Sectorul CIVES
 
 

23 de ani de ilegalităţi, umilinţe şi de nedreptăţi!

Stand: dedicat contributiilor lui Nica Leon, care nu sint plasate in alte forumuri

Moderator: Nica Leon

23 de ani de ilegalităţi, umilinţe şi de nedreptăţi!

Mesajde Nica Leon » Joi Dec 20, 2012 11:11 am

Către,
Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie,



Tovarăşe parchetar general,




Subsemnatul Nica Leon, domiciliat în Bucureşti, str. Tîmpa nr. 5, bl. 3C, ap. 23, sector 2, cod 021791, victimă a criminalilor-comunişti care m-au arestat, m-au torturat şi m-au trimis, la data de 24 12 1989, la fortul militat din Ştefăneşti, pentru a fi împuşcat, apoi iarăşi am fost arestat, am fost torturat şi am fost lipsit de libertate, în mod abuziv, începînd din data de 14 06 1990, văzînd:
1. Decizia C.E.D.O. nr. 33810/2007, 18817/2008 şi 144 din data de 24 05 2011, precum şi pe cea din 13 11 2012, prin care statul român a fost condamnat pentru că, parchetarii şi judecătorii săi au protejat criminalii ce au comis fapte penale atît în timpul Revoluţiei Anticomuniste Române din Decembrie 1989, cît şi apoi, în timpul contrarevoluţiei, reluate şi continuate iarăşi în timpul aşa ziselor mineriade;
2. prevederile adoptate de Adunarea Generală a O.N.U. prin rezoluţia nr. 60/147 din 16 12 2005;
3. prevederile art. 1, 3 şi 4 din C.p.p. şi a art. 1 din Codul penal;
4. rezoluţiile ilegale, pronunţate de parchetari la toate plîngerile penale pe care le-am transmis parchetelor, privind faptele penale la care eu am fost victimă, fapte rămase încă necercetate şi nepedepsite nici pînă astăzi,
vă rog să dispuneţi să fie reluate cercetările în toate plîngerile penale pe care le-am transmis la dvs, începînd din ianuarie 1990, plîngeri penale rămase în nelucrare, întrucît parchetarii, în loc să slujească legea şi să apere întocmai drepturile şi libertăţilor omului, ca şi pe ale mele, mai ales că eu am fost cel ce, prin lupta mea curajoasă şi eficace am răsturnat bestiala dictatură comunistă, pe care şi parchetarii au susţinut-o, cu credinţă, pînă în ultima clipă, le-am dăruit şi lor libertate, dar şi dreptul de a face saltul din rîndurile poporului vegetal consacrat de Blandiana, în rîndul oamenilor-cetăţeni, au preferat să devină complici cu criminalii şi au ţinut în nelucrare, atunci cînd nu au pronunţat rezoluţii ilegale, toate acele plîngeri perfect îndreptăţite.
Totodată, vă rog să îmi comunicaţi şi lista cu numele tuturor parchetarilor care au avut ca sarcină de serviciu să cerceteze plîngerile penale formulate de mine, în decursul anilor, pentru a putea astfel să formulez, împotriva tuturor acestora, plîngeri penale, întrucît toţi au săvîrşit infracţiunile de favorizare a infractorilor, împiedicarea înfăptuirii justiţiei, fals şi uz de fals, abuz în serviciu, complicitate şi altele.
Cu speranţa că, de această dată, după 23 de ani de la înregistrarea primei plîngeri penale împotriva criminalului-comunist Iliescu Ion, veţi demara, în sfîrşit, cercetări temeinice şi legale, vă urez toate cele bune.

Nica Leon
Persecutat politic. 20 12 2012
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Nica Leon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009