război) care nu au prevăzută posibilitatea de contestare a acordării respectivelor titluri care atrag avantaje financiare.

De pildă, dumneavoastră aţi întîlnit probabil prin Maramureş sau de pe unde sînteţi mai multe cazuri de asemenea "luptători în revoluţie". Pe baza lor v-aţi format opinia asupra revoluţionarilor.
În Maramureş, din cîte ştiu (să fiu corectat dacă greşesc) abia după fuga lui Ceauşescu a ieşit lumea pe stradă, fără să existe acolo nici un caz de mort, rănit sau arestat. Dacă aşa stau lucrurile absolut toţi cei care au primit certificate de luptători în revoluţie în Maramureş pot fi contestaţi, cerîndu-se înlocuirea certificatului de "luptător în revoluţie remarcat prin fapte deosebite" cu un certificat de "participant la revoluţie" care e pur onorific şi nu dă nici un drept material posesorilor.

Justificarea contestaţiei se poate face pe baza faptului că în Maramureş regimul totalitar nu a organizat nici o rezistenţă, deci nu au existat "obiective de importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar", a căror ocupare sau apărare ar justifica titlul de "luptător remarcat prin fapte deosebite". Cei care au ocupat primăria locală după fuga lui Ceauşescu sau au participat la mitingul de bucurie din 22 decembrie e corect şi legal să primească o diplomă pur onorifică de "participant la revoluţie" pe care s-o arate la nepoţi.

Vă urez succes domnule Drimuş în introducerea acestor contestaţii şi îndemnaţi şi prietenii dv. să facă la fel. Pentru lista celor care au cerut preschimbarea certificatelor şi din care să alegeţi cei pe care să-i contestaţi, consultaţi saitul SSPR http://sspr.ro/

Consultaţi de asemeni Legea 341/2004 şi normele ei de aplicare HG 1412/2004
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 9:37 am

Marius scrie:
Justificarea contestaţiei se poate face pe baza faptului că în Maramureş regimul totalitar nu a organizat nici o rezistenţă, deci nu au existat "obiective de importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar", a căror ocupare sau apărare ar justifica titlul de "luptător remarcat prin fapte deosebite". Cei care au ocupat primăria locală după fuga lui Ceauşescu sau au participat la mitingul de bucurie din 22 decembrie e corect şi legal să primească o diplomă pur onorifică de "participant la revoluţie" pe care s-o arate la nepoţi.


Sint naucit sa aflu, acum la 19 ani de la Revolutie, ca dupa ce am rasturnat regimul dictaturii comuniste-criminale, "regimul totalitar ar fi organizat vreo rezistenţă".
Despre ce rezistenta vorbiti d-le Marius?
Eu nu am auzit casar fi fost undeva organizato vreo rezistenta, dimpotriva. Ceea ce s-a intimplat insa dupa fuga dictatorului si sinistrei, a facut parte din planul celor 65.000 de morti, declansat pentru preluarea puterii din miinile noastre, de gasca comunistilor criminali condusa de alogenul Iliescu Ion, ceea ce am demonstrat, cu el si cu multi acoliti de-ai lui, in acest an, la intilnirea pentru comemorarea C.P.U.N-ului. Din pacate, desi in sala se aflau majoritatea posturilor de radio si de televiziune din Romania si nu numai, nici un operator nu a avut inca curajul sa informeze si populatia acestei tari si nu a postat inca discursul meu de cca 15 - 20 de minute pe net, daca nu au avut voie sa le difizeze la tv.

In privinta celor scrise de dl. Drimus, ii informez pe toti cei interesati ca ultima revenire la numeroasele plingeri penale pe care le-am formulat si trimis la Procurorul General al Romaniei, a fost acum trei saptamini, cind am intrebat care este motivul pentru care refuza de atitia amari de ani sa le de-a curs, pentru ca i-am reclamat si pe subordonatii d-ei care fac perte din Comisia SSPR ce fabrica pe banda rulanta falsi revolutionari, contribuind astfel si la pagubirea bugetului national.
Dupa cum puteti constata si comunistul V. Blaga a obtinut, dupa Revolutia pe care eu am infaptuit-o, doua terenuri, ba chiar si certificat preschimbat, in timp ce eu nu am primit decit suturi, persecutii, pentru ca am rasturnat sistemul pe care ei il venerau, pentru ca astfel sa inteleg cit este de pagubos sa faci bine prostimii.
Si in tot acest timp m-am mai imbolnavit si de greata si pentru ca am vazut prea lupi moralisti dind lectii din spatele micilor ecrane, majoritatea lor find dintre cei care il lingeau, pina mai ieri, pe dictator, in tuhasul sau atit de lustruit.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009