Sectorul CIVES
 
 

Ce au scris ziaristi cunoscuti despre Piata Universitatii..

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Ce au scris ziaristi cunoscuti despre Piata Universitatii..

Mesajde Tuiban » Joi Iun 16, 2005 6:08 pm

Sint curios si eu sa aflu si sa afle si altii despre ce au scris ziaristi importanti, in special Cristian Tudor Popescu si nu numai, despre PIATA UNIVERSITATII.Deci daca este lume curioasa, informata sau dornica de a se informa..bine ati venit!
Unul din visuri este sa am bani cit sa imi pot permite sa infiintez "Organizatia oamenilor cu atitudine" sau ceva asemanator.E un proiect in mintea mea menit sa schimbe lucrurile.
Tuiban
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde colegu » Joi Iun 16, 2005 7:53 pm

păi să mă scuzi,da ce treabă are cristian tudor popescu(un politehnist de duzină) cu ziariştii importanţi?
e discutabil cuvântul "important"..

de fapt,chiar popescul de mai sus a spus că cei ce cred că acolo nu-s legionari(adică în piaţă) ori sunt proşti ori sunt duşi cu mintea.. ce altceva să-i ceri unui papiţoi care recunoaşte că ori e papiţoi ori e papuţoi..
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1

Mesajde Tuiban » Joi Iun 16, 2005 8:36 pm

Dar nu e vorba daca ne place sau nu CTP ul, ca e un lider printre formatorii de opinie e un fapt. Mersi frumos pentru citat, prima oara cind l-am auzit nu eram sigur 100% ca nu e spus ironic ( probabil din cauza ca nu prea imi venea sa cred), daca stii cumva si in ce numar/zi din adevarul aparea articolul respectiv m-as bucura caci vreau sa vad si ziarul respectv, nu ca nu as crede, dar mi se pare interesant de avut in fata ochilor asa ceva (in original).
Unul din visuri este sa am bani cit sa imi pot permite sa infiintez "Organizatia oamenilor cu atitudine" sau ceva asemanator.E un proiect in mintea mea menit sa schimbe lucrurile.
Tuiban
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde colegu » Vin Iun 17, 2005 8:23 am

nu cumpăr/colecţionez maculatură şi deci nu pot să te ajut în sensul ăsta...
am văzut câteva emisiuni la tv în care diverşi susţineau acest lucru.şi deşi nu garantez pentru spusele lor(şi implicit ale mele),am totuşi toate motivele să cred ce au zis cei de mai sus.

CTP formator de opinie..haha,păi sunt băiat mare,ştiu să gândesc şi singur,nu tre să mă *ajute* alţii...
el doar îşi spune părerea,e un simplu om(ca noi toţi),şi are acest drept.că sunt destui indivizi comozi care iau de bun tot ce zice CTP sau un altul e o certitudine.da n-aş spune că CTP(sau alţii) e formator de opinie,ci tocmai ăia cărora le formează opinia sunt comozi,superficiali,şamd...

numai bine!
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1

formatori de opinie

Mesajde alin » Lun Iun 20, 2005 7:31 pm

din pacate CTP este formator de opinie.
desigur ca nu a noastra, dar am gasit destui oameni perfect functionali care inghiteau fara probleme (bucati sau complet) emanatiilee cetepeului.

de fapt asta e o problema mai veche cu critica securisto-comunismului din ultimii 15 ani: consideram opinia noastra ca prevalenta, usor (aproape inutil) de explicat, natural de simplu de priceput de oricine.
Pe urma ne trezim ca votam la inghesuiala sau 'in lipsa de altceva mai bun' sau daca am refuzat sa participam la 15 ani de scamatorii, ramanem doar spectatori la o deriva care nu se mai termina.

asa a fost si cu Piata U. - la cateva sute de metri si in toata Romania, lumea impartasea idei total diferite ?

dec e ? din cauza manipulatorilor si a formatorilor de opinie.

Imi amintesc ca prin ian-feb 90 am avut niste intalniri cu membrii ai Solidaritatii la Fac. de Arhitectura. Ni s-a spus atunci ca fara accesul/sprijinul sau controlul unei parti relevante a media (TV, presa scrisa) ceea ce incercam sa facem va fi sortit esecului. nu a durat mult si am inteles mai clar ca oamenii de la Solidarnosc vorbeau din experienta.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde colegu » Mar Iun 21, 2005 8:59 am

păi să mă scuzi aline,da dacă înghiţim de bun de gândesc alţii pentru noi atunci ne merităm soarta!
asta-i democraţia,şi nu-i ea de vină că suntem noi proşti....şi din păcate suntem...

nu pot decât să-l felicit pe CTP că e la fel de mseseriaş ca adi minune.
eu mă crucesc cum un individ fără pregătire în domeniu poate lua ochii prostimii atât de uşor..nici în halu ăsta de superficiali să fim.
pe de altă parte,strofocările astea,din partea unor aşa zişi intelectuali,din spaţiul virtual sunt o pierdere mare de vreme.
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009