Sectorul CIVES
 
 

democraţia violată?...oare?

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

democraţia violată?...oare?

Mesajde colegu » Joi Iun 16, 2005 8:16 pm

ieri la teveu vad o ştire de genul "ce zicea postul străin X despre mineriadele de-acu ceva vreme"
păi spunea ceva de genu "democraţia a primit un pumn în ficat şi-a fost făcută şah mat de către iliescu şi şleahta lui"

păi după cunoştinţele mele,alegerile au avut loc în urma mineriadei/lor,şi nu cred că la cabinele de vot erau securişti să vadă pe ce pune electoratu'ştampila.

iar electoratul,putea să amendeze foarte lejer(hai că atunci in 90 era încă mahmur de atâta des-creerare - vorba lu Goma - cauzată de comunişti)feseneii...
ori iliescu a ieşti detaşat..
democraţia e foarte clară - iese ăla votat de ăi mai mulţi.
nu iese ăla care trebuie,nici ăla care merită,nici ăla care-i mai bun.iese ăla care primeşte mai multe voturi - principiul e simplu.
iliescu a ieşit de 3 ori preşedinte,şi ori lumea nu l-a citit,ori l-a citit şi i-a plăcut ce a citit....ambele variante sunt la fel de neplăcute,dar să fim serioşi,democraţia n-a avut cu nimic de suferit!
au murit oameni!corect,îmi pare sincer rău pentru ei,dar ce aveau în minte acei oameni?că o să sensibilizeze o ţară de legume?haida de...chiar mă intreb,în piaţă s-au dus oare intelectuali?probabil...dar un intelectual naiv nu prea mai dă drept intelectual.
sigur,puteau să fie şi indivizi de 4 clase la manifestaţie...chiar şi legionari,era o manifestaţie paşnică şi trebuia să rămână aşa.
dar electoratul român nu prea suportă asemenea manifestaţii,ori sistemul comunist funcţionează încă..

noi de 15 ani tot suntem într-o revoluţie,în tranziţie...
acuma ni s-a năzărit cu UE...de parcă l-am prinde pe Dumnezeu de picioru stâng.

oare de ce trebuie să treacă 15 ani ca să se discute un caz aşa de important?dă-o dracu de treabă că mă crucesc ce înapoiaţi suntem.
alles gute!
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1

Re: democraţia violată?...oare?

Mesajde Marius » Sâm Iun 18, 2005 5:45 pm

colegu scrie:păi după cunoştinţele mele,alegerile au avut loc în urma mineriadei/lor,şi nu cred că la cabinele de vot erau securişti să vadă pe ce pune electoratu'ştampila. iar electoratul,putea să amendeze foarte lejer(hai că atunci in 90 era încă mahmur de atâta des-creerare - vorba lu Goma - cauzată de comunişti)feseneii...
ori iliescu a ieşti detaşat..


Cunostiintele tale sînt cam inexacte. Primele alegeri iliesciene au avut loc în 20 mai 1990, iar principala mineriadä a fost în 14 iunie 1990, deci dupä alegeri. E adevärat cä au mai fost mineriade si în 29 ianuarie 1990 si 18 februarie.

colegu scrie:ieri la teveu vad o ştire de genul "ce zicea postul străin X despre mineriadele de-acu ceva vreme"
păi spunea ceva de genu "democraţia a primit un pumn în ficat şi-a fost făcută şah mat de către iliescu şi şleahta lui"


Corectä stirea de la teveu, ar fi trebuit difuzatä chiar în iunie 1990, pentru informarea corectä a cetätenilor (care, eventual sä condamne mass-media sträinä pentru pärtinirea acesteia). Dar cu alde Räzvan Teodorescu si Emanuel Valeriu la conducerea TVRL acest lucru nu s-a putut. Amintesc cä pe atunci nu existau televiziuni particulare, deci electoratul a putut fi manipulat într-un mod care acum nu mai e posibil.

colegu scrie:democraţia e foarte clară - iese ăla votat de ăi mai mulţi.
nu iese ăla care trebuie,nici ăla care merită,nici ăla care-i mai bun.iese ăla care primeşte mai multe voturi - principiul e simplu.
iliescu a ieşit de 3 ori preşedinte,şi ori lumea nu l-a citit,ori l-a citit şi i-a plăcut ce a citit....ambele variante sunt la fel de neplăcute,dar să fim serioşi,democraţia n-a avut cu nimic de suferit!
au murit oameni!corect,îmi pare sincer rău pentru ei,dar ce aveau în minte acei oameni?


Si statul de drept e clar - dacä au murit niste oameni vinovatii trebuie sä facä puscärie, indiferent cîte voturi primesc.

colegu scrie:noi de 15 ani tot suntem într-o revoluţie


Exagerezi. De multi ani poporul român a ajuns apatic. Atmosfera din 1990 a dispärut.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde colegu » Lun Iun 20, 2005 10:57 am

iar principala mineriadä a fost în 14 iunie 1990, deci dupä alegeri. E adevärat cä au mai fost mineriade si în 29 ianuarie 1990 si 18 februarie.

şi să înţeleg că din 14 iunie 90 n-au mai fost alegeri?
dacă poporul român era aşa oripilat de mineriade amenda psd-ul vânt.ori şi la ora actuală sunt vietăţi care mai cred că mienriadele au fost un lucru bun.
deci electoratul a putut fi manipulat într-un mod care acum nu mai e posibil.

haha,păi din câte înţeleg,electoratul ăsta e o masă de oameni proşti care o iau în direcţia în care fac alţii să bată vântul..
n-aş vrea să cred lucru ăsta.
Si statul de drept e clar - dacä au murit niste oameni vinovatii trebuie sä facä puscärie, indiferent cîte voturi primesc.

da eu n-am spus nimic de stat de drept,ci doar de democraţie..
limba română conţine diacritice.dacă nu crezi caută cu gugăl.
colegu
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Iun 16, 2005 5:38 pm
Localitate: whois 127.0.0.1

Mesajde alin » Lun Iun 20, 2005 7:40 pm

[quote="coleguhaha,păi din câte înţeleg,electoratul ăsta e o masă de oameni proşti care o iau în direcţia în care fac alţii să bată vântul..
n-aş vrea să cred lucru ăsta.
[/quote]

problema nu este ce crezi tu sau vrei sa crezi, sau credem noi despre electorat.

problema este ce cred ei, securistii fesenisti care se saturasera de Ceausescu.

faptul ca pana au cum au resusit in ce au intreprins in Romania dovedeste ca ce cred ei a fost relevant si 'folositor'.

faptul ca pana acum n-au prea avut competitie demonstreaza ca au cunoscut si folosit mai bine realitatea din teren.
terenul asta trebuie cultivat cu altceva, dar mai intai trebuie cucerit.

restul e poezie.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm


Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009