Sectorul CIVES
 
 

Aeroportul din Timişoara - scenariu (eşuat) ca la Otopeni

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Aeroportul din Timişoara - scenariu (eşuat) ca la Otopeni

Mesajde Marius » Mie Mai 03, 2006 11:09 pm

Amintesc pentru vizitatorii forumului mai puţin informaţi ce s-a întîmplat la aeroportul Otopeni în decembrie 1989:
O subunitate militară (trupe de Securitate) din Cîmpina a fost trimisă să apere aeroportul de terorişti. În acelaşi timp, celor care se aflau la paza aeroportului li s-a spus că urmează să fie atacaţi de terorişti. Cînd au apărut ostaşii de la Cîmpina, cei de la paza aeroportului au crezut că au de-a face cu teroriştii şi au deschis focul asupra lor. Au murit vreo 50 de militari din încurcătura asta, am auzit că la aeroportul Otopeni s-a ridicat un monument închinat acestor "eroi ai revoluţiei".

Lucruri aflate de la Grigore Taşcău, care în decembrie 1989 era căpitan la UM 01233 Buziaş, a fost trimis şi la Timişoara în timpul revoluţiei. Mi-a povestit Taşcău şi despre activitatea lui Chiţac, dar nu scriu aici, căci aştept ca omul să depună mărturie la proces. Voi relata doar cele ce mi-a spus despre perioada de după 22 decembrie.

În 24 decembrie 1989 unităţii militare din Buziaş, unde era Taşcău, i s-a comunicat că aeroportul din Timişoara e cucerit de terorişti, să meargă să-l elibereze. Au plecat mai mulţi militari (inclusiv Taşcău). Cînd s-au apropiat de aeroport un ofiţer a zis că merge înainte în recunoaştere şi ţine legătură prin radio. Dacă se pierde legătura înseamnă că a fost ucis, iar ceilalţi să atace aeroportul.
Ofiţerul a ajuns la aeroport şi a aflat că nu fusese cucerit de terorişti, însă pazei aeroportului i se comunicase că se aşteaptă un iminent atac terorist, chiar din direcţia din care veneau cei de la Buziaş.
Din fericire, la aeroportul Timişoara n-a murit nimeni, dar puţin a lipsit să se întîmple şi aici un măcel precum cel de la Otopeni.

A 2-a fază povestită de Taşcău: În 25 decembrie în cazarma din Buziaş s-a primit ordin: o escadrilă de avioane se îndreaptă spre Timişoara ca să bombardeze oraşul, să fie doborîte! După scurt timp apare un elicopter deplasîndu-se spre Timişoara. N-aveau baterii antiaeriene la Buziaş, dar se poate doborî un avion sau elicopter şi cu armament de infanterie. Taşcău a dat ordin "aviaţie inamică" (asta înseamnă ostaşii să se culce pe spate cu pistoalele mitralieră îndreptate în sus, pregătiţi să tragă asupra obiectului zburător), dar n-a dat ordin de foc, căci şi-a zis că elicopterul e doar avangarda, să aştepte grosul escadrilei, cu un singur elicopter se pot descurca şi militarii din Timişoara. După ce elicopterul a trecut au primit telefon că va trece spre Timişoara un elicopter de la Caransebeş, să nu se tragă în el.

Toate ordinele astea s-au primit, zice Taşcău, prin telefonul operativ. La reţeaua telefonică operativă a armatei nu avea acces oricine, ci doar persoane din cadrul armatei, cu funcţii de conducere.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde allcris » Lun Mai 29, 2006 9:17 pm

O subunitate militară (trupe de Securitate) din Cîmpina a fost trimisă să apere aeroportul de terorişti. În acelaşi timp, celor care se aflau la paza aeroportului li s-a spus că urmează să fie atacaţi de terorişti. Cînd au apărut ostaşii de la Cîmpina, cei de la paza aeroportului au crezut că au de-a face cu teroriştii şi au deschis focul asupra lor. Au murit vreo 50 de militari din încurcătura asta, am auzit că la aeroportul Otopeni s-a ridicat un monument închinat acestor "eroi ai revoluţiei".
Cine esti tu mai Marius sa iti permiti sa judeci ceea ce s-a intamplat la Otopeni. Cand spui apraope incriminant ''trupe de securitate'' la ce te referi ? Iti spun eu mai mARIUS trupele tale de securitate erau formate din militari in termen (transmisionisti) care aveau trei luni de armata.Mai mARIUSE daca singurul tau scop este sa ii denigrezi pe cei care au sfarsit acolo, pe aeroportul Otopeni, in conditii pe care tu nici macar nu ti le poti imagina atunci in mod sigur esti un pic dereglat.
am auzit că la aeroportul Otopeni s-a ridicat un monument închinat acestor "eroi ai revoluţiei"

Ghilimelele in care ai incadrat intr-un mod persiflant cuvintele de mai sus arata atitudinea ta rauvoitoare fata de cei care la 18-19 ani si-au incheiat socotelile cu viata.Intr-adevar ai auzit bine (stai bine cu auzul) a fost ridicat un monument pe care este scris Am fost acolo unde trebuia să fim. Asta, asa, pentru cultura ta generala.
allcris
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:51 pm

Mesajde Marius » Lun Mai 29, 2006 9:59 pm

allcris scrie:Cine esti tu mai Marius sa iti permiti sa judeci ceea ce s-a intamplat la Otopeni. Cand spui apraope incriminant ''trupe de securitate'' la ce te referi ?


Expresia "trupe de securitate" folosită de mine la adresa subunităţii de la Cîmpina măcelărită la Otopeni este riguros exactă. Este vorba de o constatare, nu de o incriminare.

allcris scrie:Iti spun eu mai mARIUS trupele tale de securitate erau formate din militari in termen (transmisionisti) care aveau trei luni de armata.


Nu am contestat niciunde acest lucru.

allcris scrie:
am auzit că la aeroportul Otopeni s-a ridicat un monument închinat acestor "eroi ai revoluţiei"

Ghilimelele in care ai incadrat intr-un mod persiflant cuvintele de mai sus arata atitudinea ta rauvoitoare fata de cei care la 18-19 ani si-au incheiat socotelile cu viata.Intr-adevar ai auzit bine (stai bine cu auzul) a fost ridicat un monument pe care este scris Am fost acolo unde trebuia să fim.


Din punctul meu de vedere, ceea ce s-a întîmplat începînd cu seara de 22 decembrie 1989, nu mai face parte din revoluţie ci din contrarevoluţie. Pe acest forum găseşti mesaje în care am argumentat ideea.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009