Sectorul CIVES
 
 

mineriada iunie 1990

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

mineriada iunie 1990

Mesajde AVMR » Mie Iun 14, 2006 1:52 pm

Iin anul 1997 avmr a depus o plangere penala,colectiva semnata si asumata de
Nica Leon si Ene Viorel.In aceasta plangere penala reclamam atrocitatile produse in iunie 199o si acuzam peste o suta de indivizi vinovati de represiunea din iunie 1990.Ca membru p.n.t.-cd din martie 1990 credeam ca noi guvernanti vor face dreptate. Am fost inselati atat de partidele istorice cat si de presedintele Constantinescu.
Lovitura terorista din iunie 1990 a vizat direct democtatia abia infiripata cat(mai ales)si societatea civila ,care era mai puternica decat partidele istorice. Se urmarea ajungerea la un partid unic condus de comunistii(k.g.b.-isti) lui ion iliescu si banda sa.
Sunt multe de spus dar dosarul Mineriadei iunie 1990 nu va fi ,,real'' solutionat de gen. dan voinea, tovarasul ,,domnilor ion iliescu,gelu voican voiculescu,magureanu,stanculescu etc.
Nici un partid politic actual nu are interesul in aflarea adevarului, acesta se cunoaste dar deranjeaza multi oameni politici din guvernarea actuala si cele anterioare.Cine a urmarit activitatea din ulti 10 ani, cunoaste actiunile continue privind tragere la raspundere a celor vinovati.Ca in Piata Universitatii au fost oameni infiltrati cu misiuni precise de diversiune ,sunt probe in dosarul Mineriada iunie 1990,ca ei sunt prietenii unori din grevistii foamei nu este vina noastra, este un fapt evident ca cei de S.R.I.,U.M.0215- angajati si formati de Gelu Voican Voiculescu au avut sarcini precise.
AVMR
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 10, 2005 11:07 am

Mesajde Marius » Joi Iun 22, 2006 1:31 am

Viorel Ene, preşedintele Asociaţiei Victimelor Mineriadelor (AVMR pe acest forum) a declarat că numărul morţilor din iunie 1990 a fost de peste 100.

http://stiri.rol.ro/stiri/2006/06/marto ... 16_ani.htm
Ene a afirmat ca "in realitate au fost peste 100 de morti ingropati in cimitirele Straulesti II si Domnesti sau incinerati la Crematoriul Cenusa, care a fumegat zile in sir", precum si de peste 600 de raniti.

Ziariştii nu l-au întrebat pe dl. Ene, dar l-aş întreba eu: Cîte familii îndoliate care reclamă că au pierdut pe cineva în iunie 1990 sînt înscrise în Asociaţia Victimelor Mineriadelor?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde ionel » Mar Sep 12, 2006 3:34 pm

Tot ce stiu este ca datorita mineriadelor si a luptei dintre guvern si sindicatele din minerit, depozitele de carbune , din toata Tara , s-au golit, afectand dramatic alimentatia cu combustibil solid a celor dependenti de acesta - 40% din populatie, cu consecintele cunoscute: despaduriri necontrolate, in special de-a lungul raurilor, alunecari de teren, inundatii,etc. PARCA S-AU HOTARAT SA LICHIDEZE LUMEA DE LA SAT. In timp ce vestul tinde catre o agricultura ecologica, care necesita si mana de lucru, nu doar utilaje, ai nostrii depopuleaza provincia, pentru a avea minunatele si mult iubitele c.a.p-ri, de agricultura intensiva, cu chimicale si seminte prelucrate genetic, precum in America de Sud.
ionel
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 12, 2006 2:31 pm

Mesajde Nica Leon » Dum Sep 24, 2006 10:42 am

ionel scrie:Tot ce stiu este ca datorita mineriadelor si a luptei dintre guvern si sindicatele din minerit, depozitele de carbune , din toata Tara , s-au golit, afectand dramatic alimentatia cu combustibil solid a celor dependenti de acesta - 40% din populatie, cu consecintele cunoscute: despaduriri necontrolate, in special de-a lungul raurilor, alunecari de teren, inundatii,etc. PARCA S-AU HOTARAT SA LICHIDEZE LUMEA DE LA SAT. In timp ce vestul tinde catre o agricultura ecologica, care necesita si mana de lucru, nu doar utilaje, ai nostrii depopuleaza provincia, pentru a avea minunatele si mult iubitele c.a.p-ri, de agricultura intensiva, cu chimicale si seminte prelucrate genetic, precum in America de Sud.

