Sectorul CIVES
 
 

Constantin Pîrvulescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Constantin Pîrvulescu

Mesajde Marius » Lun Dec 01, 2008 4:34 pm

În 1979, la congresul al 12-lea al PCR, Constantin Pîrvulescu l-a înfruntat pe Ceauşescu.

În 1989 era unul dintre cei care au iscălit "scrisoarea celor 6". Spre deosebire de Bârlădeanu sau Brucan, nu a ajuns la funcţii importante în FSN.

2 înregistrări video cu înfruntarea din 1979 dintre Pîrvulescu şi Ceauşescu le puteţi vedea la http://mariusmioc.wordpress.com/2008/11 ... irvulescu/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Constantin Pîrvulescu

Mesajde Nica Leon » Mar Dec 02, 2008 1:06 pm

Marius scrie:În 1979, la congresul al 12-lea al PCR, Constantin Pîrvulescu l-a înfruntat pe Ceauşescu.

În 1989 era unul dintre cei care au iscălit "scrisoarea celor 6". Spre deosebire de Bârlădeanu sau Brucan, nu a ajuns la funcţii importante în FSN.



Inainte de 1989 i-am scris o scrisoare lui Ceausescu in care atacam si probleme scrisorii "celor sase" despre care ziceam ca au inceput sa miriie, dupa o viata de mincat cacat cu polonicul, numai atunci cind s-au vazut la lada de gunoi a istoriei.
Eu nu dau doi bani pe toti acesti criminali, care mai au tupeul sa ne mai dea si lectii.
Imi face greata, de asemenea, incercarea unora care tot tin in viata astfel de cadavre, care put al dracului.
Ca Pirvulescu a miriit nitel dupa 60 de ani de crime, comise impotriva populatiei acestei tari, timp in care ceilalti aflati la virsta mea, preferau cuminti sa ii astepte pe americani, iar astazi se dau mari detinuti politici, este o dovada rusinoasa a imaturitatii acestei gloate, ce vrea sa se creada si sa i se spuna popor.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Constantin Pîrvulescu

Mesajde Ioan DRIMUS » Mar Dec 02, 2008 1:29 pm

Nica Leon scrie:Inainte de 1989 i-am scris o scrisoare lui Ceausescu in care atacam si probleme scrisorii "celor sase" despre care ziceam ca au inceput sa miriie, dupa o viata de mincat cacat cu polonicul, numai atunci cind s-au vazut la lada de gunoi a istoriei.
Eu nu dau doi bani pe toti acesti criminali, care mai au tupeul sa ne mai dea si lectii.
Imi face greata, de asemenea, incercarea unora care tot tin in viata astfel de cadavre, care put al dracului.
Ca Pirvulescu a miriit nitel dupa 60 de ani de crime, comise impotriva populatiei acestei tari, timp in care ceilalti aflati la virsta mea, preferau cuminti sa ii astepte pe americani, iar astazi se dau mari detinuti politici, este o dovada rusinoasa a imaturitatii acestei gloate, ce vrea sa se creada si sa i se spuna popor.


Cand eram la studii in Timisoara circula printre studenti poezia
"Cacat cu motz" a carui final suna cam asa:

Ca-i lumea asta prost facuta,
Cacatzii fut in loc sa puta
Iar futangii adevarati
Nu pot sa futa de cacatzi

Istoria se cam repeta......
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Re: Constantin Pîrvulescu

Mesajde Marius » Mar Dec 02, 2008 11:03 pm

Nica Leon scrie:Ca Pirvulescu a miriit nitel dupa 60 de ani de crime, comise impotriva populatiei acestei tari, timp in care ceilalti aflati la virsta mea, preferau cuminti sa ii astepte pe americani, iar astazi se dau mari detinuti politici, este o dovada rusinoasa a imaturitatii acestei gloate, ce vrea sa se creada si sa i se spuna popor.


Din cîte ştiu, Pîrvulescu n-a fost deţinut politic. După congresul 12 a fost destituit din funcţii dar şi-a ronţăit liniştit pensia de ilegalist.
Să fiu corectat dacă greşesc.

Pe Wikipedia Pârvulescu e caracterizat ca "o persoană care nu putea fi acuzată de sentimente pro-sovietice" http://ro.wikipedia.org/w/index.php?tit ... id=2435824. , dar în discursul său ia la rost pe altcineva că în timpul războiului poate a fost "cu arma în mînă împotriva Uniunii Sovietice". Aşa se (re)scrie istoria.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde alin » Mie Dec 03, 2008 2:00 pm

trebuie clarificata chestiunea cu Parvulescu, pentru ca vad avem lacune.

Parvulescu era omul rusilor 100%
unii zic ca era agent KGB, la fel ca MIlitaru.
daca rusii nu l-au vrut in 89 in FSN ca pe Iliescu si Militaru, inseamna ca nici pentru ei nu mai era in carti.

`cartilor` care, sa nu uitam, conform desfasurarii perestroikai in Estul Europei in toamna lui 89, includeau plenare cu cuvantari anti-establishment asemanatoare cu cea a lui Parvulescu impotriva lui Ceausescu din 1979.

Parvulescu nu putea fi inchis, pentru ca in Romania Ceausista nu existau detinuti politici. nu oficial.
Iar personalitaile din PCR , ca Iliescu si Parvulescu, nu erau inchise.

inchisi erau (pentru delicte de drept comun) oameni ca Ursu sau Filipescu.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Raven » Vin Ian 02, 2009 1:27 am

alin scrie:trebuie clarificata chestiunea cu Parvulescu, pentru ca vad avem lacune.

Parvulescu era omul rusilor 100%
unii zic ca era agent KGB, la fel ca MIlitaru.
daca rusii nu l-au vrut in 89 in FSN ca pe Iliescu si Militaru, inseamna ca nici pentru ei nu mai era in carti.

`cartilor` care, sa nu uitam, conform desfasurarii perestroikai in Estul Europei in toamna lui 89, includeau plenare cu cuvantari anti-establishment asemanatoare cu cea a lui Parvulescu impotriva lui Ceausescu din 1979.

Domne, Parvulescu era membru CC. Nu avea cum sa fie disident.
Functia de membru CC era echivalentul doctoratului in comunism, membrii CC erau blackbelt-urile partidului.[/quote]
Raven
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Ian 02, 2009 12:20 am


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009