Sectorul CIVES
 
 

Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Lun Dec 14, 2009 11:45 pm

Aceasta nu o afirm eu ci un securist din garda lui Ceausescu, care in seara de 22 Dec. paralizat de frica le-a povestit
rudelor lui - cumnata, nepoata ,unchi si mie (eram prieten cu nepoata pe atunci)- cine la împuscat pe gen.Milea.

Va redau fragmente din cele povestite de securist in acea seara:

Securistul ne-a povestit ca la intrarea demonstrantilor in CC el fugit pe un geam de WC la parter.
Umblase toata ziua prin oras si îi era frica sa nu fie recunoscut si linsat.

In fine intrand in casa cumnata l-a intrebat: Cine la împuscat pe Milea?
El a spus: Ilie Ceausescu.
Cumnata:De unde stii?
Raspuns: "Eram acolo in camera in colt. Ilie Ceausescu l-a intrebat: Milea nu executi ordinul???
Atunci Milea a raspuns: Nu tov. General. Atunci Ilie Ceausescu l-a împuscat."

Acestea au fost cuvintele lui în acea seara.

Am sa revin, daca aveti întrebari.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Gelu Viocan l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde manoliu valentin » Mar Dec 15, 2009 9:40 am

Si grupul lui col Parcalabescu di garzile patriotice.
manoliu valentin
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 15, 2009 5:21 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mar Dec 15, 2009 9:48 am

Nu stau sa ma cert pe aceasta tema.

Securistul era in camera in momentul in care Milea a fost impuscat.

Iar in acea seara de 22 Dec., era prea tulburat si paralizat de frica ca sa nu spuna adevarul !

Poate a fost si Parcalabescu in camera , de fapt cred ca au fost mai multi care au asistat.

Ilie Ceausescu e cel care l-a somat pe Milea sa execute ordinul de reprimare a demonstrantilor, iar Milea a refuzat !!!

Securistul a FOST MARTOR LA EXECUTIE !!!!

De ce nu vor sa divulge adevarul ?????
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mar Dec 15, 2009 9:56 am

GELU VOICAN VOICULESCU NU ERA IN CC IN DIMINEATA ZILEI DE 22 DEC.1989.

ASA CA TEORIA TA CADE !!!


IAR PARCALABESCU NU-SI PERMITEA SA -I SPUNA CEVA LUI MILEA ATUNCI, ILIE CEAUSESCU - DA.

MAI GANDESTE-TE.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Joi Dec 17, 2009 9:17 am

Dupa ce in seara de 22 Dec. incepuse sa se traga.
Securistul a mai fost intrebat de famila lui ce stie despre Ceausescu si unde ar putea fi (Ceausescu fugise la pranz cu elicopterul).
El a raspuns : " Stiu tot. Stiu unde sunt ascunzatorile ,stiu unde sunt banii si bijuteriile".

El a mai spus ca nu mai stie nimic de familia lui , deoarece nu a vrut sa se duca acasa pentrua nu fi arestat sau linsat.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Marius » Dum Dec 20, 2009 11:34 pm

Interesantă ipoteza asta. O întrebare totuşi: de ce a apărut abia după moartea lui Ilie Ceauşescu?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Lun Dec 21, 2009 10:08 am

Aflarea adevarului trebuia sa o faca "Nea Caisa " Sergiu Nicolaescu in cercetarile lui foarte deontologice.

Dupa mineriada în 1990 am plecat din tara si nu ma mai interesat ce fac Iliescu si ai lui.

Este pentru mine un adevarat mister cum niciunul dintre cei care au fost prezenti la executia lui Milea nu a "ciripit" nimic.

Am ales acest forum deoarece mi s-a parut cel mai serios, iar faptul ca nu sunteti invitati la televiziuni sau prin media, este inca o dovada

cei ca Nica Leon, Marius Mioc, Ioan Rosca si altii sunt înca incomozi pentru sistemul actual.

înca o informatie legata de acest subiect.

Tatal fetei, era colonel si un foarte bun prieten cu gen. Stanculescu.

Iar cel care a filmat executia lui Ceausescu ( am inteles ca e plecat din tara) era in subordinea colonelului.

Unchilu fetei , cel care cu groaza a asistat la executia gen Milea a fost ulterior inaintat la grad de locotenent-colonel , stiu

asta din ziarele din anul 1990 citite de mine cand înca mai eram in tara.

Omeneste vorbind , colonelul era un om extraordinar , asa am simtit eu personal , era de fapt mai mult un om de stiinta nu un militar, fiind unul dintre cei

care au proiectat TAB-ul romanesc pe atunci.

