Sectorul CIVES
 
 

Ajutor umanitar pentru Ana Pavel

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Ajutor umanitar pentru Ana Pavel

Mesajde nastasache » Mar Iul 14, 2009 10:09 am

In speranta ca exista oameni care pot sari in ajutor, postez un apel facut de catre unul dintre ranitii Revolutiei, acum aflat la clinica Lascar, intr-o situatie mai dificila decat reiese din apel. Ana asteapta ajutorul oamenilor obisnuiti si al fostilor ei colegi revlutionari; institutiile nu par interesate de cazul ei.

"Situatia este urmatoarea..[...], sunt ranita in revolutie, impuscata in ochiul stang.In anul 2000 din cauza unor complicatii am fost nevoita sa fac o evisceratie( adica sa-mi fie scos ochiul stang)fiind inlocuit cu o bila PMMA care a fost introdusa in locul globului ocular, apoi totul cusut si la suprafata s-a atasat o proteza din plastic...( e ceva acrilic, ma rog)care este pictata si seamana f bine cu un ochi normal.
Lucrurile au mers oarecum normal, zic oarecum deoarece aveam dureri cumplite la ochiul stang dar si migrene insuportabile.Mi-am facut fel de fel de analize, tomograf computerizat la cap,gandindu-ma ca intre timp a aparut vreo aderenta sau vreo tumoare care sa explice intr-un fel aceste dureri.
Cum oricum (datorita minunatelor legi care exista in romania) in fiecare an merg la expertiza si fac controale oftalmologice regulate, majoritatea dr nu si-au putut explica aceste dureri; ba ca sunt de la vreme, ba ca sunt de la ochi si ca e normal sa am aceste dureri ,ba ca sunt pe sistem nervos, ca fac efort, etc...7000 de pareri..Asta pana acum o saptamana sa spun, cand durerile au depastit orice limita a suportabilitatii..si am hotarat sa incerc sa ajung la dr care m-a operat in 2000 la spitalul militar( multumesc lui dumnezeu ca am fost la acest spital si nu la spitalul de oftalmologie).Aseara am fost la spital si mi s-a spus ca acea bila a perforat tesuturile din jur si tinde sa iasa afara cu totul, intrucat se vad 2 gauri in tesut si probabil aceasta este cauza durerilor mele intense.
Problema este ca aceasta bila poate sa rupa tesuturile spontan,adica si la un simplu stranut sau mai stiu eu ce actiune simpla si normala si ca expulzarea asta se poate produce intr-o zi, doua, o saptamana sau mai mult timp.In acest timp durerile vor creste pe masura, deci..la aflasrea vestii am optat pt singura alternativa posibila si m-am programat pt o operatie in octombrie pe 19, gandindu-ma ca voi suporta mai usor operatia daca afara e mai racoare pt ca acum abia mai pot respira ,la mine in casa sunt peste 30 si ceva de grade( si mai stau si la ultimul etaj).Pe scurt..daca maine tesuturile se rup si tasneste acea bila afara...o sa imi iau o batista o sa mi-o pun pe ochiul facut varza si dau fuga la spital, sa fiu operata de urgenta.
Prima pe care am sunat-o aseara a fost Marilena, care vb in acelasi timp si cu Lenia si ii spunea ce s-a intamplat. Nici acum nu stiu daca am facut bine postand necazul meu pe forum, pt ca ma gandesc ca vor mai fi chiar colegi de pe portal care sa imi puna la indoiala gravitatea situatiei, dar cum de oameni " binevoitori" m-am tot lovit in viata asta si am reusit sa trec peste insinuarile lor datorate fie nestiintei, fie ignorantei , pt ca mi-e greu sa cred ca pot fi si oameni care o fac din rautate, deci trecand peste toate acestea ,le multumesc din suflet celor doua doamne pt sprijinul lor, Marilena si Lenia si pt faptul ca s-au gandit ca voi obtine sprijin si incurajari de la alti oameni cu suflet de pe acest portal.Va multumesc tututor celor care imi veti fi alaturi in orice fel, ii multumesc domnului ALBOI din Campulung Moldovenesc, care m-a sunat de dimineata si mi-a cerut un nr de cont pt a ma ajuta, a fost primul om care a sunt impresionat fiind de ce a citit pe portal , ranit si dansul, impuscat la Televiziune. As fi placut surprinsa sa vad ca desi avem discutii, uneori constructive sau nu, pe portal intre noi revolutionarii de toate categoriile exista inca acel spirit de ajutor pt cel de langa noi.Cei care ma cuosc, stiu deja cum sa ia legatura cu mine. tel 0727398769 - Pavel Ana. Contul este deschis la BCR, sucursala bucuresti unirea, sector 3, si este urmatorul RO82RNCB0082008257600003.VA MULTUMESC .
"

Referinte:
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/ ... 5#msg23025
http://www.gid-romania.com/Articol.asp?ID=3092
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/ ... opic=241.0
nastasache
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 26, 2009 3:41 pm
Localitate: Bucuresti

AU MAI RAMAS 9 ZILE ...si va ramine mutilata pe viata

Mesajde nastasache » Mie Aug 05, 2009 12:23 pm

Starea de sanatate a Anei este f proasta.Ieri i-a iesit bila din ochi,drept pentru care s-a dus la Spitalul de Urgenta Floreasca. Din pacate,nici un medic de la Urgenta nu a mai efectuat o asemenea operatie la ochi si au indrumat-o ori sa-l astepte pe doctorul Lascar,ori sa caute un alt medic , la un alt spital pentru a o opera.Asa cum stiti doctorul Lascar este in concediu si va reveni abia peste o luna. Disperata,Ana s-a dus la Spitalul Militar,la doctora care in anul 2000 i-a facut evisceratia la ochi.Solutia acestei doctorita este una din cele mai crude...practic o mutileaza pe viata.A pus-o sa-si faca toata analizele la particular,sa-si cumpere pina si ata pentru operatie.Resemnata ca nu mai are nici o alta solutie,azi la ora 11 era asteptata la operatie. Salvarea a venit insa aseara,de la un coleg revolutionar,care a indrumat-o la o doctora oftalmolog....un medic renumit. Azi doamna doctor a consultat-o de urgenta,ia dat si o veste buna precum ca exista posibilitatea de a nu ramine mutilata pe viata.Vestea proasta este ca aceasta noua bila costa 1500 de dolari,iar Ana nu are acesti bani. SSPR nu o poate ajuta cu nimic...colegii de pe portal au ajutat-o f f putin....deci....e mai disperata ca la inceput. Are termen de maxim 7 zile pentru a plati bila si de a se opera cit de urgenta.Practic ,daca operatia nu va avea loc in maxim 10 zile,tesuturile se inchid..si va ramine mutilata pe viata.
(4 august 2009, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/ ... 2#msg24072)

Apelul Anei Pavel. Tel. 0727 39 87 69. E-mail: anagelu2005@yahoo.com. Cont: RO82RNCB0082008257600003 - BCR SUCURSALA BUCURESTI UNIREA, SECTOR 3.
nastasache
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 26, 2009 3:41 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009