Sectorul CIVES
 
 

Pentru dl. Mihäescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Pentru dl. Mihäescu

Mesajde Marius » Joi Mar 30, 2006 7:47 pm

In 25 martie v-am pus niste întrebäri legate de grupul "Mansarda" si cele afirmate în noua carte a lui Stoenescu.
viewtopic.php?t=199
Observ cä, desi ati intrat de mai multe ori pe forum de atunci, n-ati räspuns la aceste întrebäri. V-as fi recunoscätor dacä ati räspunde.
Nu e nevoie sä consultati avocatul înainte de a da räspuns.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Pentru dl. Mihäescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Mar 31, 2006 2:37 am

Marius scrie:In 25 martie v-am pus niste întrebäri legate de grupul "Mansarda" si cele afirmate în noua carte a lui Stoenescu.
viewtopic.php?t=199
Observ cä, desi ati intrat de mai multe ori pe forum de atunci, n-ati räspuns la aceste întrebäri. V-as fi recunoscätor dacä ati räspunde.
Nu e nevoie sä consultati avocatul înainte de a da räspuns.


Cer scuze D-le Marius, sincer va spun, nu am vazut, citit ultimul D-vs mesaj si, va spun la feld e deschis, nu am avut impresia ca noi dezbatem la rece, uneori am postat si parca nu s-a raspuns sau sec. Poate gresesc, cer scuze!

Va promit ca am sa va raspund, acolo sunt mai multe întrebari puse, in parte observ ca ati intels bine anumite nuante, trebuie doar sa mai confirm sau infirm; spre ex;

21 Dec 89, am vb recent într-un alt mesaj (ieri), desi am dat tonul la sala Dalles, nu a fost absolut nimic premeditat, cunoscut si spontan, ba eu insumi as cum am spus fusesem pus sa iau pulsul nopti 20-21 dec, când voi constata acel aflux anormal in P-ta univ, miez de noapte orele 2-3. Asteptam manifestele de la alt Adrian decât cel contactat pe Mierla, si eu am crezut ca ar fii acleasi, acesta de la Sahia a murit cica misterios. Deci; eu ajuns la orele 11-30-12 la Sala Dalles, credeam ca oamnei nostri au dat scânteia si eu nu am fost informat, astfel spontan am inceput sa smulg steagurile si protretele ceusiste din mâinile muncitorilor , strâgând acum este momentul, am fost urmat de un tânar tigan (18-21 ani), ce parea curatel, nu borfas si, azi îmi amintesc fizonomia sa, astfel formama baricada la Inter. Am fost; omul care a dat tonul, luat parte la formarea primei baricade, insa total spontan, exceptie fac doar manipularea prin unde! Desi ma culcasem fff târziu, in jur de ora 4-5, am fost trezit de linistea de pe BD Ghe dej, unde locuiam cât si de soarele de dimineata. Cum eu lucram schimbul doi, urma sa ma grabesc spre locul de munca, iar seara sa merg la intâlnirea conspirativa sa i-au manifestele, Proclamatiea, etc. Astfel ajung in jurl orei 12 la Inter, repectiv Sala dalles, de unde am auzit bubuiturile si strigatele disparate a manifestanillor, motiv ptr care m-a cuprins teama ca colegi nu ar fii avut incredere in mine, iar ei au pronit scânteia. Abia când am vazut primi fugari spre Magheru cu portretele ceusestilor, lozincilor, steaugurilor, mi-am dat seama ca s-a întâmplat ceva, ce poate si trebuie exploatat!

Personal am fost informat de anumite miscari interesante ce urmau petrece, insa nu direct de la Ambasada ci prin o fam de evrei. In mare activitatea mea cu Ambasada SUA, nu ar fii atât de secreta, nici spectaculoasa, pentru ca nu am lucrat la înalt nivel, tot o conjuctura de imprejurari mai mult publice, m-a pus in legatura cu aceasta.

Prin urmare; teza cum ca am fii agenti CIA cade, eu nu as am pus problema ci, doar ca am fost abil manipulati ptr a se declansa scânteia, fapt pe care il gasesc pozitiv. Altfel nu cred ca reuseam forma grupurile, nici actiona.

In privinta actionari pe cont propriu, eu am inceput din 1987, este prima mea actiune (va puteti interesa), In Orasul petrosani, 14-15 Noi 87, s-au aruncat manifeste, intorud in vestiarele minerilor, am luat parte la actiune, fost cercetat de Cpt Ratiu, care m-a facut scapat, fara sa imi ceara colaborarea. Ciudat este altcveva; eu pâna in 1987 fusesem mai mutl sau mai putin terorizat cu invitati la Militie, au introdus si dolari in casa (aveam dolari in banca oficial, pe care nu îi foloseam). Ei, din aceasta clipa, eu voi actiona pe fata cu grupul Ioan Alex, Negara, Despa, plus Mierla , ca sa nu mai vorbesc de perioada sept -dec 89, nimeni, absolut nimnei nu m-a mai deranjat,cheamt la militie, ciudat, nici treaba cu doalrul introdus in casa nu au mai puso in aplicare, desigur terorizare etc!

