Sectorul CIVES
 
 

Comutarea pedepsei Ceausestilor

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Comutarea pedepsei Ceausestilor

Mesajde alin » Sâm Dec 11, 2010 12:10 am

aceasta mostra de wikileaks romaneasca merita un topic nou.
mi se pare evocator acest fenomen al "scrisorii pierdute" pentru o analiza a felului in care s-a scris istoria acelor zile si a ultimlor 21 de ani.

existenta acestui decret de comutare a pedepsei cu moartea, la cateva minute dupa decretarea sentintei, e atat de absurda, ca probabil orice cercetator serios se va abtine initial sa o comenteze sau sa o evalueze.

si totusi, in acest teritoriu numit Romania, s-au intamplat multe lucruri absurde in secolul trecut.
unii romani au devenit chiar celebri plamadind acest material, de la Caragiale, la Tristan Tzara, la Ionesco.

iar securistii au lucrat intotdeauna cel mai bine in conditii de manipulare a realitatii la limita absurdului.
de fapt asa l-au dat jos pe Ceausescu: i-au oferit acestuia cateva zile atat de absurde, ca l-au scos din circulatie pe 22 decembrie pe calea aerului, total ametit si confuz, ca nu ma stia pe ce butoane sa apese.

din unghiul acesta, "totul e posibil", incerc sa vad scrisoarea asta (presupunand ca exista) si ca:

- o farsa servita Ceausestilor in ultimele lor minute, ca sa-i faca sa mai "colaboreze" cu ceva (gen "coduri, conturi, nume, etc) nu neaparat semnata de Iliescu.
- o adevarata "scrisoare pierduta" - intocmita de Iliescu pentru cooperativa securista care l-a adus la putere - si care apoi trebuia sa fie folosita impotriva lui in caz ca era nevoie.
- o pilula otravita plantata de alte servicii care urmarea sa-l arunce in aer pe Iliescu la momentul oportun.
(NB: in acele zile toata lumea voia moartea Ceausestilor, iar comutarea pedepsei ar fi fost sfarsitul lui Iliescu la carma Romaniei, sa nu uitam episodul "moarte pentru moarte" din 12 ianuarie 1990, cand aproape ca s-a reintrodus pedeapsa cu moartea la presiunea strazii)

Si o parere personala:
daca Maries vrea sa fie mai inteligent decat un "comunist inteligent", ar trebui sa se abtina de a incerca sa explice acest "decret", daca are dovezi ca nu e doar o facatura destinata sa-l arunce pe el in aer.
E mai simplu sa lasi cercetatori si jurnalisti sa-si bata capul cu semnificatiile si sensurile, decat sa sari peste masa cu teorii subrede si comentarii superficiale.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Re: Comutarea pedepsei Ceausestilor

Mesajde alin » Sâm Dec 11, 2010 12:36 am

de pe site-ul "asoc. 21 dec"

http://www.asociatia21decembrie.ro/2010 ... ceausescu/

"Procurorul de atunci, Dan Voinea, crede în autenticitatea decretului şi susţine că acesta ar fi fost redactat în biroul generalului Stănculescu.
În ipoteza că este autentic, decretul ar fi răsplatit încercările dictatorului de a opri înăbuşirea în sânge a Revoluţiei."

singurul fel in care ar fi putul "colabora" Ceausescu sau "incerca" sa evite varsarea de sange a fost nu dupa 22 dec. ora 12:08 (fuga de pe CC), ci inainte.
de fapt plecarea lui Ceausescu este actul care a oprit varsarea de sange.
Daca Ceausescu nu ceda in orele de dupa 9:00 AM, cand se stia ca mii de oameni veneau spre centru si el scosesse tehnica de lupta din unitati ca sa o opreasca, ar fi urmat un macel cel putin ca cel din Pta Tien an Men.

Cedand lui Stanculescu si plecand frumos din CC, Ceausescu a evitat varsarea de sange care l-ar fi pata definitiv si l-a lasat pe Stanculescu si Iliescus sa o faca in zilele urmatoare.

Dar detailiile acelor 3 ore (9:00-12:00) sunt cruciale: cum exact s-a derulat lovitura de stat si care a fost targul dintre Stanculescu/securitate si Ceausescu ?

Tosusi, textul acestui "decret" are un ton si un continut de idei care subliniaza de fapt farsa din proces si din acuzare: genocidul este inlocuit aici cu "in vederea stoparii varsarii de sange... a luat parte activa..."

sau poate a fost doar o ciorna din multele care ulterior au disparut sau au fost distuse...
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm


Re: Comutarea pedepsei Ceausestilor

Mesajde Nica Leon » Vin Dec 16, 2011 6:26 pm

Bai, Marius, tu ai scris:

"iar securistii au lucrat intotdeauna cel mai bine in conditii de manipulare a realitatii la limita absurdului.
de fapt asa l-au dat jos pe Ceausescu: i-au oferit acestuia cateva zile atat de absurde, ca l-au scos din circulatie pe 22 decembrie pe calea aerului, total ametit si confuz, ca nu ma stia pe ce butoane sa apese."

Aceste timpenii au izvorit din capul tau sau le-ai luat de undeva?

Daca tu ai scris prostiile de mai sus, te somez sa precizezi numele securistului sau securistilor care l-au dat jos pe ceasca.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Comutarea pedepsei Ceausestilor

Mesajde Marius » Vin Dec 16, 2011 11:34 pm

Nica Leon scrie:Bai, Marius, tu ai scris:

"iar securistii au lucrat intotdeauna cel mai bine in conditii de manipulare a realitatii la limita absurdului.
de fapt asa l-au dat jos pe Ceausescu: i-au oferit acestuia cateva zile atat de absurde, ca l-au scos din circulatie pe 22 decembrie pe calea aerului, total ametit si confuz, ca nu ma stia pe ce butoane sa apese."

Aceste timpenii au izvorit din capul tau sau le-ai luat de undeva?

Daca tu ai scris prostiile de mai sus, te somez sa precizezi numele securistului sau securistilor care l-au dat jos pe ceasca.


Băi Nica, atîta eşti de prost că îmi atribui mie lucruri scrise de Alin.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Comutarea pedepsei Ceausestilor

Mesajde Nica Leon » Mar Dec 20, 2011 5:52 pm

Ai dreptate si recunosc ca am fost un mare natarau cind mi-am propus si am reusit, acum 22 de ani, sa dau libertate unor viermi.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009