Ionele, ti-ai pus vreodata problema pentru a afla cine se face cel mai vinovat de situatia reala care te framinta? Nu cumva vina cea mai mare o poarta tot cei care sufera si astazi, pentru ca au votat niste bestii dupa chipul si asemanarea lor? Oare cine spunea dupa Revolutie ca noi, romanii, nu facem politica? Si cum politica este cea mai importanta si valoroasa activitate umana,de care tine binele sau nenorocirea unei natiuni, cei care au facut-o, au facut-o pentru neamul lor, iar noi stam si astazi, ca babele proase, pe buza santului, spargem seminte si ne plingem de mila atunci cind nu ne varsam naduful pe cei "de la putere", de parca ei sint vinovati ca i-am votat, trimitindu-i in fruntea statului.
Eu tin minte ca v-am atras atentia ca veti ajunge aici, in direct la TVR1, la 03 03 1990 si totusi nu m-ati ascultat. Tot atunci v-am spus si ce trebuie sa faceti daca doriti sa traiti bine, ca stapini in tara voastra, iar voi ati preferat sa alegeti in fruntea Romaniei, dupa o revolutie anticomunista, un criminal comunist, progenitura unui evreu tigan si a unei tiganci, care nu a muncit in viata lui nici macar o ora pentru aceasta tara.
Marturisesc ca acum imi este greu sa ii inteleg pe cei care se vaita in van.

Pina nu aflam boala de care suferim nu avem cum sa ne revenim![quote]
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AVMR » Sâm Feb 24, 2007 1:16 pm

Marius scrie:Viorel Ene, preşedintele Asociaţiei Victimelor Mineriadelor (AVMR pe acest forum) a declarat că numărul morţilor din iunie 1990 a fost de peste 100.

http://stiri.rol.ro/stiri/2006/06/marto ... 16_ani.htm
Ene a afirmat ca "in realitate au fost peste 100 de morti ingropati in cimitirele Straulesti II si Domnesti sau incinerati la Crematoriul Cenusa, care a fumegat zile in sir", precum si de peste 600 de raniti.

Ziariştii nu l-au întrebat pe dl. Ene, dar l-aş întreba eu: Cîte familii îndoliate care reclamă că au pierdut pe cineva în iunie 1990 sînt înscrise în Asociaţia Victimelor Mineriadelor?


Domnule Marius cele afirmate de mine sunt reale si sunt probate in Dosarul Mineriada iunie 1990.
S-a ascris si intr-o carte de marturia unui doctor privind mortii din iunie 1990.
Ziaristii stiu dumneavoastra inca nu.
Va rugam sa va documentati.Ne puteti vizita site:www.avmr.ro.
Succes.
Ene
AVMR
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 10, 2005 11:07 am

Mesajde Marius » Sâm Feb 24, 2007 7:09 pm

AVMR scrie:Domnule Marius cele afirmate de mine sunt reale si sunt probate in Dosarul Mineriada iunie 1990.
S-a ascris si intr-o carte de marturia unui doctor privind mortii din iunie 1990.
Ziaristii stiu dumneavoastra inca nu.
Va rugam sa va documentati.Ne puteti vizita site:www.avmr.ro.


M-am uitat pe situl AVMR mai demult şi am revenit pe acel sit azi, dar n-am găsit informaţia pe care o căutam: cîte familii îndoliate fac parte din Asociaţia Victimelor Mineriadelor?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde AVMR » Lun Feb 26, 2007 4:27 pm

Marius scrie:
AVMR scrie:Domnule Marius cele afirmate de mine sunt reale si sunt probate in Dosarul Mineriada iunie 1990.
S-a ascris si intr-o carte de marturia unui doctor privind mortii din iunie 1990.
Ziaristii stiu dumneavoastra inca nu.
Va rugam sa va documentati.Ne puteti vizita site:www.avmr.ro.


