Sectorul CIVES
 
 

Minciuni anticomuniste marca Sorin Ilieşiu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Minciuni anticomuniste marca Sorin Ilieşiu

Mesajde Marius » Vin Oct 23, 2009 11:40 pm

Sorin Ilieşiu a mai organizat o strîngere de semnături, pe o scrisoare către ambasadorul american publicată pe saitul asociaţiei 21 Decembrie: http://www.asociatia21decembrie.ro/?p=5029

Văd că şi domnul Roşca e printre semnatari.

Scrisoarea conţine însă un neadevăr, se spune că nimeni n-ar fi fost trimis în judecată pentru morţii şi răniţii revoluţiei. Asemenea lucruri subminează credibilitatea demersurilor şi pe termen lung nu poate decît să strice.

O persoană interesată de adevărul despre revoluţie este imposibil să nu fi aflat măcar de o parte din procesele care au avut loc. Deduc că Sorin Ilieşiu nu a fost interesat de subiect pînă recent, de cînd cu greva foamei a lui Mărieş, cînd a mirosit că se pot obţine dividende politice.

Mai multe gînduri despre acest demers în articolul "Minciuni anticomuniste marca Sorin Ilieşiu"
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde alin » Sâm Oct 24, 2009 6:24 pm

continuam cu ambiguitati si pozitii pe care le lasam ne-explicate.
cladim confuzie care genereaza la inceput mirare si pe urma lipsa de interes.
comunicam prost.

Marius, ce inseamna 'minciuni anti-comuniste' ?
le-ai numit astfel pentru ca apartin (macar partial, dupa semnatarii apelului) lui Iliesiu? Iliesiu fiind anti-comunist ?

am citit apelul si am remarcat in primul rand lipsa de claritate a obiectivului urmarit:
(amesteca de la inceput doua obiective diferite, condamnarea internationala a comunismului si rezolvarea pe cale legala a mortilor din dec. 89 - 1990)

"Dorim să vă prezentăm apelul nostru pentru condamnarea internaţională a comunismului şi dorim totodată să vă expunem opinia noastră faţă de tergiversarea deliberată timp de 20 de ani a cercetărilor justiţiei din România faţă de crimele neocomuniste comise la căderea oficială a comunismului, în 1989 şi 1990: "

referitor la mortii din dec. 89 si 90, apelul mentioneaza "crimele neocomuniste comise la căderea oficială a comunismului, în 1989 şi 1990"

deci:
- e vorba de crime neocomuniste, deci comise de neocomunisti (nu este clar cine sunt ei, se intelege ca cei care au urmat comunistilor la putere) comise la "caderea oficiala a comunismului, in 89 si 90"
- deci comunismul a cazut "oficial si in 89 si in 90 ???

Pana aici s-ar intelege ca e vorba de rezolvarea crimelor (morti, raniti, etc) de dupa 22 dec. 89, ora 12:30-1:30 PM cand Romania a aflat ca Ceausescu nu mai conduce tara, data care se afla de 20 de ani in manualele scolare si majoritatea articolelor de pe aceasta planeta despre Romania contemporana ca data a cadeii (oficiale) a comunismului in Romania.

Inteleg ca va referiti la pasajul urmator, cand vorbiti de `minciuni anticomuniste`:

``Masacrul din decembrie 1989: peste 1600 de morţi, peste 4000 de răniţi, peste 85% din victime fiind înregistrate după 22 Decembrie 1989, respectiv după căderea oficială a comunismului. Nimeni nu a fost trimis în judecată.`

Citindu-l, am ramas cu impresia ca ultima fraza a ramas incompleta, pentru ca cea din inainte mentioneza ca majoritatea mrtilor au fost dupa 22, deci ar fi trebuit sa fie ``Nimeni nu a fost trimis în judecată pentru victimele de dupa 22``

Dupa cum remarcati si d-voastra in Blogul personal, majoritatea condamnarilor privesc `crimele comuniste`nu pe cele `neo-comuniste`ca sa folosesc limbajul din apelulu lui Iliesiu. Una din exceptiile notabile: crimele de la Otopeni.

