Sectorul CIVES
 
 

De ce nu o conferinta, dedicata restabilirii adevarului?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

De ce nu o conferinta, dedicata restabilirii adevarului?

Mesajde Ioan Rosca » Vin Mar 31, 2006 3:48 pm

Sigur ca ar fi bine sa intervina toti si sa mai risipim, impreuna, ceata, suspiciunile si dezbinarea. Chiar azi am vorbit din nou cu Maries, Dinca si Leon. Pina si cu Munteanu am incercat in vara. O carte , mai multe - ar fi foarte bune- apoi.
Dar forma cea mai eficace ar fi o serie de conferinte , dedicate analizei revolutiei din 1989 , contrarevolutiei din 1990 si Tranzitiei- la care sa nu vina numai analisti ci, mai ales, martori.
Nupot cei de la Timisoara sau Bucuresti - unde ar fi cel mai normal-sa puna la punct o conferinta stiintifica- total nesubordonata puterii si jocurilor de interese? Poate chiar una internationala- subiectul fiind extins la ce s-a intimplat in Europa de Est dupa 1989?
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Vin Mar 31, 2006 8:52 pm

Inainte de conferinţă, ar fi bine să participe la discuţiile de pe acest forum. Nu cred că poţi aduna oamenii pentru conferinţe, unii aflaţi în afara României, dacă nu sînt convinşi nici să participe la un forum, ceea ce se poate face cu efort mult mai mic.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Apr 01, 2006 11:23 am

Nu va suparti D-le Marius

Si eu sutin ideia unei carti (am postat inalt topic), dictionar, ceva ingenul acesta. Pe Forum sigur ca este un încpeut bun, doar ca;

eu personal am cunostinta cum anumiti domni vâneaza forumurile, smnaglesc ideiile, dupa care te trezesti ca îti trânteste o carte, devine mare istoric, analist al evenimentelor. Nu ma refer la Stoenescu, care a cercetat serios ci la alte figuri, una devenita mare analista a revolutiei din 89, fara sa spuna mare lucru ci doar sa tulbure apele!

Ideia unei conferinte nu stiu cât de buna este, spre ex; ce sa fac eu, vin in Ro ca sa ma cert cu oameni lui Iliescu? Mai inainte trebuiesc indentificati totii cei care au ceva de spus, participat activ, dupa care gasit-investit un grup de cercetatori, analisti , eu as include si pe Stoenescu in acest grup de specialsiti, care sa decida si chiar sa poata argumenta direct când este vorba de legenda, subiectivism, camelonism etc. Gruparea Iliescu, Roman, Voican, Sergiu N, au tot vorbit pâna acum, sutnem satui de ei. Materialele lor le gasim! Mai degraba eu as vedea altfel problema!

TVR, Lucia Hosu Longin, sau un regizor (nu stiu cum il cheama, pe cel care a facut sânge si catifea), sau UJica (Germania), sa faca un documentar cu totii care sunt în viata, lase pe fiecare vorbi lejer, fara intervenit, dupa care specialsitu va putea deslusi lesne neghina de grâu! Astfel se va putea lua nastere si cartea de care vorbim, am putea organiza o conferinta.

Sunt atâtea televiziuni in Ro, nimnei nu s-a gândit aduna , arhiva acest material. Daca acest Forum nu va reusi capta interesul specilistilor, nu cred ca va reusi mare scofala. Putini sunt ceei dispusi vorbi pe virtual, sa fim realisti!

Eu as putea aduce din grupul nostru 10 persoane active, fiecare are ceva de spus, complectat, mai mult sau mai putin relevant ptr descifrarea evenimentelor.

O alta problema;

dosarele noastre trebiesc deschise, ptr ca acolo se gasesc detali de importanta. Am auzit ca dosarul nostru se afla la secret ptr multi ani de zile, ptr ca; grupul a fost si ulterior lui 89 sub observatia atenta a SRI, care s-a ocupat la propiu si (des)figurat!

