Sectorul CIVES
 
 

Revoluţia basarabeană din noiembrie 1989

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Revoluţia basarabeană din noiembrie 1989

Mesajde Marius » Lun Noi 17, 2008 9:16 am

În România am avut revoluţie în decembrie 1989, în Basarabia revoluţia a avut loc în noiembrie 1989, cînd sediul Ministerului de Interne de la Chişinău, condus de Vladimir Voronin, a fost luat cu asalt de manifestanţi. Evenimentele s-au sfîrşit cu schimbarea din funcţie a prim-secretarului Partidului Comunist din RSS Moldovenească. Amănunte despre aceste întîmplări istorice destul de ignorate în România la http://mariusmioc.wordpress.com/2008/11 ... oveneasca/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 20, 2008 7:27 pm

Evenimentele s-au sfirsit in urma interventiei a trei dizii de trupe OMON, daca va mai amintiti.
Pentru ca M.Gorbaciov a aprobat o astfel de interventie militara impotriva fratilor nostrii din Moldova de peste Prut, eu i-am adresat atunci o scrisoare de protest, pe care am depus-o si la Abbasada URSS, dar si la oficina KGB de la Bucuresti.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Vin Noi 21, 2008 11:43 am

Nica Leon scrie:Evenimentele s-au sfirsit in urma interventiei a trei dizii de trupe OMON, daca va mai amintiti.
Pentru ca M.Gorbaciov a aprobat o astfel de interventie militara impotriva fratilor nostrii din Moldova de peste Prut, eu i-am adresat atunci o scrisoare de protest, pe care am depus-o si la Abbasada URSS, dar si la oficina KGB de la Bucuresti.


Exista o oficină KGB separat de ambasada URSS? Unde se afla aia şi de cine era condusă?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Vin Noi 21, 2008 12:01 pm

Evident, se afla si poate se mai afla tot pe bdul Aviatorilor din Bucuresti.
Atunci era condusa de un basarabean.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Vin Noi 21, 2008 9:58 pm

Care era firma sub care activa oficina KGB? Bănuiesc că nu sub firma "KGB".
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Mie Noi 26, 2008 8:40 pm

Agentia NOVOSTI.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Mie Noi 26, 2008 9:05 pm

Nica Leon scrie:Agentia NOVOSTI.


Nu e o confuzie cu agenţia TASS, a cărei birou de la Bucureşti era condus în 1989 de basarabeanul Dumitru Diacov, acum lider politic (anticomunist, desigur) de la Chişinău http://www.pdm.md/main/blog_articles/view/20 ?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Mie Noi 26, 2008 9:20 pm

NU!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

12 martie 1989

Mesajde Marius » Dum Mar 15, 2009 12:57 am

Tot pe tema revoluţiei basarabene din 1989, un articol despre luarea cu asalt a sediului Comitetului Central al Partidului Comunist din RSS Moldovenească, în martie 1989: http://mariusmioc.wordpress.com/2009/03 ... -comunist/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Cita tacere!?

Mesajde Nica Leon » Sâm Apr 18, 2009 6:47 am

E cel putin ciudat ca nimeni nu comenteaza si nu condamna ferm brutalitatile si incalcarile drepturilor oamenilor de la Chisinau.
Bestia Voronin a reusit astfel sa le dea o lectie tembelilor care au uitat ca un militian nu trebuie niciodata sa fie votat, pentru a ajunge la putere.
Ca mintea este putina si pe acele instrainate meleaguri a dovedit-o si faptul ca au uitat ca respectivul fuses deja contestat prin 1989.
Acum, pentru ca la Chisinau nu a fost unul ca mine, criminalii comunisti au reusit, cu forta armelor si a prostilor, sa se mentina la putere.
In urma faptelor bestiale savirsite la Chisinau vreau sa vad daca la Bucuresti exista barbati de stat, care sa aiba curajul sa nu recunoasca bestiile ce s-au autoimpus in legislativul Moldovei de peste Prut.
Gasesc masura acordarii cetateniei romane unor locuitori din Moldova rasariteana o dovada de cretinism, pentru ca am in vedere ca romanii de acolo, toti cetateni romani pina la invazia sovietica din 1940 si apoi dupa reocuparea teritoriului, la sfirsitul celui de a doilea Razboi Mondial, aveau cu totii cetatenia romana, pe care statul roman nu le-a retras-o oficial niciodata, ceea ce inseamna ca au ramas cetateni romani, care au procreat, dind nastere altor cetateni romani.
Asa fiind, cei aflati la putere la Bucuresti ar trebui sa le inmineze acte de identitate tuturor romanilor din partea de teritoriu desprinsa cu forta din trupul Romaniei de vicisitudinile istoriei, pentru a le recunoaste numai apartenenta la neamul romanesc.
Acordarea cetateniei romane, chiar si in regim accelerat, unor romani este doar o noua dovada de alienare mintala.
Asa ca, Legea cetateniei nu trebuie schimbata, ea fiind perfect aplicabila, la termenele legal prevazute, celorlalti locuitori de peste Prut, rusi, ucrainieni etc. care vor sa ceara si sa dobindeasca cetatenia unui stat membru in U.E.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cita tacere!?

Mesajde Marius » Lun Apr 20, 2009 11:03 am

Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Lun Apr 20, 2009 5:13 pm

Va felicit dle Marius. Insa, eu, cind am scris nimeni faceam referire la cei carora prostimea le-a dat voturile, pentru a reprezenta cu cinste si onoare interesele neamului romanesc, care trebuie reintregit cit mai repede.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009