Am sa revin
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Dec 22, 2009 9:28 am

Eu am spus de mult pe acest Forum faptul ca Pârcalbescu la ucis pe Milea, care trebuia suprimat altfel nu se reusea lua puterea din mâna lui Ceauasescu. Exista documente clare ca urma (22(, macel identic cu cel chinezesc din vara aceluiasi an. Ilie Ceuasescu nu avea cum sa-l ucida ptr ca Milea era un apropiat al ceausestilor, un slugoi ordinar, loial mai ceva decât un câine care te mai latra de il super, ba te mai si musca , pe când Milea ... Nu vad motivul ptr care l-am plânge pe Milea.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mar Dec 22, 2009 10:05 am

Ce poate sa fie mai clar cand un om din garda lui Ceausescu declara ca a asistat la executie .

A divulgat pana si schimbul de cuvinte dintre cei doi.

In seara zilei de 22 Decembrie 1989 , orice securist care nu stia cine va lua mai departe puterea
ar fi spus tot ce stie numai sa nu fie linsat.

Declaratia a fost facuta in fata familiei lui care pe atunci erau singurii lui prieteni. De aceea nu cred ca a mintit.

Era asa de disperat ca nu stia unde sa se ascunda. In cele din urma a spus ca o sa se duca acasa iar daca va veni cineva sa-l ridice

o sa-l impuste.

Mai tarziu in aceeasi seara a plecat cu colonelul . Iar a doua zi colonelul ne-a spus ca securistul este OK.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Dec 22, 2009 1:39 pm

Cristian scrie:Ce poate sa fie mai clar cand un om din garda lui Ceausescu declara ca a asistat la executie .

A divulgat pana si schimbul de cuvinte dintre cei doi.

In seara zilei de 22 Decembrie 1989 , orice securist care nu stia cine va lua mai departe puterea
ar fi spus tot ce stie numai sa nu fie linsat.

Declaratia a fost facuta in fata familiei lui care pe atunci erau singurii lui prieteni. De aceea nu cred ca a mintit.

Era asa de disperat ca nu stia unde sa se ascunda. In cele din urma a spus ca o sa se duca acasa iar daca va veni cineva sa-l ridice

o sa-l impuste.

Mai tarziu in aceeasi seara a plecat cu colonelul . Iar a doua zi colonelul ne-a spus ca securistul este OK.



Am auzit de mult varianta familiei Milea... ei da, se lupta scoate erou, cât despre securisti.. sa fim totusi seriosi.. nu poti avea incredere intr-un agent de informati mai ales in cei ai bolsevismului, ceausimului, si de ar fi adevarat, nu are voie sa divulge de capul lui fara sa primeasca si un pumb de pamânt in gura ca sa-l trimita la tacere pe veci.

MIlea asta este cea mai ordinara farsa a lovituri alea, zisa si revolutie, criminalul , cel care ucide bestial ca sa-l tina la putere pe Ceausescu este facut erou, salvator al neamului...... asta macar este mort, alti sunt la putere... mizerabil!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mar Dec 22, 2009 2:04 pm

Asta e varianta mea, nu a familei Milea.

Daca a gresit Milea trebuie pedepsit de istorie.

Parerea mea este ca el nu a vrut sa traga in demonstrantii care veneau spre centru. Asta este clar.

Trebuie sa recunoastem un adevar (daca ne place sau nu) : Milea nu a vrut sa traga in 22. Dec. in manifestanti.

Trebuie judecat pentru ce a facut el înainte de 22 Dec. .

Nu doresc sa-l apar , descriu faptele asa cum au fost auzite de mine in seara zilei de 22 Dec.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Dec 22, 2009 4:00 pm

Cristian scrie:Asta e varianta mea, nu a familei Milea.

Daca a gresit Milea trebuie pedepsit de istorie.

Parerea mea este ca el nu a vrut sa traga in demonstrantii care veneau spre centru. Asta este clar.

Trebuie sa recunoastem un adevar (daca ne place sau nu) : Milea nu a vrut sa traga in 22. Dec. in manifestanti.

Trebuie judecat pentru ce a facut el înainte de 22 Dec. .