M-am uitat pe situl AVMR mai demult şi am revenit pe acel sit azi, dar n-am găsit informaţia pe care o căutam: cîte familii îndoliate fac parte din Asociaţia Victimelor Mineriadelor?


raspuns

Uitativa la presa din decembrie 1998, vezi pozitia procurorului CINTEZA.
A.V.M.R.a cerut oficial exumari la cimitirele Straulesti II si Domnesti.
AVMR
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 10, 2005 11:07 am

Mesajde Marius » Sâm Mar 03, 2007 3:23 am

AVMR scrie:Uitativa la presa din decembrie 1998, vezi pozitia procurorului CINTEZA.
A.V.M.R.a cerut oficial exumari la cimitirele Straulesti II si Domnesti.


Din cele publicate de dv. http://avmr.ro/presa1998.php rezultă că procurorul Cinteză nu voia să facă cercetări despre mineriada din 1990 şi i-aţi cerut demisia. Deasemenea, rezultă că la cererea AVMR s-au deshumat 4 cadavre de la Străuleşti. Nu rezultă însă rezultatul anchetei care a dus la acea deshumare. Poate ni-l spuneţi dv.
Cîte familii îndoliate sînt în Asociaţia Victimelor Mineriadelor, care nu şi-au mai găsit rudele şi bănuiesc că acestea au fost îngropate la Străuleşti sau Domneşti? S-a confirmat ceva după deshumările făcute?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde AVMR » Dum Mar 04, 2007 11:12 am

Marius scrie:
AVMR scrie:Uitativa la presa din decembrie 1998, vezi pozitia procurorului CINTEZA.
A.V.M.R.a cerut oficial exumari la cimitirele Straulesti II si Domnesti.


Din cele publicate de dv. http://avmr.ro/presa1998.php rezultă că procurorul Cinteză nu voia să facă cercetări despre mineriada din 1990 şi i-aţi cerut demisia. Deasemenea, rezultă că la cererea AVMR s-au deshumat 4 cadavre de la Străuleşti. Nu rezultă însă rezultatul anchetei care a dus la acea deshumare. Poate ni-l spuneţi dv.
Cîte familii îndoliate sînt în Asociaţia Victimelor Mineriadelor, care nu şi-au mai găsit rudele şi bănuiesc că acestea au fost îngropate la Străuleşti sau Domneşti? S-a confirmat ceva după deshumările făcute?


Domnule Marius se vede ca nu ati avut de infruntat justitia romana.
In noaptea de 13/14 iunie 1990 armata si politia au deschis foc impotriva oamenilor nevinovati care se aflau in zonele Politieo Capitalei , S.R.I. etc..
In zona magazinului ,,Romarta Copiilor"- Muzeul Militar- spre statuile de la Universitate. Oficial au fost recunoscuti 4 morti si 18 raniti prin impuscare.S-a deschis foc de secerare, O parte din cei vinovati au fost trimisi in judecata dar contributi decisiva a magarului de Voinea a facut ,ca dupa doi ani dosarul sa fie retrimis spre completare ,din nou la Parchetul General Sectia militara, unde acelasi procuror Dan Voinea l-a ascuns prin fisete si zace in nelucrare de ani de zile.
Lucrurile acestea sunt cunoscute si sustinute cu probe de catre noi.
Demersurile nu au fost facute cunoscute de presa aservita .Conferintele noastre de presa nu au efect.Jurnalistii vin ,le dam documente dar sefii lor le interzic publicarea.
Dan Voinea are multi sustinatori prin intermediul ,, serviciilor ''din care face parte.Mai grav este faptul ca cei catva diversionisti din Piata Universitatii- oameni S.R.I. si 0215 si in prezent dezimformeaza.
Procurorii Citeza si Surdescu au propus si gen Dan Voinea a semnat Neinceperea Urmaririi Penale. in decembrie 1998.Dosarul Mineriada iunie 1990 fiind inchis pana in martie 1999, urmare a infirmarii solutiei de N.U.P.A fost o lupta imensa si numai iesirea in strada a peste o mie de oameni a facut posibil acest lucru.Pres.Constantinescu stie bine ce a fost atunci dar in carte sa omite sa spuna tot adevarul.
Va rog sa intelegemti ca am obosit sa povestim mereu (de 17 ani) despre probele din dosar pe care Voinea ,,le ignora".
In fiecare an in preajma zilelor de 13-15 iunie veti observa o actiune mediatica care are ca scop ,de fapt ,,albirea "celor vinovati de represiunea din iunie 1990.
Daca intradevar va preocupa subiectul putem perfecta o intalnire si sa va aratam documentele care va intereseaza.Ele sunt oficiale si depuse in Dosarul Mineriada iunie 1990.
Aceste documente au fost stanse cu ajutorul celor care au avut direct de suferit, a celor care au fost martori, a unor agresori, case video poze ect.
Am fost ajutati foarte mult de ziaristi curajosi precum fratii Roncea, Savaliuc, Adina Anghelescu,Cristian Levant, Corneliu Ivanciuc cu toata echipa de la
Catavencu si foarte foarte multi alti oameni cunoscuti si necunoscuti.
Cu stima
Presedinte A.V.M.R.-Viorel Ene
AVMR
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 10, 2005 11:07 am

