Sectorul CIVES
 
 

M. Mioc - Revoluţia din 1989 şi minciunile din Jurnalul Naţ.

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

M. Mioc - Revoluţia din 1989 şi minciunile din Jurnalul Naţ.

Mesajde Marius » Vin Iul 21, 2006 9:36 am

Am comentat pe acest forum o mulţime de cărţi despre revoluţie scrise de alţii, dar nimeni n-a comentat cărţile mele.
Reproduc un comentariu a lui Emilian Marcu despre cartea mea "Revoluţia din 1989 şi minciunile din Jurnalul Naţional", publicat în revista ieşeană "Convorbiri Literare" din noiembrie 2005:

„Editura Marineasa din Timişoara editează zguduitoarea care scrisă de un participant le Revoluţia din 1989 de la Timişoara din 16-21 decembrie, Marius Mioc.
Încercînd, pe cît posibil, să arate adevărul din punctul participantului efectiv la evenimente, Marius Mioc arată cu suficiente argumente cum unele persoane, sau, şi mai grav, unele publicaţii, încearcă să mistifice acest adevăr, punîndu-se în slujba unor adevărate forţe oculte.
„Jurnalul Naţional” supranumit ziar vertical, se încovoaie cu cinism după cum susţine autorul, lansînd teorii de doi bani, minciuni sau adevăruri spuse doar pe jumătate. (...) Şi tot aşa, din „dezvăluire” în „dezvăluire” susţine Marius Mioc se dă senzaţia că a fost de fapt o altă Revoluţie la Timişoara, cu alţi actori (nu i-am numit pe aceştia eroi) care au urmat un scenariu ce abia după consumarea evenimentelor a fost scris. (...)
Cartea de faţă ne îndreptăţeşte să credem că mai mult adevăr poate să expună un participant autentic la aceste evenimente decît un „hăitaş” nimerit în piaţă, împind de treburi de servici. Dorinţa de a mistifica şi a acoperi unele hibe îl bîntuie mai mult pe hăitaş decît pe cel vînat.
Doar prin asemenea mărturii se poate deschide o fantă de lumină prin zidul gros al mistificării”.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Mar Feb 13, 2007 1:37 am

Reproduc şi un comentariu găsit pe net:

Covering the truth
A book review by Marius Carp

Marius Mioc was a direct participant in the Timisoara revolution and a
researcher who has written important books on the events of December 1989. He is fighting to demonstrate that foreign forces did not arrange the events of the Revolution. He denies the role of regime forces in repressing demonstrators in a special edition of
the newspaper devoted to the subject.

`Revolutia din 1989 si minciunile din Jurnalul National` (The Revolution in 1989 and the lies from Jurnalul National) is about the myth of foreign agencies and the myth of the powerful Romanian security.

Reading it you will discover that blaming foreign agencies for the murders in 1989 is just an excuse to cover the real killers. Implying that citizens of the Republic Moldova were engaged in those murders is a method to separate Moldova more from Romania.

In this book the author writes about the fake heroes of the revolution, who are now leaders of opinion. Another theory that appeared in the newspaper tales is that the revolution was controlled by Yugoslavia; which is just something invented by the newspapers, Mioc says.

The articles from this book were published on the Internet first and then they were re-published in a newspaper and in the magazine VIP in Banat. In March 10th 2004 the author published a special edition of a newspaper called `Revolutia din Timisoara si minciunile lui Marius Tuca' (The Revolution from Timisoara and Marius Tuca lies), which was distributed only in Timisoara. In that special edition, Marius Mioc put all the articles published by him on the Internet.

For a reader it is very hard to recover the truth about the Revolution because there are nearly 300 books about the events in Timisoara.

http://www.timitimes.com/manipulation.html
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Joi Apr 05, 2007 12:50 pm

Felicitări pentru carte.
În privinţa minciunilor din J.N. colportate şi încurajate de unii ca Tucă, nu cred că ar trebui să te superi prea tare şi pentru că acesta este din Caracal.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009