ce vad in acest apel, nu e atat minciuna cat lipsa de claritate si ambiguitate, generatoare de blocaj si fundatura.
nu mi-o explic decat prin amalgamul de semnaturi si pozitiile divergente din spatele lor.


iar acuza din titlu, ``minciuni anticomuniste` mi se pare la fel de inexacta..
ar fi fost corect `minciuni anti-neocomuniste``....

concluzia mea este din nou ca nu prea stim cu cine ne `batem``, si de multe ori ne aliem cu unii din tabara opusa, desigur inconstient, tocmai pentru ca nu suntem in stare sa delitam frontul.

de 20 de ani nu suntem in stare sa delimitam frontul.

poate si pentru ca i-am lasat pe altii sa o faca, ca sa tragem in toate directiile, sa ne impscam unii pe altii,, ca la `revolutie`nu-i asa ..
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Marius » Lun Oct 26, 2009 5:00 am

alin scrie:continuam cu ambiguitati si pozitii pe care le lasam ne-explicate.
cladim confuzie care genereaza la inceput mirare si pe urma lipsa de interes.
comunicam prost.

Marius, ce inseamna 'minciuni anti-comuniste' ?
le-ai numit astfel pentru ca apartin (macar partial, dupa semnatarii apelului) lui Iliesiu? Iliesiu fiind anti-comunist ?

am citit apelul si am remarcat in primul rand lipsa de claritate a obiectivului urmarit:
(amesteca de la inceput doua obiective diferite, condamnarea internationala a comunismului si rezolvarea pe cale legala a mortilor din dec. 89 - 1990)

"Dorim să vă prezentăm apelul nostru pentru condamnarea internaţională a comunismului şi dorim totodată să vă expunem opinia noastră faţă de tergiversarea deliberată timp de 20 de ani a cercetărilor justiţiei din România faţă de crimele neocomuniste comise la căderea oficială a comunismului, în 1989 şi 1990: "

referitor la mortii din dec. 89 si 90, apelul mentioneaza "crimele neocomuniste comise la căderea oficială a comunismului, în 1989 şi 1990"

deci:
- e vorba de crime neocomuniste, deci comise de neocomunisti (nu este clar cine sunt ei, se intelege ca cei care au urmat comunistilor la putere) comise la "caderea oficiala a comunismului, in 89 si 90"
- deci comunismul a cazut "oficial si in 89 si in 90 ???

Pana aici s-ar intelege ca e vorba de rezolvarea crimelor (morti, raniti, etc) de dupa 22 dec. 89, ora 12:30-1:30 PM cand Romania a aflat ca Ceausescu nu mai conduce tara, data care se afla de 20 de ani in manualele scolare si majoritatea articolelor de pe aceasta planeta despre Romania contemporana ca data a cadeii (oficiale) a comunismului in Romania.

Inteleg ca va referiti la pasajul urmator, cand vorbiti de `minciuni anticomuniste`:

``Masacrul din decembrie 1989: peste 1600 de morţi, peste 4000 de răniţi, peste 85% din victime fiind înregistrate după 22 Decembrie 1989, respectiv după căderea oficială a comunismului. Nimeni nu a fost trimis în judecată.`

Citindu-l, am ramas cu impresia ca ultima fraza a ramas incompleta, pentru ca cea din inainte mentioneza ca majoritatea mrtilor au fost dupa 22, deci ar fi trebuit sa fie ``Nimeni nu a fost trimis în judecată pentru victimele de dupa 22``

Dupa cum remarcati si d-voastra in Blogul personal, majoritatea condamnarilor privesc `crimele comuniste`nu pe cele `neo-comuniste`ca sa folosesc limbajul din apelulu lui Iliesiu. Una din exceptiile notabile: crimele de la Otopeni.

ce vad in acest apel, nu e atat minciuna cat lipsa de claritate si ambiguitate, generatoare de blocaj si fundatura.
nu mi-o explic decat prin amalgamul de semnaturi si pozitiile divergente din spatele lor.

iar acuza din titlu, ``minciuni anticomuniste` mi se pare la fel de inexacta..
ar fi fost corect `minciuni anti-neocomuniste``....

concluzia mea este din nou ca nu prea stim cu cine ne `batem``, si de multe ori ne aliem cu unii din tabara opusa, desigur inconstient, tocmai pentru ca nu suntem in stare sa delitam frontul.

de 20 de ani nu suntem in stare sa delimitam frontul.

poate si pentru ca i-am lasat pe altii sa o faca, ca sa tragem in toate directiile, sa ne impscam unii pe altii,, ca la `revolutie`nu-i asa ..