In fine, vom vedea, important este si acest inceput, respectiv acest Forum!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Conferinta,dosare, procesul Contrarevolutiei si Tranzitiei

Mesajde Ioan Rosca » Sâm Apr 01, 2006 12:26 pm

Poate ca, dac am organiza o conferinta SERIOASA, dupa toate regulile comunitatii siintifice s-ar mai schimba atmosfera, interesul si posibilitatile de escamotare si diversiune. Si am reaprinde interesul pentru subiect. Teme MULT mai anoste duc la congrese destul de animate.
Forumul nu e , desigur, decit un mod de a sparge noi, citiva singuratatea. Dar pentru a depasi acest punct mort trebuie management, marketing etc. Orice actiune prost organizata ar face mai mult rau decit bine. Exista motive psihologice si obiective pentru care oamenii nu mai participa la Proces. Nu-i cereti lui Dinca, maries , leon etc sa devina brusc forumisti. Au altele pe cap, incearca sa le dea copiilor lor sa manince. Au avut grija Tovarasii sa nu le mai ramina timp, chef si speranta.
Dosarele SRI sint esentiale. Spre obtinerea lor ar merita sa ne concentram atentia. De ce acceptam resemnati tinerea lor sub cheie si Tezele Securiste despre intresul national? Si mie mi-a raspuns Onisoru ca nu mi s-a gasit dosarul la SRI. Ori eu STIU ca am fost in urmarire dupa 1989. Probabil ca din cauza asta, fiind inca azi dusman al poporului, imi va zace la SECRET si vechiul dosar.
Nu vi se pare EXTREM DE SUSPECT ca "dizidentii" din "elitele civice" nu cer procesul Contrarevoluitiei si al Tranzitiei criminale ci se rezuma la Comunism? Cum sa cistigam lupta pentru adevar, daca ne lasam cantonati la 1989 ?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Conferinta,dosare, procesul Contrarevolutiei si Tranziti

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Apr 01, 2006 1:12 pm

Stimate Domnule Ioan Rosca

O conferinta ar fii ideal sa o organizati D-vs in Ro, mai degraba cu specialsiti, analisti, aceia care au dovedit ca doresc sincer contribui la deslusirea adevarului, sunt impartiali. Eu personal, refuz ideia unui Institut al revolutiei, nu vad absolut deloc oportunitatea existentei sale, lasând la o parte persoanele care il patroneaza.

Sa se ceara deschiderea dosarelor noastre, la care sa aiba acees doar specialsiti si noi insine, HOPLA! Pai, atunci se desconspira mare parte din adevar, "nu este bine" :lol:

In privinta taceri multor as zisi dizidenti, trebuie sa va spun o constatare personala!

Cunosc trei personaje importante (jucat un rol superior cu al meu), care au fost prelucrate in as masura incât fie sa numai vorbeasca nicodata, fie au inebunit, greu sa mai poata reaminti coerent ceva. Interesant este faptul ca ceva asemnator s-a incercat si asupra mea, simtit lucratura, pot inditifica concret, prin minune dumnezeiasca am scapat. In aceaste conditi este normal ca tacerea (celor implicati) si impostura (cameloilor) sa predomine.

Mai intervine o problema!

Au fost foarte putini ceei care au activat concret (acestia tac), extrem de multi care dupa si-au creat biografi , stimulati de procaria as ziselor recunaosteri, certificate revolutionare, inflatie de asocaiti etc. Acestia din urma nu doresc dezgropa morti ptr ca li se va clatina statuia, posibil sa piarda si privilegiile. Daca vom cerceta biografiile celor care reptrezinta, formeaza asociatiile revolutionare vom avea surpriza cosntata ca majoritatea nu au avut absolut nici un rol in 89, cel mult in papauci la TVR sau dantuiala stradala, ori s-au jucat (simitit) a-la Rambo.

Eu nu as fii vorbit atât de multe pe acest seit, daca nu se publica sub IBSN, anumite elemente, care nu mai pot fii furate de acest segment, aroga, precum Sergiu Nicolaescu varianta simulatoarelor puse in P-ta Palatului in 21 dec 89. Astazi stim opera cui este, acesta tace ptr ca altfel...! Are legatura cu moartea lui Milea! Si aceasta realitate poate ca contribuie la reticienta multora sa vorbeasca.

