Sectorul CIVES
 
 

Paul Goma

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Paul Goma

Mesajde Marius » Dum Mai 25, 2008 7:36 pm

Deschid temă nouă pentru discuţia despre Goma care a început la altă temă.

S-a afirmat că lui Paul Goma i s-ar fi retras titlul de cetăţean de onoare al Timişorii. Tot ce s-a putut dovedi însă este că unele organizaţii (inclusiv ambasada Israelului) au protestat faţă de atribuirea acestui titlu. Că aceste proteste au fost băgate în seamă de autoritatea competentă (Consiliul Local Timişoara), nu s-a dovedit.

Pe situl Primăriei Timişoara nu găsesc vreo listă cu cetăţenii de onoare, pentru a putea verifica dacă Goma apare sau nu pe listă. Hotărîrea prin care i s-a atribuit lui Goma titlul de cetăţean de onoare se poate vedea la http://www.primariatm.ro/hcl.php?unid=0 ... 6C003C61D4

Aşadar, pînă la proba contrarie, eu consider că Paul Goma are încă titlul de cetăţean de onoare al Timişorii. Acest titlu a fost atribuit în urma propunerii primarului Gheorghe Ciuhandu, la iniţiativa Asociaţiei "Victoria", Asociaţiei Altar şi a domnului Ioan Ieremia, regizor al Teatrului "Mihai Eminescu", fiind votată în unanimitate de Consiliul Local Timişoara.

"Victoria" e asociaţia de revoluţionari a lui Fortuna, Altar e asociaţia luptătorilor timişoreni arestaţi în revoluţie, iar Ioan Ieremia este şi el revoluţionar cu certificat, are cerere de preschimbare depusă http://sspr.ro/revolutionar.php?id=11080 , văd că şi fiu-său (actor la acelaşi teatru) e revoluţionar cu certificat http://sspr.ro/revolutionar.php?id=11081

N-am stat să caut prin toate hotărîrile Consiliului Local Timişoara pentru a vedea dacă s-a emis vreo hotărîre de anulare a acestui titlu de cetăţean de onoare, dar n-am auzit de o asemenea anulare. Cred că zvonul legat de pretinsa anulare a titlului de cetăţean de onoare pentru Goma provine din înţelegerea greşită a articolelor în care se vorbea doar despre protestele pe care acest titlu le-a generat.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde C. Dobre » Dum Mai 25, 2008 9:02 pm

Deschid temă nouă pentru discuţia despre Goma care a început la altă temă.

S-a afirmat că lui Paul Goma i s-ar fi retras titlul de cetăţean de onoare al Timişorii. Tot ce s-a putut dovedi însă este că unele organizaţii (inclusiv ambasada Israelului) au protestat faţă de atribuirea acestui titlu. Că aceste proteste au fost băgate în seamă de autoritatea competentă (Consiliul Local Timişoara), nu s-a dovedit.

Pe situl Primăriei Timişoara nu găsesc vreo listă cu cetăţenii de onoare, pentru a putea verifica dacă Goma apare sau nu pe listă. Hotărîrea prin care i s-a atribuit lui Goma titlul de cetăţean de onoare se poate vedea la http://www.primariatm.ro/hcl.php?unid=0 ... 6C003C61D4

Aşadar, pînă la proba contrarie, eu consider că Paul Goma are încă titlul de cetăţean de onoare al Timişorii. Acest titlu a fost atribuit în urma propunerii primarului Gheorghe Ciuhandu, la iniţiativa Asociaţiei "Victoria", Asociaţiei Altar şi a domnului Ioan Ieremia, regizor al Teatrului "Mihai Eminescu", fiind votată în unanimitate de Consiliul Local Timişoara.

"Victoria" e asociaţia de revoluţionari a lui Fortuna, Altar e asociaţia luptătorilor timişoreni arestaţi în revoluţie, iar Ioan Ieremia este şi el revoluţionar cu certificat, are cerere de preschimbare depusă http://sspr.ro/revolutionar.php?id=11080 , văd că şi fiu-său (actor la acelaşi teatru) e revoluţionar cu certificat http://sspr.ro/revolutionar.php?id=11081

N-am stat să caut prin toate hotărîrile Consiliului Local Timişoara pentru a vedea dacă s-a emis vreo hotărîre de anulare a acestui titlu de cetăţean de onoare, dar n-am auzit de o asemenea anulare. Cred că zvonul legat de pretinsa anulare a titlului de cetăţean de onoare pentru Goma provine din înţelegerea greşită a articolelor în care se vorbea doar despre protestele pe care acest titlu le-a generat.