Mesajde Marius » Dum Mar 04, 2007 12:32 pm

AVMR scrie:Oficial au fost recunoscuti 4 morti si 18 raniti prin impuscare.


Dv. aţi afirmat că au fost peste 100 de morţi. Tocmai această discrepanţă semnificativă între datele oficiale şi afirmaţiile dv. vreau s-o lămurim. De aia v-am întrebat cîte familii îndoliate cunoaşteţi. Fie cunoaşteţi aceste familii, care au venit la Asociaţia dv. (aşa ar fi normal), şi atunci puteţi da o listă a celor presupuşi ucişi la mineriadă, fie nu cunoaşteţi, nu sînt membri ai asociaţiei dv., şi atunci apare întrebarea de ce? Nu există aceşti morţi, sau morţii există, dar familiile îndoliate respective, în marea lor majoritate, n-au încredere cu Asociaţia Victimelor Mineriadelor.

AVMR scrie:Demersurile nu au fost facute cunoscute de presa aservita. Conferintele noastre de presa nu au efect.Jurnalistii vin ,le dam documente dar sefii lor le interzic publicarea.
Va rog sa intelegemti ca am obosit sa povestim mereu (de 17 ani) despre probele din dosar pe care Voinea ,,le ignora".


Aici pe forumul ăsta nu e nici un şef să vă interzică publicarea, deci puteţi face public nestingherit dovezile pe care le aveţi. Puteţi folosi de altfel şi propriul sit, acolo văd doar articole de presă şi textul unor plîngeri în justiţie. Eu aştept o listă, fie şi incompletă, a celor care ar fi fost ucişi la mineriade dar n-au fost recunoscuţi oficial. Adică date de tipul: Persoana cutare, domiciliată în .... a reclamat la AVMR că fiul ei a fost ucis în mineriada din 1990, dar acest caz nu e recunoscut oficial iar procurorul ...... nu vrea să investigheze.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde alin » Mar Iun 12, 2007 10:14 pm

Viorel Ene in Ev. Zilei:

"Dupa scena cu incendierea autobuzelor, in Piata mai ramasesera grupuri razlete de persoane. „Unii spuneau „hai la politie!”, hai incolo, hai incolo”, isi aminteste Ene.