Treaba cu 1 dec 89, s-a stabilit in casa lui Negara (Lahovari), dupa stiinta mea Horia Ivan ar fii fost initiatorul, ulterior esecului facând o scrisoare catre populatie cu lumânarile in geam, trimisa la REL, scrisoare primita de redactie (confirmat de fostul Director N.S.S), dar care cica se temea da citire, VOA i-a dat citire dupa stiinta mea!

In mare cred ca v-am raspuns la toate nedumeririle si intrebarile, la unele permiteti sa limitez putin, ptr ca dupa ce vor apare sub IBSN vom putea discuta deschis.

O.M

P.S

Spre final eu luasem contact si cu Ambasadele Suediei, Portugaliei as ptr o lucratura mai vasta, protectie si; inca ceva important, prin rusi distribuiam reformele din Rusia, materiale de provaganda, miscare a maselor etc, cu toate astea nu am fost arestat, ciudat, nu? Sa nu mai vorbesc de intreg grupul, Radoi este bagat pe o usa, scos pe alta! Daca noi nuam fost oameni directi ai USA, nici ai KGB (cu douo excepti pe care le banuim),insa nici ai securitati, cel putin in privinta mea o pot spune sigur, poate lua dosarul, cerceta, nu am temeri! Acesta este partea traita de mine, la care eu personal am contribuit, fara sucese mari (dizidenta)! Am fost mai curajos ca adesea tremura pantaloni pe mine, numai cine nu a fost terorizat de militia (secu folosea si militia, invitatiile saptamânle), dolarul gasit, la fiecare colt ma înt^laneam cu câte unul ce ma avertiza ca trebuie sa ma prezint la circa de militie urgent, ori casa sparta, furat totul din ea, centru captalei, ramas in fundul gol. Numai cine nu a trecut prin astfel de timorari fie ele si usoare comparativ cu Goma, sau a Grupului Aurora de care nimeni nu vorbeste (întâlnit-contactat in Ambasada USA), sau grupul Iasi strivit din fasa, care repet; avea structura formata identic cu noi si, curios actiunile pe care noi le vizam si ei le urmarea aplica. Iasul am intels ca au reusit face manifestele!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Pentru dl. Mihäescu

Mesajde Marius » Vin Mar 31, 2006 11:13 am

Octavian Mihaescu scrie:In mare cred ca v-am raspuns la toate nedumeririle si intrebarile, la unele permiteti sa limitez putin, ptr ca dupa ce vor apare sub IBSN vom putea discuta deschis.


Adicä, vreti sä scoateti o carte? E un lucru bun, astfel sînteti sigur cä nici un intermediar nu vä denatureazä spusele, dar sä nu-i mai puneti titulatura de "roman", cäci asta ar însemna cä vä pästrati dreptul de a introduce fictiuni artistice.
Am înteles cä ati tipärit deja un roman cu referiri la Revolutia din 1989, eu nu l-am citit, dar m-ar interesa.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Pentru dl. Mihäescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Mar 31, 2006 1:42 pm

Marius scrie:
Octavian Mihaescu scrie:In mare cred ca v-am raspuns la toate nedumeririle si intrebarile, la unele permiteti sa limitez putin, ptr ca dupa ce vor apare sub IBSN vom putea discuta deschis.


Adicä, vreti sä scoateti o carte? E un lucru bun, astfel sînteti sigur cä nici un intermediar nu vä denatureazä spusele, dar sä nu-i mai puneti titulatura de "roman", cäci asta ar însemna cä vä pästrati dreptul de a introduce fictiuni artistice.
Am înteles cä ati tipärit deja un roman cu referiri la Revolutia din 1989, eu nu l-am citit, dar m-ar interesa.


Nu eu, ci Radoi impreuna cu un unchi al sau din România, care nu va fii "roman" Al meu este un roman, as este!

Este o problema denaturarea spuselor, motiv ptr care eu zic ; fiecare sa spuna ce doreste, in fapt fiecare pasare moare pe limba sa, dupa care se decide, desparte neghina de grâu. Cele ce am spus in acest seit daca D-vs considerati interesant puteti cita, nu am reticiente. la nevoie va ofer corecturile necesare , unde lucruile nu sunt clare!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Amanunte

Mesajde C. Dobre » Joi Mai 29, 2008 5:28 pm

Octavian Mihaescu a scris:

In privinta actionari pe cont propriu, eu am inceput din 1987, este prima mea actiune (va puteti interesa), In Orasul petrosani, 14-15 Noi 87, s-au aruncat manifeste, intorud in vestiarele minerilor, am luat parte la actiune, fost cercetat de Cpt Ratiu, care m-a facut scapat, fara sa imi ceara colaborarea.


Dle Mihaescu,

Sunt foarte interesat de actiunea Dvs cu manifestele din Valea Jiului.

Va raman indatorat profund daca puteti face mai multe precizari si cat mai multe amanunte.

Cu stima si multumiri anticipate,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Iun 02, 2008 6:19 am

Stimate dle Dobre

Va comunic privat datele generale a actiuni respective.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde C. Dobre » Lun Iun 02, 2008 11:02 am

Octavian Mihaescu a scris:

Stimate dle Dobre

Va comunic privat datele generale a actiuni respective.


Va multumesc si astept.

Cu stima,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009