Excelenta idea cu deschiderea acestei teme.
Ar foarte interesant de listat anticomunistii si revolutionarii timisoreni, persoane fizice si/sau juridice, care au protestat public contra protestelor unor "organizatii (inclusiv ambasada Israelului)" fata de atribuirea dlui Goma a titlului de "Cetatean de Onoare" a municipiului Timisoara. Sincer, sper ca lista ceruta sa fie foarte lunga, pe masura faimei anticomunismului si in special revolutionarismului timisorean.

Cu salutari,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Citeva pozitii fata de cauza lui Goma

Mesajde Ioan Rosca » Lun Mai 26, 2008 11:41 am

Au existat reactii fata de modul in care a fost tratat domnul Goma, pentru ca a aparat cauza demnitatii co-nationalilor sai. De exemplu:
http://www.valerianstan.ro/document15.pdf
Nu veti vedea pe astfel de liste intelectualii satelizati de agende si oficine straine.

Am incercat sa sustin o analiza de fond privind cauzele haiturii lui Goma de catre cercuri de interese ne-romanesti:
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... onth=3.htm
sa iau pozitie pe forumuri in care scriitorul era calominat si sa-l indemn la incredere in solidaritate si luciditate fata de diversiune:
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... onth=3.htm

Am mentinut un timp la zi , pe acest forum, standul Paul Goma, expunind textele pe care mi le trimitea. Nu mai fac aceasta replicare a ce expune oricum pe situl sau, pentru ca nu a gasit o maniera de a-mi trimite fisiere cu caractere romanesti lizibile. Era mult de munca la re-editarea lor si nu mai am acest timp. Il rugasem pe domnul Mihaiescu sa preia sarcina de difuzare, inclusiv sa administreze standul Goma , daca se pune de acord cu autorul. Nu am insa vesti despre asta. Din cite am observat, dialogul cu domnul Goma , chiar purtat cu intentie de sprijin, este oarecum dificil. Neinteles, insingurat, dezgustat, obosit, dezamagit, revoltat, centrat pe proiectele si destinul sau tragic- omul acesta nu mai pare a avea resursele/increderea pentru a sustine partenariate fructuoase si actiuni colective.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Lun Mai 26, 2008 12:53 pm

Hotărîrea de atribuire a titlului de cetăţean de onoare pentru Paul Goma putea fi anulată fie de emitent (Consiliul Local Timişoara), fie prin justiţie. Prefectul de Timiş, Ovidiu Drăgănescu, a primit şi el protestele comunităţii evreilor şi a declarat că va verifica modul de atribuire a titlurilor de cetăţeni de onoare, căci există o inflaţie de asemenea titluri. Interesant că nu s-a referit direct la cazul Goma ci, în mod politicianist, a vorbit la modul general despre felul de atribuire a titlurilor de cetăţeni de onoare.

Totuşi, n-am auzit ca prefectul să fi trecut efectiv la atacarea în justiţie a hotărîrii consiliului local Timişoara. Nici nu văd cum o asemenea acţiune în justiţie ar avea izbîndă, căci legea dă dreptul Consiliului Local să confere titluri de cetăţeni de onoare, iar problema de oportunitate a unui asemenea titlu în cazul concret Goma nu poate face obiectul unei analize în instanţă. Există un precedent cînd Prefectura a atacat o hotărîre a Consiliului Local care a schimbat denumirea a o mulţime de străzi din Timişoara, pe considerentul că această schimbare provoacă greutăţi cetăţenilor oraşului. Curtea Supremă a stabilit că, din moment ce Consiliul Local are dreptul legal de a schimba denumiri de străzi, nu e treaba Prefecturii să aprecieze în ce măsură aceste schimbări sînt oportune. Singura cale de a ataca în justiţie hotărîrea cu Goma ar fi fost dacă nu s-a respectat vreo procedură, nu s-a întrunit cvorumul legal - ceea ce puţin probabil să se fi întîmplat.