Nu doresc sa-l apar , descriu faptele asa cum au fost auzite de mine in seara zilei de 22 Dec.


in 22 dec persita intoxiactia servita si lui Ceausescu care il declara tradator pe Milea, aceiasi agenti servea "rivulutionarilro" placa ptr ca exista interesul sa iasa asa, nu se putea spune , domne, a trebuit sa-l suprimam ca sa il dam jos pe Ceausescu, care cât timp a fost Milea la pupitru avea spatele betonat, manifestani ii curata rapid asa cum si fusese planuit si cum insusi Milea realizase in noaptea de 21 spre 22, am fost pe baricada,sunt printre ultimi care s-a retras, martor este insusi fostul Amansador al Olandei cu el m-am retras in câteva locuri , de unde am urmarit curatirea, spalarea,spargerea gemaurilor s.am.d. Milea a ordonat sa se traga in acea nopate, de gloantele lui am fugit, gloante ce si azi au urme pe zidurile Univ pe unde m-am refugiat si eu alaturi de alti camarazi. Totii sutin faptul ca Milea a iesit in strada, ordonat tancurilor sa traga, ba exista marturi care spun ca insusi Milea ar fi tras cu pistolul in acea noapte.

A se dovedi ca mIlea a fost si trebuia suprimat, ar dovedi lovitura de stat, ca totul a fost regizat, ca acel sistem nu putea fi dat jos, cea ce este adevarat. Cel mai puternic om in stat era Milea, care nu a bagat de seama ca se terminase cum dibuise securitatea ce o refuzase al da jos pe Ceauescu, prin 17 dec. Varianta servita dp 22 cumc a Milea se opusese lui ceuasescu este slaba, si, cum se face ca alte stenograme nu sunt date publicului, dar acea in care Milea cica s-ar eschiva este data obsesiv, ciudat, tare ciudat,

Ce sa-l condamnam de faptele sale dinainte de 89, este indeajuns ca a ucis bestial in dec 89, aparându-l pe Ceausescu pâna in ultima clipa, iar de nu era suprimat.. poate curgea si mai mult sânge...

Armata Româna a tras in popor in 89. Si din aceasta cauza se cauta scoate pe Milea basma curata...
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mar Dec 22, 2009 4:56 pm

Nu uitati ca in August Ilie Ceausescu i-a propus lui Nicolae Ceausescu sa abdice si sa-l lase pe Iliescu la putere.

Ulterior fapta lui Ilie Ceausescu este trecuta sub tacere.

Asta dovedeste lovitura de stat cum spuneti,data de Iliescu + Ilie Ceausescu.

Sau aveti alta parere.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Dec 22, 2009 5:07 pm

Cristian scrie:Nu uitati ca in August Ilie Ceausescu i-a propus lui Nicolae Ceausescu sa abdice si sa-l lase pe Iliescu la putere.

Ulterior fapta lui Ilie Ceausescu este trecuta sub tacere.

Asta dovedeste lovitura de stat cum spuneti,data de Iliescu + Ilie Ceausescu.

Sau aveti alta parere.


am alta parere, orce puteti spune numa ca Ilie complota impotriva lu frateso. Nici Iliescu nu a dat lovitura de stat, el a fost pus, ales de cei care au stabilit planul, Iliescu nu a miscat nimic in front, nu impotriva sistemului, ah.. pareri critice in cadru partidului... este alta daravea.

Ma indoiesc ca din acea familie de dobitoci (Ceausescu) cu patlama la mâna sa fi avut atâta minte Ilie, aceasta famile era un clan mafiot primitiv, tarani puturosi si rai, vicleni, ce calarea România, nu mai avea cale de întors, stiau ca de cade boul de ceasca tot familionul o buleste, ca asa-i la comunisti, aspecte in care si Ilie era specialsit ca orce comunist, tâlhar.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alin » Mie Dec 23, 2009 5:03 am

pai daca dupa 20 de ani inca m-ai dezbatem daca si cat de erou a fost Milea...
meritam sa stam sub securisti si sa le facem pantofii.

adica pe 21 noaptea , de fapt 22 dimineata Milea baga tancurile la Inter, iar peste cateva ore e alt Milea...armata e cu noi, bla-bla.. ( o simpla analiza balistica ar fi putut dovedi ca aproape toata munitia care a omorat si schilodit in dec. 89 mii de oameni a fost trasa cu armamentul armatei, armat care era integrata complet cu securitatea).
armata a fost mana in mana cu securistii care au luat puterea pe 22.
discutam povesti cu Ilie Ceausescu si alte tampenii, dar nu realizam ca habar nu avem cum si de ce Ceausescu a hotarat deodata sa lase mii de oameni sa intre in centrul Bucurestiului, sa cheme la CC un general cu piciorul in ghips, pe urma sa se urce intr-un elicopter si pe urma sa faca autostopul...
cu 3 zile inainte, dupa ce anuntase 17 dec (duminica) ca ce se intampla la Timisoara e o lovitura de stat, pleaca intr-o vizita in Iran, ce dracu cauta el in Iran cand era clar ca ii sunase ceasul ??

dupa 20 de ani continuam sa mestecam povestile securiste si sa asteptam securistii sa ne spuna nu stiu ce bucatica de adevar..
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009