Alin, cred că am explicat destul de clar ce înţeleg prin "minciuni anticomuniste", şi am dat şi argumente pentru poziţia mea, în articolul la care am făcut trimitere. Să spui că "nimeni nu a fost trimis în judecată" pentru ce s-a întîmplat în decembrie 1989 este o minciună.

Apelul prezintă condamnarea comunismului de către Băsescu, pe baza raportului Tismăneanu, ca model de urmat şi de SUA. Las la o parte faptul că SUA, cu Obama preşedinte, nu va condamna comunismul, dar principalul e că pe mine condamnări verbale de felul celei din raportul Tismăneanu nu mă interesează. Ce folos că s-a condamnat comunismul teoretic dacă practic criminali comunişti precum Vasile Milea şi Ştefan Guşă sînt consideraţi eroi naţionali?

În cel mai bun caz Ilieşiu e ignorant în problemele revoluţiei din 1989, dar după 20 de ani de la revoluţie nu are scuză pentru ignoranţă. Înseamnă că nu l-a interesat subiectul, şi un om care timp de 20 de ani nu a fost interesat de problemele revoluţiei nu are credibilitate pentru mine cînd se arată interesat acum. Mă pot aştepta de la el la surprize neplăcute după ce îşi consolidează poziţia de "luptător pentru adevărul revoluţiei", de pildă la declaraţii publice prin care să-l acuze pe Iliescu de marginalizarea generalului Guşă, cum au mai făcut şi alţi "anticomunişti", sau la declaraţii în genul anticomunistului Drimuş de pe forumul nostru, cum că vom afla adevărul de la generalul Stănculescu.

În 1989, cînd s-a spus că Ceauşescu a omorît 60000 de oameni, asta părea o declaraţie foarte anticomunistă. Pe termen lung însă, nu a slujit deloc anticomunismul. Nu sînt dispus să trec cu vederea inexactităţi şi neadevăruri din declaraţii incriminatoare la adresa comunismului, doar pentru că vin dintr-o tabără politică considerată pozitivă.

E nevoie de mai multă exigenţă faţă de cei care pretind la statutul de lideri şi formatori de opinie, şi e nevoie să considerăm adevărul ca o valoare în sine, chiar înaintea ideologiilor şi a "fronturilor" politice.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Lun Oct 26, 2009 10:24 pm

cred ca este o continuare a diversiunii despre revolutie si mineriada
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde alin » Mar Oct 27, 2009 1:46 am

Marius,
sa amesteci condamnarea comunismului cu condamnarea vinovatilor pentru mortii din decembrie 89 (si cei din iunie 90) in aceeasi fraza solicitand o intrevedere cu un viceprez american mi se pare suficient de edificator pentru dilentantisnul autorului apelului.

cat despre ignorarea evenimentelor recente si acceptarea jumatatilor si sferturilor de adevar amestecat cu minciuni suprapuse nu vreau sa mai glossez.

Multe din discutiile pe care le avem aici, le purtam repetand formule si fraze lansate acum 20 de ani si de care nici macar nu ne mai pasa.
Facem de fapt jocul securistilor care lea-u lansat in circulatie.
Apropos de delimitarea frontului si baricadelor.

uite, tu amintesti, de ex, de cei '60000 de morti' ca minciuna anti-comunista, care nu a servit pe termen lung anticomunismul.
Cum aceasta formula a fost folosita de Iliescu si compania de sunet (inclusiv de Voinea la condamnarea lui NC, acelasi Voinea de la care asteptam acum dezgroparea adevarului) reiese ca anti-comunistii erau securistii care l-au rezolvat pe NC.
deci cine sunt anticomunistii te intreb ?
cel putin in fraza ta de mai sus?