Cît despre Consiliul Local, şi mai puţin probabil să-şi fi anulat propria sa hotărîre după ce a susţinut-o în unanimitate, căci asta ar da o notă de neseriozitate tuturor membrilor Consiliului Local.

Pînă la proba contrarie, situaţia lui Goma o consider astfel: a primit titlul de cetăţean de onoare al Timişorii, titlu în continuare valabil. După atribuirea titlului, Paul Costin, preşedintele comunităţii evreilor din Timişoara şi ambasada Israelului au protestat (în cazul protestului ambasadei se pare că acesta a fost doar în presă, nu a fost trimis şi pe adresa Primăriei Timişoara). Aceste proteste au fost reflectate în presă dar nu au avut nici un efect practic.

Pentru cei care îl învinuiesc pe Goma de antisemitism, e folositor să amintim că nevasta lui Goma e evreică.

Recomand celor interesaţi să trimită o scrisoare către Primăria Timişoara (bd. C. D. Loga nr. 1) prin care, conform Legii 544/2001 a liberului acces la informaţii, să ceară comunicarea listei complete cu cetăţenii de onoare ai oraşului Timişoara. Răspunsul la scrisoare ar fi bine de postat pe acest forum.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Paul Goma critica Societatea "Timisoara" si timiso

Mesajde C. Dobre » Dum Ian 25, 2009 8:15 pm

Iata un extras din comentariul lui Goma:

"Ca unul care fusese decretat "cetatean de onoare al Timisoarei", starnind protestele cu stropi ale unor evrei, ca sa le fac pe plac acelora care imi reprosau (si ma condamnau sever) ca in acuzatiile mele nu eram respectuos-gramatical cu evreii din Basarabia si grafiam evreii "cu doi de i" - dar se prefaceau ca nu baga de seama : insusi Apostolul lor Mincinos: Wiesel, la Sighet, decretase: "Romanii au ucis, au ucis, au ucis!" - ma intreb daca dragii, vitejii, moralii timisoreni de azi nu au incercat sa stearga... "rusinea" de acum doi ani, denuntata cu vigoare vasinskiana de curajosii Vainer, Rodica-Paracioasa, Taubman, M.D. Gheorghiu, dind cu var peste numele meu, scriind deasupra nume mai-mult-decat-onorabile: Oisteanu-G. Andreescu-Totok."

Puteti citi comentariul complet a lui Paul Goma in "Jurnal 2008 - intreg" sub data de 15 decembrie 2008; paginile 436, 437 si 438. Link-ul catre acel comentariu este:

http://paulgoma.free.fr/paulgoma_pdf/pd ... intreg.pdf

Unde oare sunt curajosii si "autenticii" anticomunisti ai Timisoarei pentru a protesta public si sterge "varul" de pe numele lui Paul Goma?
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Paul Goma critica Societatea "Timisoara" si ti

Mesajde Marius » Dum Ian 25, 2009 9:25 pm

C. Dobre scrie:Iata un extras din comentariul lui Goma:

"ma intreb daca dragii, vitejii, moralii timisoreni de azi nu au incercat sa stearga... "rusinea" de acum doi ani"

http://paulgoma.free.fr/paulgoma_pdf/pd ... intreg.pdf

Unde oare sunt curajosii si "autenticii" anticomunisti ai Timisoarei pentru a protesta public si sterge "varul" de pe numele lui Paul Goma?


Nu înţeleg pentru ce anume să protesteze timişorenii? Pentru că Goma îşi pune nişte întrebări? Eu nădăjduiesc că dl. Goma va depăşi faza în care-şi pune întrebări şi va trece şi la faza următoare, în care caută răspunsuri.

Am dat la această discuţie lincul la hotărîrea Consiliului Local Timişoara prin care s-a atribuit în unanimitate titlul de cetăţean de onoare al Timişorii lui Paul Goma. Am cerut vreo dovadă că acea hotărîre s-ar fi anulat, dar în toată perioada scursă de atunci nimeni n-a prezentat o asemenea dovadă. Dacă titlul respectiv ar fi fost retras, cred că Goma însuşi ar fi fost printre cei care ar fi trebuit informat oficial despre asta. Goma n-a fi primit însă vreo scrisoare de la Primăria Timişoara prin care să i se fi retras titlul, că dacă ar fi primit, ar fi scris despre asta în jurnalul său, nu îşi punea numai nişte întrebări. Concluzia mea este că Goma e în continuare cetăţean de onoare al oraşului Timişoara.

