Sectorul CIVES
 
 

Un membru al inceputului

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Un membru al inceputului

Mesajde nelux » Joi Iun 16, 2005 5:02 pm

In fata mea,dupa o participare la o campanie electorala a lui Ion Ratiu,un grup compact venea dinspre guvern,am intrebat unde se duc,"la TVR"-mi s-a raspuns,am aderat imediat.In fata TVR o scurta manifestatie si apoi plecarea spre Univesitate.In drum,de la fereastra unui bloc,un ghiveci de flori a fost aruncat spre noi.Cineva se pare ca a fost ranit.Eram indignat!.Am ajuns in piata Universitatii si...am decis.M-am asezat jos pe sosea sa nu mai treaca troleibuze sau masini!Dupa mine au facut si altii acelasi lucru.Asa a inceput fenomenul Piata Universitatii.Am stat toata noaptea acolo...cineva cu o panglica tricolora a zagazuit piata.Un domn ne incuraja...dimineata pe la 4 mai erau cca 10-15,am plecat acasa.Dupa amiaza .....nu-mi venea sa cred...o mare multime se adunase acolo....
nelux
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 16, 2005 4:53 pm

Re: Un membru al inceputului

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Iun 16, 2005 6:35 pm

nelux scrie:In fata mea,dupa o participare la o campanie electorala a lui Ion Ratiu,un grup compact venea dinspre guvern,am intrebat unde se duc,"la TVR"-mi s-a raspuns,am aderat imediat.In fata TVR o scurta manifestatie si apoi plecarea spre Univesitate.In drum,de la fereastra unui bloc,un ghiveci de flori a fost aruncat spre noi.Cineva se pare ca a fost ranit.Eram indignat!.Am ajuns in piata Universitatii si...am decis.M-am asezat jos pe sosea sa nu mai treaca troleibuze sau masini!Dupa mine au facut si altii acelasi lucru.Asa a inceput fenomenul Piata Universitatii.Am stat toata noaptea acolo...cineva cu o panglica tricolora a zagazuit piata.Un domn ne incuraja...dimineata pe la 4 mai erau cca 10-15,am plecat acasa.Dupa amiaza .....nu-mi venea sa cred...o mare multime se adunase acolo....


da cunaosc bine, d-ta vorbesti concret de marsul victimelor revolutiei, care au fost agresate de catre locatari din blocuri, pe Magheru
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009