Ioan Rosca scrie:Poate ca, dac am organiza o conferinta SERIOASA, dupa toate regulile comunitatii siintifice s-ar mai schimba atmosfera, interesul si posibilitatile de escamotare si diversiune. Si am reaprinde interesul pentru subiect. Teme MULT mai anoste duc la congrese destul de animate.
Forumul nu e , desigur, decit un mod de a sparge noi, citiva singuratatea. Dar pentru a depasi acest punct mort trebuie management, marketing etc. Orice actiune prost organizata ar face mai mult rau decit bine. Exista motive psihologice si obiective pentru care oamenii nu mai participa la Proces. Nu-i cereti lui Dinca, maries , leon etc sa devina brusc forumisti. Au altele pe cap, incearca sa le dea copiilor lor sa manince. Au avut grija Tovarasii sa nu le mai ramina timp, chef si speranta.
Dosarele SRI sint esentiale. Spre obtinerea lor ar merita sa ne concentram atentia. De ce acceptam resemnati tinerea lor sub cheie si Tezele Securiste despre intresul national? Si mie mi-a raspuns Onisoru ca nu mi s-a gasit dosarul la SRI. Ori eu STIU ca am fost in urmarire dupa 1989. Probabil ca din cauza asta, fiind inca azi dusman al poporului, imi va zace la SECRET si vechiul dosar.
Nu vi se pare EXTREM DE SUSPECT ca "dizidentii" din "elitele civice" nu cer procesul Contrarevoluitiei si al Tranzitiei criminale ci se rezuma la Comunism? Cum sa cistigam lupta pentru adevar, daca ne lasam cantonati la 1989 ?

Ioan Rosca
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Conferinta,dosare, procesul Contrarevolutiei si Tranziti

Mesajde Nica Leon » Joi Aug 03, 2006 1:46 pm

Ioan Rosca scrie:Poate ca, dac am organiza o conferinta SERIOASA, dupa toate regulile comunitatii siintifice s-ar mai schimba atmosfera, interesul si posibilitatile de escamotare si diversiune. Si am reaprinde interesul pentru subiect. Teme MULT mai anoste duc la congrese destul de animate.
Forumul nu e , desigur, decit un mod de a sparge noi, citiva singuratatea. Dar pentru a depasi acest punct mort trebuie management, marketing etc. Orice actiune prost organizata ar face mai mult rau decit bine. Exista motive psihologice si obiective pentru care oamenii nu mai participa la Proces. Nu-i cereti lui Dinca, maries , leon etc sa devina brusc forumisti. Au altele pe cap, incearca sa le dea copiilor lor sa manince. Au avut grija Tovarasii sa nu le mai ramina timp, chef si speranta.
Dosarele SRI sint esentiale. Spre obtinerea lor ar merita sa ne concentram atentia. De ce acceptam resemnati tinerea lor sub cheie si Tezele Securiste despre intresul national? Si mie mi-a raspuns Onisoru ca nu mi s-a gasit dosarul la SRI. Ori eu STIU ca am fost in urmarire dupa 1989. Probabil ca din cauza asta, fiind inca azi dusman al poporului, imi va zace la SECRET si vechiul dosar.
Nu vi se pare EXTREM DE SUSPECT ca "dizidentii" din "elitele civice" nu cer procesul Contrarevoluitiei si al Tranzitiei criminale ci se rezuma la Comunism? Cum sa cistigam lupta pentru adevar, daca ne lasam cantonati la 1989 ?Ioan Rosca


[quote=Nica Leon] Mie nu mi se pare nimic suspect. Aceasta este o dovada ca in afara de mine, care sînt în plină luptă cu ticăloşii despre care vă anunţam încă din data de 03 03 1990, de la tribuna C.P.U.N. - ului cînd vă atrăgeam atenţia că, dacă nu mă veţi asculta şi sprijini, praful se va alege de această ţară, iar poporul va ajunge din nou la vorba aia ruşinoasă, cu mintea românului cea de pe urmă şi economia la faliment, alţi dizidenţi nu au existat şi nu există.
De elite ce să mai vorbim, acestea dacă ar fi existat cu adevărat, s-ar fi manifestat plenar. In rest este asa cum spunea marele Eminescu, nişte răi şi nişte fameni, de fapt o pegră cu pretenţii de intelectuali, nişte cretini laşi împinşi în faţă de stăpînii lor, pentru a zăpăci boborul cu televizorul. Ce să o mai dăm după corcoduş, în privinţa procesului comunismului este aşa cu spunea Gheza Iezensky, fostul ministru de externe al Ungariei, în discursul său de deschidere al Congresului Mondial Evreiesc, ţinut la Budapesta în 1996. Atîta timp cît unii se cred stăpîni, iar alţii accepta să rămînă vite de muncă vorbitoare, dar fudule, nimic serios şi semnificativ nu se va schimba.[/quote]
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Joi Aug 03, 2006 1:56 pm, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009