adevarul este ca nu stim mare lucru despre dec 89, despre cum a disparut Ceausescu, dar din diferite motive si interese, acceptam parti din versiunea oficiala.
Care versiune oficiala se bazeaza si rezista si pe aceasta acceptare, de fapt a luat-o intotdeauna in calcul.

pentru ca acea categorie a populatiei care a avut curajul sa-l infrunte pe Ceausescu era de fapt cea mai periculoasa si dupa caderea lui, mai ales in conditiile 'democratiei' post-comuniste.
sa-i faci pe acesti oameni sa taca, sa accepte ciolanul sau sa plece in strainatate era esential.
Dar cum nu erau foarte multi, lucrurile s-au rezolvat relativ repede.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Explicatii

Mesajde Ioan Rosca » Mar Oct 27, 2009 12:25 pm

In decembrie 2005 domnul Iliesiu, cu totul pe neasteptate (nu facuse nimic in aceasta directie de 15 ani) a lansat un Apel. Reactia mea a fost imediata:
http://www.piatauniversitatii.com/news/ ... onth=2.htm

In doar o saptamina, cu totul surprinzator (avind in vedere pozitia "civicilor" in incercari similare) "apleul lui Iliesiu"... era incarcat cu semnaturi.
Dupa inca o saptamina, Basescu "raspundea"- constituind comisia Tismaneanu. Mirosea a scenariu facut departe.
Apoi, un grup de "cercetatori" (total nereprezentativ) "rezolva" problema, intr-o maniera similara celei folosite de comisia Wiesel pentru holocaustizarea Romaniei (si cred eu, cu aceleasi scopuri).
A urmat sceneta din Parlament, cu roluri potrivite pentru Basescu, Vadim, triada civicilor de serviciu.
O farsa sinistra, o confiscare grosolana a cauzei justitiare de catre feciorasii rosii.

Am reactionat lansind intii apelul pentru constituirea Comitetului de Reprezentare a Victimelor Comunismului:
http://www.procesulcomunismului.com/
Apoi am deschis dosarul P35 la procuratura militara, rugindu-l pe domnul Voinea sa puna tainuirea (complicitatea, protejarea autorilor genocidului comunist)- la temelia celorlalte dosare (decembriada si mineriada)- demonstrind scopul fundamental si efectele Contrarevolutiei FSN :
http://www.procesulcomunismului.com/act ... ratura.htm

La doua zile dupa circul din parlament, am participat la o masa rotunda la TVR (invitat de domnul Turturica) , alaturi de Tismaneanu, Maries si Gavril Vatamaniuc - si am explicat publicului deosebirea dintre adevaratele victime ale comunismului si confiscatorii napirliti: spre deosebire de "inginerii istoriei convertibile", noi vrem condamnarea penala a celor ce s-au imbogatit dintr-o crima uriasa , continuata pina azi.

Reactia la critica mea a fost interesanta. Gruparea Tismaneanu a trecut de 22 decembrie si s-a apucat de confiscat batalia anului 1990, in numele sprijinirii asociatiei "21 decembrie" si a presiunilor vocale pentru "celeritate".
O manevra pe care Maries, lasat singur in fata injustitiei romane, presat de necesitatea unei actiuni urgente pentru salvarea dosarelor, preocupat excesiv de lupte de imagine, nu a avut puterea sa o evite.
Incit azi, alde' Iliesiu s-au imbracat si cu cenusa Pietii Universitatii.

Vinovatii sint cei care au lasat arena la cheremul agentilor, trepadusilor si sforarilor. Am mai spus-o: la noi agentii sint mai consistenti ca luptatorii neconfiscati. Drept e ca media, care creeaza relieful civic- e total ocupata.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Ene Viorel » Mar Oct 27, 2009 9:33 pm

Comisia Tismaneanu ,,doreste''sa-si continue ,,munca'' si cu un raport despre revolutie si mineriade.
Scopul ,,cererii as.21 dec'' de a avea documente - revolutie-face parte din scenariu.Se urmareste ,,rescrierea'' adevarurilor despre revolutie si mineriada.
Iliesiu si Maries nu sut straini de acest joc.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009