„Intr-unul dintre grupuri era Doru Maries - l-am descoperit apoi ca era pe statul de plata la „Doi s‘un sfert” - si a zis „Hai la Televiziune!”„. Era in jur de ora 17.00, cand Marian Munteanu, proaspat eliberat din arestul politiei, ii indemna pe oameni, de la balconul Universitatii, sa nu plece nicaieri, ca sunt tot felul de diversiuni."
http://www.expres.ro/article.php?artid=309302

Viorel Ene, puteti sa veniti cu mai multe amanunte / dovezi pe care le-ati descoperit in legatura cu Maries si "Doi s‘un sfert" ?
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Iun 15, 2007 8:57 pm

Eu nu stiu daca Maries a fost omul secu, eu il judec dupa rezultatul actiunilor din acele zile. Ramân la ideia formata din acele zile, expusa si in raspunsul catre dl Rosca in topicul deschis de mine. Maries si Dinca au contribuit dupa 24 Mai la compromiterea demonstratiei,iar pâna in 24 Mai inclusiv la dezbinare, prin acuzele ce le aducea continu ba unora, ba altora din Liga Studentilor.

Este ciudat cum acest Maries revine in prim plan, reprezinta pe ceei din 21 dec 89, ma intreb care din acestia? Eu unul am fost acolo, lânga Dinca si Dan Iosif, dupa ce am dat tonul si format baricada. Intreb; ma reprezinta dl maries pe mine? Nu cred. Am sa va spun motivul pentru care nu ader la absolut nici o asociatie.
Pentru ca toate nu fac altceva decât sa conteste si aroge merite aberante de întâietate. Sunt curios sa aflu câti membri activi, reprezentativi au cei din As 21 Dec, pentru ca din jurul meu, cunoscuti mei activi in 21 Dec 89 nu se afla nici unul.

Dl Viorel Ene, contestat vehement de Dinca, ba si acuzat in dezbaterea dela TVR, ar fi cazul sa demonstreze ca inadevar reprezinta pe cineva. Este ciudat faptul ca dl Ene nu colaboreaza, intlege cu dl Dinca, acuza si pe dl Maries atât de grav.

Acesta este motivul pentru care nu doresc sutine, adera siimplica intr-o asociatie, desi consider stringent necesara o organizare serioasa, capabila aduna pe totii ceei activi in acele zile,pentru a contribui la deslusirea adevarului, adevaratilor luptatori.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Ce veti face acum domnule Ene?

Mesajde Ioan Rosca » Joi Iun 21, 2007 9:16 am

Se pare ca ati cistigat lupta pentru a bloca ancheta condusa de generalul Voinea- pentru care ati intervenit peste tot, inclusiv la noul procuror general. Sinteti multumit?
Curtea constitutionala a decis ca totul trebuie reluat de la zero, dosarul divizat la procuraturi civile si politii - incit sa nu se mai poata pune problema inculparii sefilor statului pentru tot ce au facut in 1990 , mergind pina la inalta tradare si instigare la crime impotriva umanitatii.
Munca a zece ani de ancheta va fi aruncata la gunoi. O tona de documente incriminante se va pierde in neant. Nimeni nu va mai avea curajul sa treaca de la denuntarea unor nenorociti de executanti la inculparea marilor responsabili.
Acum as vrea sa vad ce faceti, domnule Ene- dumneavoastra si cei care va calauzesc. Dovediti-ne ca ati fost macar de buna credinta- luptind elocvent pentru ca dosarul sa nu fie definitiv inmormintat.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ce veti face acum domnule Ene?

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Iun 21, 2007 10:01 am

Ioan Rosca scrie:Se pare ca ati cistigat lupta pentru a bloca ancheta condusa de generalul Voinea- pentru care ati intervenit peste tot, inclusiv la noul procuror general. Sinteti multumit?
Curtea constitutionala a decis ca totul trebuie reluat de la zero, dosarul divizat la procuraturi civile si politii - incit sa nu se mai poata pune problema inculparii sefilor statului pentru tot ce au facut in 1990 , mergind pina la inalta tradare si instigare la crime impotriva umanitatii.
Munca a zece ani de ancheta va fi aruncata la gunoi. O tona de documente incriminante se va pierde in neant. Nimeni nu va mai avea curajul sa treaca de la denuntarea unor nenorociti de executanti la inculparea marilor responsabili.
Acum as vrea sa vad ce faceti, domnule Ene- dumneavoastra si cei care va calauzesc. Dovediti-ne ca ati fost macar de buna credinta- luptind elocvent pentru ca dosarul sa nu fie definitiv inmormintat.
Ioan Rosca


