Sectorul CIVES
 
 

Este necesar Institutul Revolutiei?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Este necesar Institutul Revolutiei?

Da, ne va ajuta sä afläm adevärul despre revolutie.
2
40%
Nu, va falsifica adevärul despre revolutie în interesul lui Iliescu
3
60%
Nu, este o cheltuialä inutilä de bani publici.
0
Niciun vot
Incä nu mi-am format o pärere.
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 5

Este necesar Institutul Revolutiei?

Mesajde Marius » Lun Ian 16, 2006 5:46 pm

Am discutat deja destul de mult pe acest forum despre Institutul Revolutiei Române, înfiintat prin Legea 556/2004, condus de Ion Iliescu (presedinte) si Claudiu Iordache (director general).
Discutiile pe acest subiect se gäsesc la:
viewtopic.php?t=202
viewtopic.php?t=221
viewtopic.php?t=231
viewtopic.php?t=232

Rog forumistii sä-si exprime prin vot pärerea despre IRR.
Fiecare forumist are dreptul la un singur vot.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Bugetul IRR - cum a fost adoptat

Mesajde Marius » Mie Ian 18, 2006 3:40 pm

Iatä stenograma sedintei Senatului în care s-a adoptat bugetul IRR:
http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.sten ... dm=5&idl=1

Şedinţa Senatului din 29 martie 2005

5. Adoptarea proiectului de Hotărâre privind bugetul de venituri şi cheltuieli ale Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pe anul 2005.

Domnul Nicolae Văcăroiu:
................................................

Trecem la următorul punct. Proiect de Hotărâre privind bugetul de venituri şi cheltuieli ale Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pe anul 2005.

Îl invit pe domnul chestor Şerban Nicolae pentru a prezenta acest proiect de Hotărâre.

Domnul Şerban Nicolae:

Vă mulţumesc, domnule preşedinte.

Stimaţi colegi, Institutul Revoluţiei Române din Decembrie 1989 a fost înfiinţat prin Legea nr.556/2004, publicată în Monitorul Oficial al României partea I nr.1194/14 decembrie 2004.

Potrivit acestei legi, mai exact art.8 alin.1, "cheltuielile curente şi de capital ale institutului se finanţează din venituri proprii şi din subvenţii de la bugetul de stat".

Având în vedere dispoziţiile acestei legi a fost elaborat proiectul de Hotărâre referitor la bugetul de venituri şi cheltuieli al Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989 pentru perioada 1 aprilie-31 decembrie 2005.

La elaborarea şi fundamentarea bugetului institutului, stabilit în sumă de 24.439.139.315 lei s-au avut în vedere următoarele:

* fondul de salarii pentru 27 de persoane;
* fondurile aferente contribuţiilor la bugetul de stat şi cel al asigurărilor sociale;
* cheltuielile necesare deplasărilor;
* cheltuielile materiale şi cheltuielile de capital.

Faţă de cele arătate, în temeiul prevederilor art.64 şi 67 din Constituţia României, republicată, precum şi ale art.8 alin.1 din Legea nr.556/2004, propunem plenului Senatului dezbaterea şi adoptarea proiectului de hotărâre alăturat.

Fac precizarea că proiectul de buget iniţial al acestui institut a fost diminuat cu cheltuielile necesare pentru personal şi cheltuielile materiale cu un trimestru, având în vedere că bugetul va intra în vigoare la 1 aprilie 2005.

Proiectul a fost avizat sub semnătură de subsemnatul şi are şi acceptul domnului chestor Nicolae Vlad Popa. Vă mulţumesc.

Domnul Nicolae Văcăroiu:

Vă mulţumesc. Deci este un proiect de hotărâre dat în baza Legii nr.556/2004. Obligatoriu pentru noi este aprobarea bugetului. El însă va pleca la Guvern. Sunt intervenţii?

Din sală, mai multe voci: Nu.

Domnul Nicolae Văcăroiu:

Supun votului dumneavoastră proiectul de Hotărâre. Vă rog să votaţi.

S-a adoptat cu 94 de voturi pentru, 7 voturi împotrivă şi 2 abţineri.

Vă mulţumesc.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Dum Ian 22, 2006 4:46 pm

Precizare: pentru a vota e nevoie sä fiti utilizatori înregistrati. E o mäsurä necesarä pentru a preveni votarea de mai multe ori de cätre aceeasi persoanä.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Rezultatele votärii pe forumul Primäriei Timisoara

Mesajde Marius » Joi Mar 09, 2006 5:08 pm

Acelasi chestionar care l-am pus aici l-am deschis si pe forumul Primäriei Timisoara. Un forum mai vizitat ca al nostru, cei care-l viziteazä nefiind neapärat interesati de revolutie (desi cei care räspund la chestionar sînt interesati), deci sondajul fäcut acolo e mai reprezentativ.
Puteti vedea rezultatul votärii si discutiile de acolo la http://www.primariatm.ro/forum/viewtopic.php?t=1567
Pînä azi 9 martie rezultatul votärii la întrebarea "Este necesar Institutul Revolutiei?" era:
Da, ne va ajuta sä afläm adevärul despre revolutie - 2 voturi
Nu, IRR va falsifica adevärul despre revolutie - 5 voturi
Nu, este o cheltuialä inutilä de bani publici - 9 voturi
Incä nu mi-am format o pärere - 3 voturi
Total 19 voturi
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Atentie la lipsa de interes !

Mesajde Ioan Rosca » Dum Mar 19, 2006 7:16 pm

Popularitatea acsetor sondaje spune multe despre interesul scazut al publicului fata de problemele care ne framinta. Asta e anormal si tradeaza degenerescenta. Conteaza insa ce putem face pentru a contracara boala. Trebuie sa sa gasim calea de a spori acest interes. Uitati-va cit de usor e cladita popularitatea - pentru orice porstie, prin marketing. Si binele are nevoie de geniu publicitar.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Sâm Aug 19, 2006 8:57 am

Rog forumiştii care încă n-au votat să-şi exprime părerea despre IRR.
Precizez că am comentat pe forum ultimele apariţii editoriale de sub sigla acestuia:
Caietele Revoluţiei nr. 3 (nr. 1/2006) viewtopic.php?t=347
Caietele Revoluţiei nr. 4 (nr. 2/2006) viewtopic.php?t=404

De precizat că IRR şi-a propus să tipărească anual 12 "Caiete ale Revoluţiei" şi 2 reviste "Clio".
Anul acesta, sîntem în august şi au izbutit să scoată doar 2 "Caiete ale Revoluţiei" şi nici un "Clio" (dar un număr din Clio ar fi aproape finalizat, mi s-a spus).
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009