Am indicat şi o cale prin care orice cetăţean interesat (inclusiv cititorii acestui forum) poate să se lămurească asupra chestiunii. Să ceară oficial primăriei Timişoara, în temeiul Legii 544/2001, comunicarea listei cu cei declaraţi cetăţeni de onoare ai oraşului. Astfel se va vedea dacă Goma figurează sau nu acolo.

Observ însă din partea unora un dezinteres complet faţă de faptele concrete, în favoarea apetenţei pentru speculaţii şi presupuneri. Şi cînd e vorba de revoluţia din 1989 se observă acelaşi lucru. În cazul de faţă, nu interesează lămurirea clară şi fără echivoc a faptului dacă titlul de cetăţean de onoare al oraşului Timişoara acordat lui Paul Goma este în continuare valabil, ci răspîndirea unor presupuneri cu privire la datul cu var asupra numelui lui Paul Goma de care s-ar face vinovaţi timişorenii.

Se aplică şi aici principiul că trebuie aruncat cu noroi exact în cei care fac ceva concret. Timişoara este primul oraş din ţară care i-a dat lui Goma titlul de cetăţean de onoare, exact Timişoara trebuie atacată pentru că nu-i acordă cinstea cuvenită lui Goma. De alealalte cîteva mii de localităţi unde nu s-a gîndit nimeni să-i dea vreun titlu lui Goma nu se leagă nimeni, dar trebuie subliniat că autenticitatea anticomunismului timişorean este doar între ghilimele. Totul, pe baza unor presupuneri care au zero fapte la bază.

Cît despre domnii care au protestat împotriva lui Goma, este dreptul lor s-o facă. Timişoara n-are nici putinţa şi nici voinţa de a-i împiedica să-şi exprime părerile, revoluţia din 1989 s-a făcut tocmai pentru libertatea de exprimare.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Mie Ian 28, 2009 8:58 pm

Asta a fost o fâsâiala a gasti Ciuhandu care vroia sa-si spele mutra de tradator, cioclu al PNTCD.

Goma este un Eminescu (critic, lucid,necrutator) al zilelor noastre, lasam la o parte ca este printre putini, foarte putini autentici nu doar luptatori anticomunisti ci si singurul care a constientizat ca România ramâne de cacao daca nu avem si noi o miscare gen Charta 77, a facut tot ce a putut saracu, tradat, torturat, adica retorturat in timp ce alti dadeau cu pliscul si azi bestiile au curajul poza in anticomunisti, acuza pe Goma de antirahat... S-a vazut cine a fost demn fi prieten cu Goma, Paraschiv, cinste acestui om care mai mult ca sigur i-a alinat boalele dl Goma ptr ca a ramas consecvent, nu s-a rahatit pe el...

De ce nu se duc români la Basescu sa-l ia de urechi si zica, mai marinere, ai condmanat comunismul si Goma este inca in exil, ce lege, lui Goma s-a retras cetatenia de catre hoarda comunista, se zice ca ala ar fi fost un stat, al bestiilor bolsevice.

Este o rusine ptr România ce se întâmpla cu Dl Goma, dupa 20 de ani de la rivulutia aia, si ea tot bolsevica ca altfel... Goma era in tara, oare stiti cât de mult îsi doreste reântoarce acasa? Cum, nu poate face statul ala român-neobolsevic o derogare, mai sa fie.... dar câti Gomi avem mai desteptilor, UNul , ah, leprelelor,asteptati sa dea coltul ca sa aplaudati la cataflac, sa faceti show.

Mama, de ajungea Goma Presedinte... ce dadea de pamânt cu bolsevici.... uite domne, de-aia nu il vor in tara aia... a lui vesnicu escovici...

Macar noii, astia putini care am facut ceva in ultimul moment sa-i dam respectul cuvenit, sa nu aud de Ciuahndu si alte oratani neobolsevice ca fac criza de nervi....

na, tot cu rosu scriu ca sa bag in boala neobolsevici....
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009