Eu personal am avut de la inceput retineri serioase, motiv pentru care m-am eschivat oferi documente si detali grl Voinea, era de prevazut ca vor face o schmecherie bolsevica. Când incercam sa spun ceea ce cred am fost acuzat ca nu doresc colabora la aflarea adevarului. Ei, acum sa ales praful, adio adevar si dreptate! Noii victimile si luptatorii autentici vom ajunge sa fim condamnati, huliti , criminali vor ramâne eroi ai neamului, asa se scrie istoria asta nenorocita.Scârbit
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

articol ]n Evenimentul Zilei

Mesajde Marius » Sâm Dec 08, 2007 1:00 am

Ion Iliescu, anchetat sau protejat?
8 Decembrie 2007
Narcis Iordache

Ion Iliescu a scapat de acuzatiile penale care i-au fost aduse in dosarul legat de moartea a patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne, in iunie 1990. Fostul presedinte nu mai este invinuit in dosarul „Mineriada din 13 iunie 1990” din cauza gafelor facute de anchetatorul Dan Voinea.

Procurorul general Codruta Kovesi a anuntat ieri ca a descoperit grave erori de procedura in actele prin care magistratul-general Dan Voinea a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

Iliescu continua sa fie cercetat in acest dosar, insa ancheta se intoarce la stadiul de acum sase luni. Gafele lui Dan Voinea.

> A inceput urmarirea penala impotriva lui Iliescu fara sa aiba acest drept. Codul de Procedura Penala si o decizie din 2003 a Curtii Supreme de Justitie ii interziceau lui Voinea sa fie procuror de caz.

> Rezolutia de incepere a urmaririi penale nu mentioneaza ora la care s-a dispus aceasta masura si nici nu a
fost inregistrata in registrul special al Parchetului.

> Invinuirea despre care procurorul Voinea l-a instiintat oficial pe Ion Iliescu nu corespunde exact cu cea mentionata in rezolutia de incepere a urmaririi penale.

In fata acestor gafe si a anchetei parca fara sfarsit, se pune intrebarea: generalul Voinea doar a gresit sau a lucrat, discret, pentru Ion Iliescu? Unele asociatii de revolutionari il acuza de mai multa

Ion Iliescu a fost scos de sub urmarire penala intr-unul dintre dosarele mineriadei din 1990, pe motiv ca procurorul militar Dan Voinea ar fi incalcat normele de procedura atunci cand l-a pus sub invinuire, in luna iunie a acestui an.

Asa a declarat, ieri, procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, care a precizat ca dosarul in care s-a infirmat inceperea urmaririi penale este cel in care se cerceteaza rolul jucat de fostul presedinte in evenimentele din 13 iunie 1990. Atunci, patru tineri au murit impuscati pe strazile Capitalei, in timpul confruntarilor dintre fortele de ordine ale guvernului si manifestantii din Piata Universitatii.

In acest dosar, Iliescu fusese acuzat de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. Daca ar fi fost gasit vinovat de savarsirea acestor infractiuni, fostul presedinte ar fi putut primi detentia pe viata.

Voinea, incompatibil cu cazul

Codruta Kovesi a explicat ca Dan Voinea nu fusese desemnat procuror de caz in acest dosar, pentru ca, potrivit legii, era incompatibil sa lucreze la aceasta ancheta. Cu toate acestea, magistratul a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

„Dumnealui a fost cel care a facut cercetarile initiale in acest caz si a sesizat apoi instanta de judecata. Dosarul a fost restituit, in 2003, la Parchet pentru refacerea urmaririi penale, motiv pentru care, din acel moment, procurorul Dan Voinea era incompatibil sa mai faca acte de urmarire penala”, a precizat Kovesi.

Iliescu a fost informat ca este acuzat de alte fapte

Aceasta a adaugat ca, in plus, Voinea i-ar fi comunicat lui Iliescu o alta invinuire decat cea pentru care incepuse urmarirea penala. „Practic, invinuitul din acest dosar nu a luat la cunostinta faptele pentru care a fost invinuit”, a concluzionat procurorul general. Kovesi a cerut deja CSM sa faca un control de fond la Sectia Parchetelor Militare, condusa in acest moment de procurorul Voinea. Iliescu este cercetat in continuare in acest dosar, fiind citat deja sa se prezinte la audieri in cursul saptamanii viitoare.

