Sectorul CIVES
 
 

goma,evreii şi discuţia.

Dedicat discutiilor pe teme diverse (care nu se incadreaza in celelalte sectoare) si lansarii unor proiecte de tip stand de prezentare, sinteza problematica sau forum

goma,evreii şi discuţia.

Mesajde colegu » Joi Iun 16, 2005 6:08 pm

puteam foarte bine să dau alt titlu topicului.
dar în spiritul pur românesc de miserupism(atenţie, îmi respect totuşi interlocutorii virtuali şi în consecinţă scriu româneşte)
l-am dat pe acesta..
ce vreau să zic? nu multe...promit să nu obosesc pe nimeni cu postul meu.

citeam intr-un ziar oarecare,demult,un articol interesant(şi singurul,căci nu mi-am mai bătut capul ulterior..)avându-l ca autor pe paul goma.
ce mi-a atras atenţia n-a fost articolul în sine,ci nota "ziarului" în care spunea negru pe alb că opinia reflectată acolo e a lui goma şi numai a lui,şi că ziarul nu poate fi asociat cu părerea lu goma şi alte deresponsabilizări din astea.
păi,eu stau şi mă gândesc,pe saitul meu postează orişicine?nu cred.dacă nu-mi convine ceva şterg sau în cel mai bun caz,nici măcar nu public.
asta 1 la mână,doi,e că articolul din ziar e identic cu cel de aici(cu aceleaşi greşeli sau şud ai sei greseli,sau poate greßeli?)un soi de copy/paste...sau poate că stimabilul domn Goma,ale cărui idei le împărtăşesc,a uitat de diacriticile româneşti de când e prin alte ţări dezvoltate.

să învăţăm de la evrei?bineînţeles.
cine să se ridice pentru drepturile românilor?nu românii?
împotriva antisemitismului nu ar trebui să lupte evreii?
ba da,şi ei luptă.dar pentru drepturile românilor dacă nu luptă nimeni(scuze pt vocabularul ieftin) cine-i de vină?
de 15 ani nu suntem în stare de nimic,azi la realitatea apre un intelectual(nu-i nimic peiorativ în asta) care spune răspicat că nu-i nici un mesaj pozitiv în românia.
dar când românul wiesel spune că ţara noastră e de cacaua,se trezeşte sentimentul naţionalist în noi?noi,ne-evreii?
păi eu,un ne-evreu,cred cu convingere că suntem bătuţi de soartă,şi suntem mai rău decât ne laudă wiesel!
eu unul nu mă chinui în catalogări ieftine ce au la bază criteriu rasial. după cum nici nu fac diferenţe între şateni şi ne-şateni,sau burtoşi şi ne-burtoşi,sau cei cu păr în nas,ori ăia care au ochi albaştri şi gene verzi,sau unghii mari şi muşhi in dos...

dacă era românia şi românii aşa bengoasă/bengoşi,la ce au mai plecat inteligenţii noştrii în afară?
mdea,persecuţie politică...
ce să-ţi povestesc..de parcă n-am avea democraţie în ultimii ani..
dar hai să punem ştampila oilor să vedem ce iese..des-creierarea aia şi-a atins ţinta,şi-acum avem legume în loc de votanţi,sau miserupişti(aşa ca mine)...

pe final,dragă dom'le goma(printr-o minune poate că citiţi,btw nu cred în astfel de minuni)..au mai fost anti-semiţi,ne-semiţi,şi fii de semiţi e lumea asta....şi ciudat e că un fiu de semit,la ora actuală e cel mai adevărăcios(mă scuzi din nou pt limbaj) dirijor de cel mai antisemit compozitor...
morala?e simplă,discuţiile sterile sunt demne de /dev/null ..

flecarilor!
ideologia lu sulea.după ce v-aţi tirat în ţările "calde",şi-aţi făcut "burta mare" va tâmpit dintr-o dată dragostea de neam şi ţară.cu idei măreţe nu se face primăvară şi la noi...românul o să continue să arunce gunoaie pe stradă,o să dea şpagă,şi o să ia şpagă...
şi o să voteze tot cu săracul şi cinstitul...

sănătate şi numai bine!....
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1

Înapoi la Discutii generale, probleme semnalate, incubator de proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009