Acuzat abia dupa noua ani de cercetari

Procurorul Voinea a inceput in 1998 cercetarile in dosarul celor patru morti de la mineriada din ‘90. In 2000, a finalizat dosarul si a trimis in judecata cinci ofiteri MApN, printre care si doi generali: Mihai Chitac, fost ministru de interne, si Gheorghe Andrita. Ei au fost acuzati ca au provocat moartea celor patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne in seara zilei de 13 iunie 1990. Ion Iliescu nu s-a aflat printre inculpati si nici macar nu a fost audiat in acest dosar.

Dupa trei ani de proces, judecatorii au decis ca ancheta este incompleta si au trimis dosarul inapoi la Parchet. Dosarul a fost repartizat unui alt procuror, pentru ca Voinea devenise incompatibil. Patru ani mai tarziu, Iliescu a fost inclus si pus sub urmarire penala, alaturi de Chitac si ceilalti invinuiti.

In aceeasi perioada, Curtea Constitutionala a decis ca procurorii militari nu au voie sa ancheteze persoane civile. Decizia a intrat in vigoare pe 20 iunie, adica a doua zi dupa invinuirea lui Iliescu. Acest lucru i-a obligat pe procurorii militari sa disjunga din dosarul „Mineriadei” partea privitoare la Iliescu si sa o trimita procurorilor civili.

ACUZATII ADUSE LUI ILIESCU

Pedepse de circa 375 de ani de inchisoare

Din 2005 pana acum, fostul presedinte Ion Iliescu a fost pus sub acuzare in trei dosare legate de Revolutia din decembrie 1989 si Mineriada din 13-15 iunie 1990.

Aprilie 2005. Procurorul Dan Voinea l-a pus sub invinuire pe Iliescu, in dosarul „Revolutia din ‘89”, pentru cinci infractiuni grave: omor, omor deosebit de grav, propaganda pentru razboi, tratamente neomenoase si distrugerea unor obiective. Pedepsele prevazute de Codul Penal pentru aceste infractiuni insumeaza 125 de ani de inchisoare. Unele merg chiar si pana la detentia pe viata.

Iunie 2005. Fostul presedinte este pus sub invinuire si in dosarul „Mineriada iunie ‘90”, de aceasta data, pentru 13 infractiuni: genocid; subminarea puterii de stat; distrugere in forma calificata; subminarea economiei nationale; tratamente neomenoase; distrugerea si insusirea unor bunuri; distrugerea, jefuirea sau insusirea unor valori culturale; propaganda de razboi; distrugere; represiune nedreapta; arestare nelegala; cercetare abuziva; supunere la rele tratamente. Pedepsele adunate: 205 ani de inchisoare.

Iunie 2007. Procurorul Voinea il acuza din nou pe Iliescu in dosarul „Mineriada II”. Fostul presedinte este invinuit de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. In total, in aceasta cauza, pedepsele insumeaza cel putin 50 de ani de inchisoare.

1989-2007

Iliescu si Voinea, de la camarazi la dusmani?

La Revolutia din decembrie ‘89, Dan Voinea si Ion Iliescu se aflau de aceeasi parte a baricadei: primul, ca procuror in procesul sumar al sotilor Ceausescu, iar cel de-al doilea ca „dirijor” al executiei acestora. In scurt timp, procurorul a devenit anchetatorul fostului sau camarad. Astfel, in 1990, acesta a inceput ancheta in cazul victimelor Revolutiei din Bucuresti.

Opt ani mai tarziu, in perioada guvernarii CDR, Dan Voinea, devenit sef al Parchetelor Militare, deschide ancheta in dosarul „Mineriada iunie ‘90”. In 2000, dupa revenirea la putere a lui Iliescu, Voinea este debarcat. Dupa ce Basescu castiga puterea, Voinea incepe sa formuleze acuzatiile impotriva lui Iliescu.

http://evz.ro/article.php?artid=333597
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009